Sounds Around Town 

Week of October 20, 2004

Ai: Sally T's, Thu.

Willie Akins: Spruill's, Sat.

Albert & the Einsteins: Famous Bar, Sat.

Tim Albert: Hammerstone's, Mon.

Alpha-Lyman: Baha Rock Club, Tue.

Ambassadors of Swing: Casa Loma Ballroom, Fri.

Muriel Anderson: Fazio's Music, Thu.

Antics: Laurie's Place, Fri.

Arvell & Company: Ameristar Casino/Cabaret, Wed.-Mon.

Jun Arzaga: Faust's, nightly

Assorted Nuts: Aftershock Sports Bar & Grill, Fri.

Dave Audé & DJ Dan: Velvet, Sat.

Audio Karate: Hi-Pointe, Wed.

Autumn's Child: Focal Point, Fri.

Badly Drawn Boy: Pageant, Fri.

Randy Bahr Duo: Farotto's Italian Restaurant, Wed. and Fri.

Barflyz: Pop's, Tue.

Billy Barnett: 1860's Hard Shell Café & Bar, Tue.

Charlie Barrale: Café Hebron, Sat.

Battle of the Bands: Qualifying Round 3: Cicero's, Thu.

The Beautiful Mistake: Creepy Crawl, Sat.

Terry Beck: Espinos, Fri.

Jim Becker: LoRusso's Cucina, Thu.-Sat.

Beenie Man: Club Candela, Sun.

Beggars Can't Be Choosers: Way Out Club, Thu.

Bennie Smith & Urban Blues Express: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Sat.

Tyrin Benoit & Toofish: Broadway Oyster Bar, Fri.

Between the Devil and the Deep Blue Sea: Lemp Neighborhood Arts Center, Sun.

Carl Bibbs: Roberto's Trattoria, Wed. and Fri.

Bibowats: Lemmons, Thu.

Mark Biehl: Borders Books & Music-Creve Coeur, Sat.

Big Bamou: Broadway Oyster Bar, Tue.

Big Daddy Rob: Baha Rock Club, Wed.

Big House: Partner's Lounge, Sat.

Dave Black: Lagniappe's, Tue.

Blackeyed Susies: City Museum, Wed.

Erin Bode: Café Balaban, Tue.

Bosch & Victoria: Brandt's, Tue.

Brittle Jim: Brewskeez West, Sat.

Gary Brokaw: Rumple's Pub, Thu.

Broke Till Friday: Route 66 Brewery & Restaurant, Sat.

Erik Brooks: Hammerstone's, Sun.

Jonathan Brown: Café Bellagio, Thu. and Fri.

Mike Buehrle: Oz, Fri. and Sat.

Buffalo Bob & Friends Jam: Backstreet Jazz & Blues, Sun.

Buffalo Bob & the Bedroom Blues Band: Trainwreck on the Landing, Sat.

Bumpin Uglies: Syberg's Westport, Sat.

Bunnygrunt: Way Out Club, Sat.

Burn Baby Burn: Lemp Neighborhood Arts Center, Mon.

Mary Burns: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-North County, Sat.

Mick Byrd: Off Broadway, Fri.

C-Beyond: Delmar Restaurant & Lounge, Sat.

Tony Campanella: 1860's Hard Shell Café & Bar, Fri.

Glen Campbell: Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Fri. and Sat.

Captured! By Robots: Rocket Bar, Thu. and Fri.

Carousel: Joe Boccardi's Ristorante, Fri. and Sat.

Frankie Catalina: Graham's Grill & Bayou Bar, Wed.

Chamber Jazz: Lynch St. Bistro, Sat.

Peggy Chappell: Jacques Sports Bar, Wed.

Charlie B. Group: Jimmy's Café on the Park, Wed.

Cheryl & Jene: Main Street Jazz & Blues, Wed.

Chike & Mel: African Palace, Sat.

City on Film: Rocket Bar, Wed.

Cock ESP: Lemp Neighborhood Arts Center, Tue.

Coheed & Cambria: Pop's, Sun.

College Night with Z107.7: Kastle, Thu.

Stacey Collins Band: J.P.'s Corner Bar, Wed. and Fri.

Contraband: Red Sea, Thu.

Coral Courts Band: Graham's Grill & Bayou Bar, Sat.

Corey Anderson, Flip Lynch, Tolga/Cory Thomas, Mike D & Brandon B: Upstairs Lounge, Wed.

Country Dance Party: The Phoenix, Wed.

Pierce Crask: Laclede Street Bar & Grill, Sun.

Robb E. Cunningham's Fuzion Cabaret: Sweet Dough Hot Beans Café, Sun.

