Sounds Around Town

Week of October 13, 2004

About the Norm: Sally T's, Fri.

Willie Akins: Spruill's, Sat.

Tim Albert: Hammerstone's, Mon.

Alexis: Delmar Restaurant & Lounge, Fri.

American Head Charge: Pop's, Thu.

Jan Ammerman & Bob Stout: Lombardo's Trattoria, Sat.

Jun Arzaga: Faust's, nightly

Assorted Nuts: Time Out Pub, Sat.

Atomics: George's Route 66, Sat.

Augusta Bottoms Consort: Schlafly Bottleworks, Sat.

Avenjah's: Off Broadway, Fri.

Randy Bahr Duo: Farotto's Italian Restaurant, Wed. and Fri.

Baker McClaren Band: Broadway Oyster Bar, Fri.

Band Scramble: Frederick's Music Lounge, Sat.

Billy Barnett: 1860's Hard Shell Café & Bar, Tue.

Battle of the Bands: Qualifying Round 2: Cicero's, Thu.

Beamers: Backstreet Jazz & Blues, Wed.

Jim Becker: LoRusso's Cucina, Thu.-Sat.

Beerzone: Creepy Crawl, Tue.

Bel Airs: BB's Jazz, Blues & Soups, Fri.

Tony Bennett: Fox Theatre, Sat.

Chuck Berry: Blueberry Hill, Wed.

Carl Bibbs: Roberto's Trattoria, Wed. and Fri.

Big Bamou: Broadway Oyster Bar, Tue.

Big Daddy Rob: Baha Rock Club, Wed.

Black Heart Procession: Off Broadway, Wed.

Dave Black: Lagniappe's, Tue.

Blackeyed Susies: City Museum, Wed.

Malcome Blitz: Syberg's Westport, Sat.

Blueprint Car Crash: Creepy Crawl, Sun.

Blues Handle: Tuner's, Fri. and Sat.

Bockman's Euphio: Stagger Inn...Again, Thu.; Kirkwood Park, Sat.

Erin Bode: Chasers Lounge, Fri.

Bosch & Victoria: Brandt's, Tue.

Brain Regiment: Lemmons, Fri.

Breaking English: C.J. Muggs, Sat.

Brian Jonestown Massacre: Creepy Crawl, Sat.

Zach Brock & Rob Schepf Quintet: Nik's Wine Bar & Hookah Lounge, Fri.

Gary Brokaw: Rumple's Pub, Thu.

Broke Till Friday: Route 66 Brewery & Restaurant, Sat.

Erik Brooks: Hammerstone's, Sun.

Jonathan Brown: Jimmy's Café on the Park, Sat.

Dave Brubeck: Sheldon Concert Hall, Sun.

Mike Buehrle: Oz, Fri. and Sat.

Buffalo Bob & Friends Jam: Backstreet Jazz & Blues, Sun.

Mary Burns: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-North County, Sat.

Ralph Butler Band: Harry's West, Fri.; Mount Pleasant Winery, Sun.

Mick Byrd: Borders Books & Music-Fairview Heights, Fri.

C-Beyond: Delmar Restaurant & Lounge, Sat.

Tony Campanella Band: Charlack Pub, Fri.

Capital X: Fast Eddie's Bon-Air, Thu.; Mr. T's 55 Bar & Grill, Sat.

Carousel: Joe Boccardi's Ristorante, Fri. and Sat.

Bob Case: Schlafly Bottleworks, Wed.

Frankie Catalina: Graham's Grill & Bayou Bar, Wed.

Chamber Jazz: Lynch St. Bistro, Sat.

Peggy Chappell: Jacques Sports Bar, Wed.

Charlie B. Group: Jimmy's Café on the Park, Wed. and Fri.

Cheryl & Jene: Main Street Jazz & Blues, Wed.

Chia Band: Famous Bar, Fri.

Chike & Mel: African Palace, Sat.

College Night with Z107.7: Kastle, Thu.

Stacey Collins Band: Cutter's, Fri. and Sat.

The Contors: Backstreet Jazz & Blues, Sat.

Contraband: Red Sea, Thu.

Corey Anderson, Flip Lynch, Tolga/Cory Thomas, Mike D & Brandon B: Upstairs Lounge, Wed.

Country Dance Party: The Phoenix, Wed.

Pierce Crask: Laclede Street Bar & Grill, Sun.

