Sounds Around Town

Week of November 13, 2002

Les Aaron, Johnny Orr & Ja-Roo: Velvet, Fri.

Marty Abdullah & the Expressions: Michon's Barbecue & Fish, Sun.; Hadley's, Thu.; New Orleans Cafe, Tue.

Agile 1: Hi-Pointe, Wed.

Aina: Hi-Pointe, Sun.

Willie Akins: Spruill's, Sat.

Tim Albert: Hammerstone's, Mon.

Ambassadors of Swing: St. Louis Casa Loma Ballroom, Fri.

Corey Anderson: Upstairs Lounge, Wed.

Apollos: St. Louis Brewery & Tap Room, Sat.

Arvell & Co. Cafe Eau, Sat.

Jun Arzaga: Faust's, Mon.-Sat.; Tiffany Rose, Tue.-Sat.

Aunt Flo: Laurie's Place, Fri.

Autumn's Child: Generations, Sun.

Baby O: Quincy's, Fri.

Baine: Creepy Crawl, Fri.

Billy Barnett: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Tue.

Daryl Basset & Friends: Beale on Broadway, Sun.

Bazooka Joe: Pop's, Fri.

Jim Becker: LoRusso's Cucina, Fri. and Sat.

Maris Beckett: George's Route 66, Fri. and Sat.

Tyrin Benoit & the Shuckers: Broadway Oyster Bar, Thu.

Chuck Berry: Blueberry Hill, Wed.

Bif Naked: Galaxy, Thu.

Big Bamou: Broadway Oyster Bar, Tue.; Sqwires, Thu.

Bitter Pill: Helen Fitzgerald's, Sat.

Black Anthony and the Hawk: Halo Bar, Tue.

Jules Blattner: Crehan's, Fri.; Fast Eddie's Bon-Air, Sat. and Sun.

Blaxtarr's Music Extravaganza: Zeke's Sports Bar & Grill, Wed.; Edge of Night, Mon.

Blues Finger: Shirley's, Sat.

Blues Inquisition: Graham's Grill, Fri.

Blues Racket: Corner Bar, Sat.

Bobby: Hide-Away Lounge, Tue.

Erin Bode Group: Jazz at the Bistro, Fri.

Bone Daddy & the Blues Shakers: Tuner's, Fri. and Sat.

Russ Bono: Tuner's, Wed.

Boom: Harrah's Stage Left Lounge, Sat.

Michael Brewer & Supe Granda: Focal Point, Fri.

Gary Brokaw: Rumple's Pub, Thu.

Erik Brooks: Hammerstone's, Sun.

Scott Bryan Trio: Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Tue.-Thu.

Richard Buckner: Off Broadway, Fri.

Buffalo Bob & the Bedroom Blues: Mike & Min's Restaurant, Fri.

Buffalo Bob & theBedroom Blues Jam: Backstreet Jazz & Blues, Sun.

Burning Hermans: Pop's, Mon.

Butch Wax & the Hollywoods: St. Louis Casa Loma Ballroom, Sat.

Ralph Butler Duo: Chasers Lounge, Fri.

BWB: Pageant, Fri.

C. Beyond: Halo Bar, Wed.

C. Beyond and X-Plorer: Halo Bar, Fri.

Ripley Caine: Off Broadway, Sat.

Monica Casey: Lagniappe's, Tue.

Chamber Jazz: Lynch St. Bistro, Sat.

Chanticleer: Sheldon Concert Hall, Wed.

Charmers: Lemmons Basement Bar, Thu.

Chia Band: Ellie Forcella Italian Taproom, Fri.

Mark Churchill: Rue 13, Thu.

Cindy Sue & Greg: Porky's Backyard Barbeque, Tue.-Thu.

Clave Sol: Famous Bar, Sat.

Clayton Businessmen Trio: Daniele Hotel, Mon.

Maurice Cole & Friends: Omni Majestic Hotel, Sat.

Maurice Cole Duo: Dominic's Trattoria, Fri.

Stacey Collins Band: Joe Hanon's, Wed. and Thu.; Dorsett Inn, Fri.