Dad's Gone Mad: Cutter's, Fri. and Sat.

Gary Dammer Quartet: Crossings Taverne & Grille, Fri.

Dance Masti: Viva!, Fri.

Charles Dangelo: Brick Bistro, Sat.

Dave & Greg Show: Maryland Yards at the Waterworks, Thu.; Trainwreck Saloon at Westport, Fri.; Jacques Sports Bar, Sat.

Deep Six: Syberg's Westport, Fri.; Helen Fitzgerald's, Tue.

Dick Whiskey: Baha Rock Club, Fri.

Diesel Island: Frederick's Music Lounge, Fri.

Dirty Dan: Rue 13, Tue.

DJ Alexis & Friends: Delmar Restaurant & Lounge, Fri.

DJ Charlie Chan & Smitty: Velvet, nightly

DJ Chedda B & SOS: 609-U Lounge, Wed. and Sun.

DJ Chris Cherry: Ethyl's, Thu.-Sat.

DJ En-ka: Kastle, Fri.

DJ Enoch: 609-U Lounge, Sat.

DJ Eric Hartman: Velvet, Fri.

DJ Jim K and Dedication Crew: Velvet, Thu.

DJ Leon Lamont: Delmar Restaurant & Lounge, Wed., Thu. and Sun.

DJ Meko: Club ChinChillas, Thu.

DJ Mike Justis: Café Eau, Wed.

DJ Needles: 609-U Lounge, Thu.; Churchill's, Tue.

DJ Night: Helen Fitzgerald's, Wed.; Tavern 43, Sat.; Velvet, Sat.

DJ Reece: Kastle, Mon.

DJ Rob Gray: Three-1-Three, Tue.

DJ Sarah Cox: Velvet, Fri.

DJ Sir Thurl: Spruill's, Fri.

DJ Spin: Mangia Italiano, Wed.; The Complex, Wed.

DJ Steve Meier: Club Buca, Thu.-Sat.

DJ Toby, Mario & Special Guest: 609-U Lounge, Mon.

DJ Wick: Malle's, Fri.

Dr. Chud's X Ward: Off Broadway, Tue.

Dr. Robby G.: M.P. O'Reilly's, Thu.-Sat.

Dr. Zhivegas: Brewskeez West, Fri.; Llywelyn's Pub-Webster Groves, Thu.

Keith Doder & the Blue City Band: PJ's Martini & Wine Bar, Sat.

Doogie Armstrong: Espinos, Sat.

Sherry Drake with Carolbeth True & Jim Gera: Lombardo's Trattoria, Sat.

Dredding Monday: Creepy Crawl, Thu.

Brian Duckham Trio: Brandt's, Thu.

Early Review: Graham's Grill & Bayou Bar, Fri.; PJ's Martini & Wine Bar, Fri.

Eat A Peach: Cleo's, Wed.

Marty Evans: Rue 13, Fri.

Steve Ewing & Friends: Hi-Pointe, Sun.

Excelerators: Mr. T's 55 Bar & Grill, Fri. and Sat.

Extremely Pointless: Helen Fitzgerald's, Fri.

Jon Faddis: Jazz at the Bistro, Wed.-Sat.

Fairchild: Hammerstone's, Sat.

Falling Martins: C.J. Muggs, Fri.

Fanfare: Graham's Grill & Bayou Bar, Thu.; Café Eau, Sat.

Fantasy: Fast Eddie's Bon-Air, Sun.

John Farrar: Ritz Lounge, Thu.

56 Hope Road: Venice Café, Fri.

Michael Fitzgerald: Churchill's, Sat.

5 Spot: Kastle, Sun.

Flatwheel Band: Stagger Inn...Again, Sat.

Gary Fleming: Miso, Sun.

Flextasy: Harry's West, Thu. and Sat.

Linda Ford: Caleco's, Fri. and Tue.

Johnny Fox: Great Grizzly Bear, Thu.; Billy Goat, Fri.

Frankenixon: Lemp Neighborhood Arts Center, Thu.

Freud's Mom: Lemmons, Sat.

Lenny Frisch: Bahama Breeze, Wed., Fri. and Sat.

Eddie Fritz Trio: Chestnut's, Sun.

Barbara Gabriella: Tenderloin Room, Thu.-Sat.

Clinton Gallagher: Seventh Inn Lounge, Wed., Fri. and Sat.

Jesse Gannon Jazz Trio: Crossings Taverne & Grille, Thu.

Tim Garcia & Ben Wheeler: Brandt's, Sun.

Gargoyle Lounge: Trainwreck Saloon at Westport, Wed.