Robb E. Cunningham's Fuzion Cabaret: Sweet Dough Hot Beans Café, Sun.

Brian Curran: Pop's Blue Moon, Wed.

Dave & Greg Show: Maryland Yards at the Waterworks, Thu.; Trainwreck Saloon at Westport, Fri.; Rusty's, Fri.

Decemberists: Blueberry Hill, Tue.

Deja Who?: J.P.'s Corner Bar, Sat.

Joe Dirt & the Dirty Boys Band: House of Rock, Thu.

Dirty Dan: Rue 13, Tue.

DJ Amanda, Dave, John & Jim K: Velvet, Thu.

DJ Charlie Chan & Smitty: Velvet, nightly

DJ Chedda B & SOS: 609-U Lounge, Wed. and Sun.

DJ Chris Cherry: Ethyl's, Thu.-Sat.

DJ En-ka: Kastle, Fri.

DJ Enoch: 609-U Lounge, Sat.

DJ Eric Hartman: Velvet, Fri.

DJ Jack: Malle's, Thu. and Sat.

DJ Jay Hannan: Tavern 43, Sat.

DJ Meko: Club ChinChillas, Thu.

DJ Needles: 609-U Lounge, Thu.; Churchill's, Tue.

DJ Night: Helen Fitzgerald's, Wed.; Tavern 43, Sat.; Velvet, Sat.

DJ Reece: Kastle, Mon.

DJ Rob Gray: Three-1-Three, Tue.

DJ Sarah Cox: Velvet, Fri.

DJ Sir Thurl: Spruill's, Fri.

DJ Spin: Mangia Italiano, Wed.; The Complex, Wed.

DJ Steve Meier: Club Buca, Thu.-Sat.

DJ Toby, Mario & Special Guest: 609-U Lounge, Mon.

DJ Wick: Malle's, Fri.

Dr. Robby G.: M.P. O'Reilly's, Thu.-Sat.

Dr. Zhivegas: Harry's Restaurant & Bar, Sat.

Dogtown Allstars: Venice Café, Wed.

Lindsay Dolan Band: PJ's Martini & Wine Bar, Fri.

Sherry Drake & Carolbeth True: Villa Farotto, Fri.

Herb Drury Trio: Cookie's Jazz & More, Fri.

Eat A Peach: Cleo's, Wed.

18 Karat: Ameristar Casino/Cabaret, Wed.-Sun.

EN2: Pop's Blue Moon, Fri.

Marty Evans: Rue 13, Fri.

Fairchild: Hammerstone's, Sat.

Fall Halloween Concert: Salem United Methodist Church, Sat.

Fanfare: Graham's Grill & Bayou Bar, Thu.; The Columns, Fri.; Loading Dock Restaurant & Bar, Sun.

Fantasy: Fast Eddie's Bon-Air, Sun.

John Farrar: Ritz Lounge, Thu.

Farshid Trio: Remy's Kitchen & Wine Bar, Thu.

The Feel Goods: Cicero's, Sat.

Final Drive: Mississippi Nights, Fri.

Michael Fitzgerald: Churchill's, Sat.

Five Long Years: Famous Bar, Sat.

5 Spot: Kastle, Sun.

Gary Fleming: Miso, Sun.

Flextasy: Harry's West, Thu.; Laurie's Place, Fri.

Floating City: Rocket Bar, Thu.

Tom Flynn: Graham's Grill & Bayou Bar, Fri.

Jerry Ford Orchestra: Casa Loma Ballroom, Fri.

Linda Ford: Caleco's, Fri. and Tue.

Johnny Fox: Great Grizzly Bear, Thu.; Mike & Min's Restaurant, Sat.; Shanti, Sat.; Pop's Blue Moon, Mon.

Fried Okra: Cummel's Café, Sat.

Lenny Frisch: Bahama Breeze, Wed., Fri. and Sat.

Eddie Fritz Trio: Chestnut's, Sun.

From Here On: Hi-Pointe, Tue.

Barbara Gabriella: Tenderloin Room, Thu.-Sat.

Clinton Gallagher: Seventh Inn Lounge, Wed., Fri. and Sat.

Gargoyle Lounge: Trainwreck Saloon at Westport, Wed.; Smitty's, Sat.; O'Brien's Food & Drink, Sat.

Gargoyle Reign: Helen Fitzgerald's, Thu.

Rob Garland & the Blue Monks: Mike & Min's Restaurant, Fri.; Ritz-Carlton, Sat.

