Top

music

Stories

 

Winning the War: The 2009 RFT Music Awards nominees and annual music showcase are here!

On Sunday, June 7, the Riverfront Times will be holding its annual music showcase. From 1 p.m. until after midnight, venues in the Delmar Loop will bustle with music from local acts nominated for our yearly music awards. (More on who's playing in a few weeks!)

In the meantime, you can view and vote for your favorite bands here: www.riverfronttimes.com/poll/musicawards09. Additionally, all of the information about the showcase — including a link to our music blog, A to Z (blogs.riverfronttimes.com/atoz), the showcase schedule and other pertinent information — will be available here: musicshowcase.riverfronttimes.com.

Here are this year's nominees:

Lifetime Achievement: Bunnygrunt, Trip Daddys, Murder City Players, Bottle Rockets, Kim Massie

Best Americana/Folk: Leadville, Theodore, Rough Shop, Tenement Ruth, the Linemen

Best Untraditional Americana/Folk: Pokey LaFarge, the Monads, Dock Ellis Band, Wooden Kites, Rats & People Motion Picture Orchestra

Best Blues: Big George Brock, Uvee Hayes, Tom Hall, Rum Drum Ramblers, Alvin Jett & the PhaT NoiZ Blues Band

Best DJ: Rob Lemon, Scotty Mac, Flex Boogie, DJ Thumpasaurus, JNX

Best Experimental/Eclectic: .e, Raglani, Eric Hall, the Lonely Procession, Bikini Acid

Best Funk/Soul/R&B: Teresajenee, Funky Butt Brass Band, Lamar Harris, Dogtown Allstars, Gumbohead

Best Hip-Hop/Rap Artist (Solo): Rockwell Knuckles, Vandalyzm, Tef Poe, Nato Caliph, Black Spade

Best Hip-Hop/Rap Artist (Duo or Group): Earthworms, Scripts 'N Screwz, Family Affair, Jason and the Beast, Splitface and June 16th

Best Hip-Hop DJ: DJ Trackstar, DJ Needles, DJ Crucial, DJ Mahf, the Beat Street Crew

Best Indie Band: So Many Dynamos, Target Market, The Radical Sons, the Sham, Troubadour Dali, Say Panther

Best Jazz Artist: Dave Stone, Erin Bode, Hamiet Bluiett, Willie Akins, Jeanne Trevor

Best Metal/Thrash: Dude Nukem, Sine Nomine, MCF, Head On Collision, Cross Examination

Best New Band: The Pragmatic, Midtown Thieves, the Mhurs, Exercise, the Northwoods, Glass Teeth

Best Punk/Hardcore: Left Arm, Humanoids, Sack Lunch, Suburban Smash, God Fodder, Black For a Second

Best Pop Band: One Lone Car, the 75s, Gentleman Auction House, Grace Basement, The Blind Eyes, Jon Hardy & the Public

Best Rock Band: LOGOS, Gold Tooth, Shame Club, LucaBrasi, The Feed, The Incurables

Best Singer-Songwriter (Female): Celia, Beth Bombara, Cassie Morgan, Leslie Sanazaro

Best Singer-Songwriter (Male): Fred Friction, Caleb Travers, Bob Reuter, Jon Hardy

Best Album (self-released): The Educated Guess, West Skyline Drive; Fred Friction, Jesus Drank Wine; Tight Pants Syndrome, Singles; Theodore, Defeated, TN; Kentucky Knife Fight, The Wolf Crept, The Children Slept; the Helium Tapes, The Helium Tapes

Best Album (on a label): Prisonshake, Dirty Moons (Scat); Magnolia Summer, Lines from the Frame (Undertow); Raglani, Of Sirens Born (Kranky); Gentleman Auction House, Alphabet Graveyard (Emergency Umbrella); Head On Colllision, Ritual Sacrifice (Beer City); Rum Drum Ramblers, Hey Lordy Mama Mama Get Up And Go (Big Muddy) 

 
My Voice Nation Help
121 comments
Lizette E.
Lizette E.

Currently sitting on a barstool in the middle of a drunken musical ruckus. My life is pretty weird/great.

 
St. Louis Concert Tickets

Concert Calendar

  • October
  • Tue
    21
  • Wed
    22
  • Thu
    23
  • Fri
    24
  • Sat
    25
  • Sun
    26
  • Mon
    27
Loading...