Gargoyle Reign: Helen Fitzgerald's, Thu.

Rob Garland & the Blue Monks: Brick Bistro, Fri.; Broadway Oyster Bar, Sun.

George W. Bush Farewell Tour: Way Out Club, Tue.

Gino & Dino: Lemmons, Wed.

Golden Arm: Studio Café, Sat.

Mark Gordon: Boo's, Wed.; Clayton Farmers' Market, Sat.

Victoria Gough: Brandt's, Fri.

Gov't Mule: Pageant, Thu.

Mike Gow: Miso, Thu.

Groove Thang: Harrah's Casino, Fri.; Pop's, Sat.

Ground Floor: Beale on Broadway, Fri.

Hackensaw Boys: Blueberry Hill, Sun.

Tom Hall: Schlafly Bottleworks, Wed.

Chris Hansen World Jazz Quartet: Delmar Restaurant & Lounge, Fri.

Hawthorne Heights: Vintage Vinyl, Fri.

The Hexum Brothers: Mississippi Nights, Sat.

Hicks & Kreher: Pop's Blue Moon, Wed.

Highway Matrons: Lemmons, Fri.

Charles Hilliard: Smitty's, Fri.

Hip-Hop Spin: Upstairs Lounge, Thu.

Hipcheck: Jacques Sports Bar, Sat.

Paul Hogenmiller: Parrot's Sports Bar & Grill, Wed.

Don Hohlt: Mr. T's 55 Bar & Grill, Mon. and Sun.

Hollywood 5: That One Place, Fri.; Harry's Restaurant & Bar, Sat.

Randy Holmes Quintet: Cookie's Jazz & More, Sat.

Holy Frog: Sally T's, Fri.

Homegrown Show: Lil' Nikki's Grill & Chill, Thu.

Hudson & the Hoo Doo Cats: Generations, Thu.; Café Eau, Fri.; Casa Loma Ballroom, Sat.

Gary Humphrey: Neruda, Sat.

Hush: Morganford Blues Bar, Thu.; Jack's Iron Horse Saloon, Fri. and Sat.

Indie Rock Spin: Upstairs Lounge, Mon.

Inner City Blues Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Fri.

Irish Music: Llywelyn's Pub-Webster Groves, Wed. and Sun.; City Museum, Mon.

Ivory Tiger: House of Rock, Fri.

Jake's Leg: Magee's, Thu.; Cicero's, Fri.

Jam Session: Cookie's Jazz & More, Thu.

Jammin J: Fat Tuesday, Thu.-Sat.

Paul Jarvis: Shanti, Thu.

Jay-Z & R. Kelly: Savvis Center, Sat.

Jazz, Blues & Folk Jam: City Museum, Fri. and Sat.

Jenks & Company: Rue 13, Thu.

Jobim Dreams: Lagniappe's, Thu.

Oliver Johnson Duo: Chasers Lounge, Fri. and Sat.

Stuart Johnson: Shanti, Sat.; Schlafly Tap Room, Sun.; Candicci's, Tue.

Jason Jones: Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Wed.-Sun.

Norah Jones: Savvis Center, Fri.

Just Mr.: House of Rock, Sat.

K's Choice: Mississippi Nights, Thu.

Karaoke: Brewskeez West, Thu. and Sun.; Brewskeez Sports Club, Wed., Thu. and Sun.; Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Tue.; Baha Rock Club, Sun.; George's Route 66, Tue.-Thu.; Brewhouse, Mon., Wed. and Sat.; DAD-E-O's, Tue.-Thu.; House of Rock, Mon.; Rascal's, Wed., Thu. and Sat.; Mr. T's 55 Bar & Grill, Tue.-Thu.; O'Brien's Food & Drink, Wed.; The Phoenix, Tue.; Time Out Pub, Wed., Fri. and Sun.; Trainwreck Saloon at Westport, Tue.; Lindy's, Wed.; Marty's Bistro, Tue. and Thu.-Sun.; Wild Country, Wed.; Backstreet Jazz & Blues, Tue.; Blueberry Hill/Elvis Room, Thu.; Syberg's Westport, Mon.; Some Other Place, Fri.; O'Leary's, Thu. and Sat.

Tom Kelly: Failoni's, Thu. and Fri.

Kid Delicious: Pepper Lounge, Fri.

Killer Catfish: Beale on Broadway, Sat.

Killing Vegas: Trainwreck Saloon at Westport, Fri.

Kenny Kingston: Rue 13, Wed.

Kittie: Pop's, Tue.

Lacoste: Way Out Club, Fri.

Dave Landreth & Friends: City Museum, Tue.