Gino & Dino: Lemmons, Wed.

Goatwhore: Creepy Crawl, Mon.

The Good Griefs: Mangia Italiano, Sat.

John Gorka: Off Broadway, Sat.

Mike Gow: Miso, Thu.

Green Eggs & Ham: Brewskeez West, Fri.

Greenhouse Effect: Sally T's, Wed.

Happy Endings: Hi-Pointe, Fri.

Hated Nixon: Hi-Pointe, Sat.

Hazzmat: Rock Island, Thu.

Hip-Hop Spin: Upstairs Lounge, Thu.

Paul Hogenmiller: Parrot's Sports Bar & Grill, Fri.

Don Hohlt: Mr. T's 55 Bar & Grill, Sun. and Mon.

Homegrown Show: Lil' Nikki's Grill & Chill, Thu.

Hotel California: Pop's, Sat.

Hoyle Brothers: Way Out Club, Fri.

Hudson & the Hoo Doo Cats: Mount Pleasant Winery, Sat.

Gary Humphrey: Neruda, Sat.

Hush: Chimichanga's Mexican Restaurant, Sat.

The Independents: Creepy Crawl, Sun.

Indie Rock Spin: Upstairs Lounge, Mon.

Irish Music: Llywelyn's Pub-Webster Groves, Wed. and Sun.; City Museum, Mon.

Itis: Pop's, Thu. and Fri.

J. Rob: Ameristar Casino/Cabaret, Wed.-Mon.; Café Eau, Fri.

Jackopierce: Blueberry Hill, Fri.

Jake's Leg: Magee's, Thu.; Cicero's, Fri.; Venice Café, Sat.

Jam Session: Cookie's Jazz & More, Thu.

Jammin J: Fat Tuesday, Thu.-Sat.

Jazz, Blues & Folk Jam: City Museum, Fri. and Sat.

Jenks & Company: Rue 13, Thu.

Jive-ass Slippers: Dressel's Pub, Thu.

Jobim Dreams: Lagniappe's, Thu.; Brandt's, Sun.

Joe Dirt: Twister's Iron Bar Saloon, Fri.

Drew Johnson: Billy Goat, Fri.

Johnnie Johnson: Alton Belle Casino, Sat.

Oliver Johnson: Espinos, Fri. and Sat.

Stuart Johnson: Candicci's, Tue.

Willey Johnson Blues Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Tue.

Jucifer: Creepy Crawl, Sat.

Juke Box Junkies: Partner's Lounge, Sat.

Just Mr.: Sharky's Restaurant & Sports Bar, Fri. and Sat.; Trainwreck Saloon at Westport, Sat.

Karaoke: Lindy's, Wed.; Wild Country, Wed.; Time Out Pub, Wed., Fri. and Sun.; Brewhouse, Wed., Sat. and Mon.; George's Route 66, Wed., Thu. and Tue.; Brewskeez Sports Club, Wed., Thu. and Sun.; Brewskeez West, Thu. and Sun.; Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Tue.; Baha Rock Club, Sun.; DAD-E-O's, Tue.-Thu.; House of Rock, Mon.; Rascal's, Wed., Thu. and Sat.; Mr. T's 55 Bar & Grill, Tue.-Thu.; O'Brien's Food & Drink, Wed.; The Phoenix, Tue.; Trainwreck Saloon at Westport, Tue.; Marty's Bistro, Tue., Thu. and Sun.; Backstreet Jazz & Blues, Tue.; Blueberry Hill/Elvis Room, Thu.; Syberg's Westport, Mon.

Karate: Rocket Bar, Sat.

Tom Kelly: Failoni's, Thu. and Fri.

Tom Kennedy Trio: Chasers Lounge, Sat.

Open Jam with Jimmy Lee Kennett, George Potsos & Gabriel Strange: Charlack Pub, Thu.

Kid Delicious: Pepper Lounge, Fri.

Killing Vegas: The Phoenix, Sat.

King Valley: Way Out Club, Tue.

Kenny Kingston: Rue 13, Wed.

Steve Kyle: Brewhouse, Thu.

L.P.: Frederick's Music Lounge, Tue.

Leon Lamont: Delmar Restaurant & Lounge, Wed.

Dave Landreth & Friends: City Museum, Tue.

Jeff Lash: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Tue.

Last Missouri Exit: Brandt's, Sun.

Scott Laytham & Karl: Boathouse, Sun.