Pierce Crask: Country Club, Tue.; Little Easy, Mon.

Crave: Harry's East, Fri.

Robb E. Cunningham Jr.: Bella Citta, Thu.-Sat.

Tim Cunningham: Backstreet Jazz & Blues, Wed.

Brian Curran & Friends: Mike & Min's Restaurant, Sat.

Brian Curran: Broadway Oyster Bar, Sat.; BB's Jazz, Blues & Soups, Sun.

Cynergy: Viva!, Fri.

Dads Gone Mad: Riverside Restaurant & Bar, Fri. and Sat.

Mary Daly & Beno: Trainwreck at Rock Hill, Fri.

Amy & Jerry Davison: Brewhouse, Mon., Wed. and Sat.

Heather Dawn Band: Jacques Sports Bar, Sat.

Delmar Sessions: Stagger Inn ... Again, Sat.; Three-1-Three, Fri.

Mark Dew: Hide-Away Lounge, Wed. and Fri.-Sun.

Diamondback: Shenanigan's, Fri. and Sat.

Diesel Dan: Tangerine, Tue.

Dignan: Cicero's, Sun.

Disconnected: Harry's West, Sat.

Dr. Zhivegas: Harry's Restaurant & Bar, Sat.

Donnie Z: Living Room, Fri.

Sherry Drake: Lombardo's Trattoria, Sat.

Sherry Drake Trio: Main Street Jazz & Blues, Fri.

Dub Dis: Viva!, Wed.

Fred Eaglesmith: Off Broadway, Thu.

Eight Minute Dating: Backstreet Jazz & Blues, Thu.

Eighteen Visions: Hi-Pointe, Thu.

84 Glyde: Upstairs Lounge, Sat.

Either Project: Three-1-Three, Sat.

Elevator: Mr. T's 55 Bar & Grill, Fri. and Sat.

Dean Evans Band: Pop's, Wed.

Marty Evans: Rue 13, Fri.

Ex-Models: Gargoyle, Fri.

Fairchild: Hammerstone's, Sat.

Fanfare: Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Tue.-Sun.

Farrar, Dover, Buckley: Three-1-Three, Mon.

John Farrar & Lou Winer: Hammerstone's, Fri.

John Farrar: St. Louis Brewery & Tap Room, Sun.

Farshid Etniko: Cafe Eau, Sun.

Faux Jean: Frederick's Music Lounge, Tue.

John Ferrar & Mike Swedo: Main Street Jazz & Blues, Sat.

Finest Kind: Focal Point, Sat.

Michael Fitzgerald: Churchill's, Sat.

Flex Boogie, Zach Wagner and Jason Main: Atomic Cowboy, Fri. and Sat.

Fluid Drive: C.J. Muggs, Fri.; Harry's East, Sat.

Flyin' Bryan: Big Daddy's, Wed.

Flying Mules: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Thu.; St. Louis Brewery & Tap Room, Fri.

Johnny Fox: Little Easy, Fri.; Mojo's, Thu.; Frederick's Music Lounge, Wed.

Kirk Franklin, Yolanda Adams & Donnie McClurkin: Fox Theatre, Tue.

Frendz: Spruill's, Sun.

Eddie Fritz Trio: Chestnut's, Sun.

G: Main Street Jazz & Blues, Wed.

Barbara Gabriella: Tenderloin Room, Thu.-Sat.

Clinton Gallagher: Seventh Inn Lounge, Wed., Fri. and Sat.

Tim Garcia: Zinnia, Fri.

Gargoyle Lounge: Helen Fitzgerald's, Tue.; Alton Belle Riverboat Casino, Fri. and Sat.

Gargoyle Reign: Helen Fitzgerald's, Thu.

Rob Garland & the Blue Monks: Broadway Oyster Bar, Sat.; C.J. Muggs, Sat.

Gateway West Quartet: Munzert's Restaurant, Thu.

Gentlemen Callers: Frederick's Music Lounge, Sat.

Marvin Gibson: Munzert's Restaurant, Fri.

Dave Glover Band: Blueberry Hill, Sat.