Jimmy Lee: 1860's Hard Shell Café & Bar, Sun. and Mon.

Steve Leslie Duo: Trainwreck Saloon at Westport, Thu.

Less Than Serious: Mr. T's 55 Bar & Grill, Fri.

Mark Lewis: 609-U Lounge, Fri.

Live DJ: Brewskeez West, Wed.; Maggie O'Brien's, Wed., Fri. and Sat.; Brewskeez Sports Club, Fri. and Tue.

Live DJ Mix: Big Daddy's, Wed.-Sat.

Live Dudes: Brewskeez Sports Club, Fri.

Live Jazz: JaBoni's Bistro, Fri. and Sat.

Live Music: Soulard Ale House, Fri. and Sat.

Long John Davis & the Duffs: Frederick's Music Lounge, Wed.

The Lookbacks: R.T. Weiler's Food & Spirits, Sat.

Loop Underground: Pageant, Fri.

Lost Parade: Mangia Italiano, Thu.

Lucky Boys Confusion: Mississippi Nights, Sat.

Lucky Dan & Naked Mike: Schlafly Bottleworks, Thu.; Hammerstone's, Tue.

Mac 7: Helen Fitzgerald's, Fri.

Gary Mac: Oz, Fri. and Sun.

Mad Maynard & Jackie McCoy: Generations, Wed.

Madahoochi & Friends: Cicero's, Mon.

Jim Manley & Mark Friedricks: Jimmy's Café on the Park, Sun.

Maple Jam: Borders Books & Music-Creve Coeur, Sat.

Anita Marie: Caleco's, Wed.; Tucker's Place, Thu.; Bambino's, Fri.

Marky Star, Larry Ursini & Joe Thomas: Upstairs Lounge, Tue.

Joe Marlotti & Workin' Blue: Backstreet Jazz & Blues, Thu.

Kim Massie & the Solid Senders: Beale on Broadway, Thu. and Tue.

James Matthews: Café Balaban, Tue.

Maximum Velocity: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-North County, Thu.

Edwin McCain: Pageant, Sat.

Rich McDonough Band: Beale on Broadway, Fri.

Rich McDonough Trio: Schlafly Bottleworks, Sat.

Rich McDonough Acoustic Blues Jam: Beale on Broadway, Wed.

Dave McKee: Nino's Ristorante, Wed., Fri. and Sat.

Scott McMurray, Steve-O & Imran: Rue 13, Sat.

Megamix: Club La Onda, Fri.

Memphis All-Stars: Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Wed.-Sun.

Merauder: Creepy Crawl, Wed.

Midwest Noise Festival: Lemp Neighborhood Arts Center, Fri. and Sun.

Mighty Big Band: Missouri Bar & Grill, Sun.

Marion Miller & Eddie Eaton: Harry's West, Wed.

Mr. Wizard: George's Route 66, Fri.

Mixed Image: Brewskeez Sports Club, Sat.

Mo & Dawn: Monarch, Thu.

Tim Moody: Candicci's, Sun.

Moore Pleasure: Laurie's Place, Wed.; Vanzo's, Thu.; Bubby & Sissy's, Fri.

More Machine Than Man: The Complex, Wed.

Morpheate: Way Out Club, Thu.

Bill Morrissey: Focal Point, Sun.

MP Dep: Molly's, Wed.

Mr. T: 609-U Lounge, Tue.

Geoff Muldaur: Focal Point, Fri.

Musica Nortena: Club La Onda, Sat.

Musical Celebration of France and America: Sheldon Concert Hall, Sat.

Muzodica: Gary's Fine Dining, Wed., Fri. and Sat.

Naked Groove: C.J. Muggs, Fri.; Crossings Taverne & Grille, Sat.

Nasty Nino: G-Spot, Fri. and Sat.

Melissa Neels Band: Beale on Broadway, Sat.

Nepol, Deeperpitch & Hot Nutz: Upstairs Lounge, Fri.

New Music Showcase: Off Broadway, Thu.

Night Sky Band: Night Sky, Fri., Sat. and Tue.

John Norment Trio: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Sun.

John Norment: Brandt's, Sat.

Not Quite Nashville: Broadway Oyster Bar, Sun.

Not Quite Right: J.P.'s Corner Bar, Fri.

O'Neil: African Palace, Fri.

Oliver Sain Soul Reunion: Pageant, Sun.

World's Most Dangerous Open Jam Session: Pop's Blue Moon, Tue.