Good Griefs: Lemmons Basement Bar, Sat.

Gooding: Cicero's, Sat.

Green Eggs & Hamm: JP's Corner Bar, Sat.; Porky's Backyard Barbeque, Fri.

Marshall Green: Big Daddy's, Fri. and Sat.; Kearbey's, Wed.

Grinderswitch: Generations, Thu.

Gription: Cicero's, Thu.

Groovethang: Harry's West, Fri.

Hackensaw Boys: Cicero's, Wed.

Tom Hall: Lagniappe's, Wed.; BB's Jazz, Blues & Soups, Sat.

Anne Heaton & Kris Delmhorst: Washington University-Ursa's, Sat.

Hip Check: Pop's, Tue.

Hip-Hop Spin: Upstairs Lounge, Thu.

Honeyvox: Patrick's, Thu.; Generations, Fri. and Sat.

Hot House Sessions: Nik's Wine Bar & Hookah Lounge, Fri.

Hot Nuts: Upstairs Lounge, Fri.

Hudson & the Hoodoo Cats: BB's Jazz, Blues & Soups, Fri.; Cafe Balaban, Sun.

Charlie Hunter Duo: Mississippi Nights, Thu.

Hush: Vanzo's, Fri. and Sat.

Idiosyncrasy: Helen Fitzgerald's, Fri.; Pop's, Sat.

Impala Deluxe: Parrot's Sports Bar & Grill, Fri. and Sat.

Jake's Leg: Magee's, Thu.; Cicero's, Fri.

Al Jarreau: Pageant, Sun.

The Jazz Story: Sheldon Concert Hall, Tue.

JB: Tangerine, Sat.

Gary Jenkins: Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Tue.-Sun.

Jimmy Lee: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Mon. and Sun.

Jo Jo's House Band: Jo Jo' s Jazz Club, Wed.-Sat.

Jobim Dreams: Lagniappe's, Thu.

Jobz: Backstreet Jazz & Blues, Fri.

Joe & Sheila: Michon's Barbecue & Fish, Thu.

Joe R: Tangerine, Thu.

Johnny Clueless: House of Rock, Fri. and Sat.

Juke Joint: Murphy's Bleachers, Wed.-Sat.

Tom Kelly: Failoni's, Thu. and Fri.

Justin King & Mike Gow: Velvet, Sat.

Mike King Duo: Brandt's, Sun.

Kenny Kingston: Lo, Wed.

Mike Klick & Athena: Gladstone's, Wed.; Caleco's, Fri.

Knock-Knock: Halo Bar, Mon.

Leo Kottke & Mike Gordon: Mississippi Nights, Fri.

Steve Kyle: Brewhouse, Thu.

L'aventura: Lemmons Basement Bar, Fri.

Jan LaCroix: Sam's Steakhouse, Wed.-Sat.

Latin Power: Viva!, Sat.

Scott Laytham & Karl Holmes: Harry's West, Thu.

Rob Lemon: Living Room, Sat.

Li'l Ed & the Imperials: Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Tue.-Sun.

Little Charlie & the Nightcats: Generations, Tue.

Lords of Acid: Mississippi Nights, Mon.

Loud Mouth Soup: Baha Rock Club, Sat.

LP Outsiders: Enigma Lounge, Sat.

Mad Maynard & Jackie McCoy: Generations, Wed.; Joe Hanon's, Sun.

Malcolm Blitz: Baha Rock Club, Fri.; That One Place, Sat.

Aimee Mann: Pageant, Wed.

Marsville: Hammerstone's, Thu.

Eddie Martin: Deep Six, Fri.

James Matthews Trio: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Tue.

Maximum Rock & Roll: Tangerine, Fri.

Dave McKee: Nino's Ristorante, Wed., Fri. and Sat.

Scott McMurray: Miso, Sun.

Meat Purveyors: Frederick's Music Lounge, Fri.

Meet the Cleavers: That One Place, Fri.

Megamix: Club La Onda, Fri.

Louis Michael: Cafe Eau, Wed.

Mighty Big Band: Missouri Bar & Grill, Sun.

Mike 2600, Ryan B and Doug Surreal: Atomic Cowboy, Thu.

Mississippi Migrants Series: BB's Jazz, Blues & Soups, Tue. and Wed.

Mr. Dill: Nik's Wine Bar & Hookah Lounge, Sat.

Mr. Hypnotist: Blueberry Hill, Sun.

Mr. Wizard: Joe Hanon's, Sat.

Mojo Blue: K.T.'s Smokehouse, Sat.

Money Shot: House of Rock, Thu.

Moore Pleasure: Laurie's Place, Wed.; Vanzo's, Thu.; Speed Zone Bar & Grill, Fri.; My Brothers Place, Sat.

Moore Pleasure Jam Session: Laurie's Place, Sat.

Mudvayne: Pop's, Sat.

Bill Murphy Trio: PJ's Tavern & Martini Bar, Fri.

Musica Nortena: Club La Onda, Sat.

Muzodica: Gary's Fine Dining, Wed.-Sun.

Mystic Voyage: Rusty's, Sat.

Needles: Nik's Wine Bar & Hookah Lounge, Thu.

Neptune Crush: Galaxy, Fri.

Bobby Nickeson Memorial: BB's Jazz, Blues & Soups, Sun.

Night Sky Band: Night Sky, Tue.-Sat.

Nite Shift: JP's Corner Bar, Fri.

Nonstop Reggae: Red Sea, Sat.

John Norment Trio: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Sun.

Oliver: Hide-Away Lounge, Thu.

100% Drum & Bass: Lo, Thu.

One Kindred Soul: Hammerstone's, Sat.

Open Mic: Stagger Inn ... Again, Wed. and Sun.; Divinity, Thu.; Little Easy, Thu.; Molly's, Mon.; Frederick's Music Lounge, Thu.

Paint the Earth: Trainwreck Saloon at Westport, Fri. and Sat.

Papa Ray: Tangerine, Wed.

Park Avenue Jazz: Hammerstone's, Wed.

Paul & Jody: Parrot's Sports Bar & Grill, Wed.

Billy Peek: Great Grizzly Bear, Fri. and Sat.

Pennsylvania Slim Blues: Broadway Oyster Bar, Wed.; Enigma Lounge, Fri.

Leroy Pierson: BB's Jazz, Blues & Soups, Thu.

Plan B: Tully's, Sat.

Project 3: Pop's, Thu.

Eddie Randle Trio: PJ's Tavern & Martini Bar, Sat.

Reactions: Creepy Crawl, Wed.

Jackie Redel Trio: Chasers Lounge, Sat.

Reindrop: Halo Bar, Sun.

Rhythm Rockers: Tully's, Wed.; Joe Hanon's, Fri.

Ron Richard: Lagniappe's, Sat.

River City Blues: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Sun.; Baha Rock Club, Wed.

Georgy Rock: Brandt's, Mon. and Fri.

Rockhouse Ramblers: Broadway Oyster Bar, Fri.

Rockin' Horse: Wild Country, Fri. and Sat.

Anita Rosamond: Smitty's, Sat.; Failoni's, Thu.

Ross & Hunt & the Ground Floor Band: Molly's, Thu.; Beale on Broadway, Wed.

Sable: Fast Eddie's Bon-Air, Thu. and Sat.

Oliver Sain Revue: BB's Jazz, Blues & Soups, Thu.

Salsamania: Viva!, Tue.

Salsarengue: Viva!, Thu.

Michael Schaerer Group: Sqwires, Fri. and Sat.

Bob Schneider: Mississippi Nights, Wed.

Steve Schneider: Southern Belle Supper Club, Thu.

The Science: Blueberry Hill, Fri.

Scott McMurray & Steve-O: Rue 13, Sat.

Tim Scott: Cheshire Pub, Wed. and Sun.; Lagniappe's, Fri.; Joanie's Pizzeria, Sat.

Sessions: BB's Jazz, Blues & Soups, Mon.

710: Country Club, Sat.

Shrinking Violets: Harry's Restaurant & Bar, Fri.