Open Mic: Cicero's, Wed.; Crossings Taverne & Grille, Wed.; Night Sky, Wed. and Thu.; Stagger Inn...Again, Wed. and Sun.; Cummel's Café, Thu.; Frederick's Music Lounge, Thu.; Janae's West, Mon.; Lil' Nikki's Grill & Chill, Mon.; Venice Café, Mon.; Magee's, Mon.; Red Sea, Mon.; Mangia Italiano, Mon.; Shanti, Tue.; That One Place, Tue.

Open Mic MC Battle: Hi-Pointe, Mon.

Johnny Orr: Oz, Sun.

Johnny Orr & Les Aaron: Miso, Wed.

Paint the Earth: Syberg's Westport, Fri.; Harrah's Casino, Sat.

Papa Mali: Broadway Oyster Bar, Wed.

Park Avenue Jazz: Hammerstone's, Wed.; Ritz Lounge, Sat.; Three-1-Three, Mon.

Bill Park: Candicci's, Sat.

Patti & the Hitmen: Trainwreck on the Landing, Fri.; 1860's Hard Shell Café & Bar, Sat.

Steve Pecaro Band: Charlack Pub, Sat.

Billy Peek: Great Grizzly Bear, Fri.

Pennsylvania Slim: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Fri.

Zach Perry Band: Rock Island, Fri.

George Persha: Candicci's, Thu.

Phat Noiz Blues Band: Café Eau, Sat.

Pik'n Lik'n: Gladstone's, Thu.; Griffin's, Sun.

Planet: Generations, Fri. and Sat.

PolkaPalooza: Joanie's Pizzeria, Sun.

Poprocks: Harrah's Casino, Fri.

Tim Power: Cafe Hebron, Sat.

Project 3: Baha Rock Club, Fri.; Harry's West, Sat.

Q-Burns Abstract Message: 609-U Lounge, Fri.

R.I.P.: Partner's Lounge, Fri.

Rafi: Rue 13, Mon.

Eddie Randall Trio: PJ's Martini & Wine Bar, Sat.

Rat Race: Viva!, Wed.

Tom Papa Ray: Delmar Restaurant & Lounge, Thu.

The Real Me: Jacques Sports Bar, Sat.

Rebel Train: Brewhouse, Fri.

Reece: Oz, Wed.-Sun.

Reggae Dub Spin: Mangia Italiano, Sun.

Reigning Heir: Way Out Club, Sat.

REM: Fox Theatre, Tue.

Renegade: Wild Country, Fri. and Sat.

Revered Heart: Shanti, Wed.

Rhythm Rockers: Malle's, Wed.

Ron Richard: Lagniappe's, Sat.

Rip: Rock Island, Sat.

River City Blues: 1860's Hard Shell Café & Bar, Sun.

Road Apples: Venice Café, Fri.

Roads End: Shanti, Fri.

Georgy Rock & Mister Dill: Brandt's, Mon.

Rogers, Nienhaus & Crawford: Kopp's Korner, Fri.; Cleo's, Sun.

Rondo Blues Deluxe: Hammerstone's, Thu.

Roots Reggae: Viva!, Fri.

Anita Rosamond: Failoni's, Thu.

The Ruckus: Lil' Nikki's Grill & Chill, Fri.

Rum Runners: Shanti, Thu.

Rusted Skin: Creepy Crawl, Fri.

Chuck Ryan: The Phoenix, Thu.

S.O.L.: Crossings Taverne & Grille, Fri.; Boathouse, Sat.

Sable: Fast Eddie's Bon-Air, Fri. and Sat.

Curtis Salgado Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Sat.

Eric Sardinas Blues Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Wed.

Louis Saubion: Schlafly Tap Room, Sun.

Sawmill: City Museum, Thu.

The Schwag: Stagger Inn. Again, Sat.; Cicero's, Tue.

The Science Hip Hop Spin: Blueberry Hill, Fri.

Scott E & Stan Da Man: Oz, Sat.

Tim Scott: Cheshire Pub, Wed. and Sun.; Lagniappe's, Fri.

Scrill: G-Spot, Sat.

Secret Cajun Band: Frederick's Music Lounge, Fri.

Sensations: O'Brien's Food & Drink, Fri.

Shakey Ground Blues: Beale on Broadway, Mon.

Shame Club: Pop's, Fri.

Silent Q: Studio Café, Sat.

Silky Sol: Isis, Fri.