Sides of Five: Baha Rock Club, Thu.

Sigur Ros: Pageant, Thu.

Singsations: George's Route 66, Tue.-Thu.

Jimmy Sinovich: Hodak's Restaurant, Mon. and Tue.

Sister Datura: Partner's Lounge, Sat.

Small Town Tragedy: Baha Rock Club, Tue.

Bennie Smith & Urban Blues Express: Broadway Oyster Bar, Thu.; Backstreet Jazz & Blues, Sat.

Smooth Brothers: Patrick's, Wed.

Darren Snow: Kearbey's, Fri.

Soile: Stagger Inn ... Again, Fri.

Solid Senders: Beale on Broadway, Tue.

Soul Reunion: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Thu.

Soulard Blues Band: Broadway Oyster Bar, Mon.

Souled Out: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Sat.

Sound Lounge: Halo Bar, Sat.

Speakeasy: Rue 13, Wed.

Rick Springfield: Pageant, Sat.

Dan Sproat: Concord Grill, Thu.

Steve-O: Lo, Sat.

Matt Stewart & Lisa Boucher: Casletown Geoghegan Pub & Restaurant, Fri. and Sat.

Dave Stone Trio: Mangia Italiano, Fri.; Delmar Restaurant & Lounge, Sun.

Marcell Strong & the Apostles: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Wed.; Tully's, Tue.

Switch III: Elmo's Sports Bar & Cafe, Sat.

Gary Sykes: Delmar Restaurant & Lounge, Sat.

Tailspin: Hi-Pointe, Tue.

Taylor-Young Band: Quincy's, Sun.

Tom Tele: Rumple's Pub, Wed. and Sun.

3rd Degree: Side Pocket Bar & Grill, Fri.

Jon Thomas & Friends: Delmar Restaurant & Lounge, Fri.; Edge of Night, Fri.; Robbie's Shrimp & BBQ Company, Sat.

Thunder Guppies: Trainwreck on the Landing, Fri. and Sat.; Trainwreck Saloon at Westport, Thu.

Ticket to the Beatles: Smitty's, Sat.

Toast: Champs, Sat.; Partner's Lounge, Fri.

Trixie Delight: Harrah's Stage Left Lounge, Fri.; Helen Fitzgerald's, Wed.

Bill Tucker Ensemble: Tiffany Rose, Nightly; Pierre's, Fri. and Sat.

Melvin Turnage Band: Beale on Broadway, Mon. and Fri.

Two Dick Bob: Pop's, Sun.

Two fer Flinchin': Lemmons Basement Bar, Wed.

Twonz: Lo, Fri.

UltraViolets: Mike Shannon's Steaks & Seafood, Sat.

Unchained: Mississippi Nights, Sat.

Uncle Albert: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Sat.; Towne Lounge, Fri.

Usual Suspects: Patrick's, Tue.

Dave Venn Quartet: Wild Flower, Thu.

Vintage Vinyl Record Spin: Halo Bar, Thu.

Voodoo Blues: Hammerstone's, Sun.

Drew Weiss Trio: Ellie Forcella Italian Taproom, Sat.

Well Hungarians: Laurie's Place, Tue.; House of Rock, Wed.

Hugh Whalum: Chasers Lounge, Thu.

What About Bob: Hammerstone's, Tue. and Fri.

Cheryl Wheeler: Off Broadway, Wed.

Wherehouse Project: Laurie's Place, Sat.

Jeff Widdows: Stagger Inn ... Again, Thu.

Wilk Affiliation: Cicero's, Mon.

Larry Wilks: JP's Corner Bar, Wed.

Ptah Williams Trio: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Wed.

Thurman Young/Casper: Quincy's, Sat.

Z Band: Fast Eddie's Bon-Air, Fri.

Zydeco Crawdaddies: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Fri.

Show Pages
 
My Voice Nation Help
0 comments
 
St. Louis Concert Tickets

Concert Calendar

  • September
  • Tue
    2
  • Wed
    3
  • Thu
    4
  • Fri
    5
  • Sat
    6
  • Sun
    7
  • Mon
    8
Loading...