Some Chick Band: Borders Books & Music-Sunset Hills, Sat.

Sonic Tonic: Baha Rock Club, Sat.

Sophomore: Creepy Crawl, Thu.

Soul Reunion: 1860's Hard Shell Café & Bar, Thu.

Soulard Blues Band: Becky Thatcher, Thu.; Stagger Inn...Again, Fri.; Trainwreck on the Landing, Sat.; Broadway Oyster Bar, Mon.

Souled Out: 1860's Hard Shell Café & Bar, Fri.

W.C. Spencer, the One Man Band: Broadway Oyster Bar, Sun.

Spontaneous Saturdays: Kastle, Sat.

Sportsmen: BB's Jazz, Blues & Soups, Mon.

Dan Sproat: Concord Grill, Thu.

Dan Sproat & Tim: Graham's Grill & Bayou Bar, Sat.

Steve-O, Boomer, Gary Mac & Moody James: Pepper Lounge, Thu.

Dave Stone Trio: Mangia Italiano, Fri.

Strange Brothers: House of Rock, Sat.

Marcell Strong & the Apostles: 1860's Hard Shell Café & Bar, Wed.; BB's Jazz, Blues & Soups, Thu.

Studebakers: Studio Café, Fri.

Sub 7: Pop's, Wed.; Trainwreck Saloon at Westport, Fri.

Surprise Sundays: Upstairs Lounge, Sun.

Surreal: Baha Rock Club, Tue.

Surrender Dorothy: That One Place, Fri.

Mike Swezdo: Brandt's, Thu.

Swing DJ: Rascal's, Mon.

Swing Set: Venice Café, Thu.

Swirl: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Sat.

The System: Rusty's, Sat.

Tan As Fuck Is Taiwan Death: Radio Cherokee, Mon.

That 80s Band: The Phoenix, Fri.

Denise Thimes: Jazz at the Bistro, Fri. and Sat.

Third Stone: Shot Heaven, Fri.

Thompson: St. Joseph Croatian Hall, Fri.

Thos: Broadway Oyster Bar, Sat.

Ticket to the Beatles: Smitty's, Fri.; Llywelyn's Pub-Webster Groves, Sat.

Tiny Cows: Café Balaban, Sun.

Toc: Sally T's, Thu.

Trilogy: Tuner's, Wed.; Seamus McDaniel's West, Thu.

Trivia Night: Crossings Taverne & Grille, Tue.

Trixie Delight: House of Rock, Fri.; That One Place, Sat.

Carolbeth True Trio: Crossings Taverne & Grille, Thu.

Bill Tucker Ensemble: Tiffany Rose, nightly; Pierre's, Fri. and Sat.

Twinemen: Blueberry Hill, Mon.

Two & Four Quintet: Cookie's Jazz & More, Sat.

Ultra Groove: Brewskeez West, Sat.

Ultra Violets: Harry's Restaurant & Bar, Fri.

Uncle Albert: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Thu.; Hammerstone's, Fri.

Undercover: Pop's, Sat.

The Unexpected: Boathouse, Fri.

Jim Utz: Delmar Restaurant & Lounge, Tue.

Vaux: Hi-Pointe, Sun.

Viva Voce: Way Out Club, Wed.

Tony Viviano: Tony Marino's Steaks & Chops, Fri.

We All Miss Gracie: Cicero's, Sun.

Well Hungarians: House of Rock, Wed.

Bob Werner: Neruda, Fri.

Mae Wheeler: Brandt's, Fri.

Wherehouse Project: Laurie's Place, Sat.

Ernie White: Candicci's, Wed. and Fri.

Wild Stallions: Syberg's Westport, Wed.; Helen Fitzgerald's, Sat.

Jack Williams: Focal Point, Sat.

Ptah Williams: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Wed.

World Jazz Quartet: Delmar Restaurant & Lounge, Sun.

Luke Wrischnik: Neruda, Thu.

Xcessive: Pop's, Sun.-Tue.

Yard Squad Reggae Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Sun.

Zade: Borders Books & Music-Ballwin, Fri.; Borders Books & Music-St. Peters, Sat.

Show Pages
 
My Voice Nation Help
0 comments
 
St. Louis Concert Tickets

Concert Calendar

  • July
  • Thu
    24
  • Fri
    25
  • Sat
    26
  • Sun
    27
  • Mon
    28
  • Tue
    29
  • Wed
    30
Loading...