Terri Langerak: Schlafly Bottleworks, Sun.

Lanterna: Off Broadway, Sat.

Jeff Lash: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Tue.

Last Missouri Exit: Brandt's, Sun.

Lazy Joe: Stagger Inn...Again, Fri.

Jimmy Lee: 1860's Hard Shell Café & Bar, Mon. and Sun.

Legendary Shack Shakers: Off Broadway, Thu.

Steve Leslie Band: The Phoenix, Fri.

Mark Lewis: 609-U Lounge, Fri.

Lithic: Sally T's, Wed.

Little David: Laurie's Place, Sat.

Live DJ: Brewskeez West, Wed.; Maggie O'Brien's, Wed., Fri. and Sat.; Brewskeez Sports Club, Fri. and Tue.

Live DJ Mix: Big Daddy's, Wed.-Sat.

Live Jazz: JaBoni's Bistro, Fri. and Sat.

Live Music: Soulard Ale House, Fri. and Sat.

Lisa Loeb, Nerissa Nields & Carrie Newcomer: Blueberry Hill, Mon.

Low Cycle Hum: Radio Cherokee, Sat.

Lucky Dan & Naked Mike: Remy's Kitchen & Wine Bar, Thu.; Café Provençale, Fri.; Broadway Oyster Bar, Sun.; Hammerstone's, Tue.

Gary Mac: Oz, Fri. and Sun.

Mack's Creek: That One Place, Sat.

Mad Maynard & Jackie McCoy: Generations, Wed.

Madahoochi & Friends: Cicero's, Mon.

Maid Rite: Mangia Italiano, Sat.

Jim Manley & Mark Friedricks: Jimmy's Café on the Park, Sun.

Mano: Contemporary Art Museum St. Louis, Thu.

Maplewood Rekkids Acoustic Showdown: Schlafly Bottleworks, Sat.

Anita Marie: Caleco's, Wed.; Tucker's Place, Thu.; Bambino's, Fri.

Marky Star, Larry Ursini & Joe Thomas: Upstairs Lounge, Tue.

Joe Marlotti & Workin' Blue: Backstreet Jazz & Blues, Thu.

Kim Massie & the Solid Senders: Beale on Broadway, Thu. and Tue.

Maximum Velocity: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-North County, Thu.

Rich McDonough Blues Band: C.J. Muggs, Sat.; BB's Jazz, Blues & Soups, Tue.

Rich McDonough Acoustic Blues Jam: Beale on Broadway, Wed.

Dave McKee: Nino's Ristorante, Wed., Fri. and Sat.

Scott McMurray, Steve-O & Imran: Rue 13, Sat.

Megamix: Club La Onda, Fri.

The Melroys: Café Balaban, Sun.

Javier Mendoza Band: Cicero's, Sat.

Mest: Mississippi Nights, Fri.

Louis Michael: Jimmy's Café on the Park, Fri. and Sat.

Mighty Big Band: Missouri Bar & Grill, Sun.

Marion Miller & Eddie Eaton: Harry's West, Wed.

Ming & FS: Upstairs Lounge, Tue.

The Misses: Hi-Pointe, Fri.

Mr. Wizard: Harry's West, Fri.

Mo & Dawn: Monarch, Thu.

Mojo Blue: K.T.'s Smokehouse, Sat.

Buddy Mondlock: Music Folk, Sat.

Money Shot: Smitty's, Sat.

Monte & the Machine: Shanti, Fri.

Mood Swing: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-North County, Fri.

Tim Moody: Pop's Blue Moon, Thu.; Candicci's, Sun.

Moore Pleasure: Laurie's Place, Wed.; Vanzo's, Thu.; Sharky's Restaurant & Sports Bar, Fri.

Morgantown: Charlack Pub, Sat.

MP Dep: Molly's, Wed.

Mr. T: 609-U Lounge, Tue.

Murdocks: Creepy Crawl, Sun.

Musica Nortena: Club La Onda, Sat.

Muzodica: Gary's Fine Dining, Wed., Fri. and Sat.

Naked Groove: Famous Bar, Fri.

Nasty Nino: G-Spot, Fri. and Sat.

Melissa Neels Band: Porter's Steakhouse & Cigar Bar, Sat.

Nepol, Deeperpitch & Hot Nutz: Upstairs Lounge, Fri.

Neptune Crush: Blueberry Hill, Sat.

New Music Spotlight: Pageant, Sat.

Nienhaus & Crawford: Porky's Place, Thu.

Night Sky Band: Night Sky, Fri., Sat. and Tue.

John Norment Trio: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Sun.

John Norment: Brandt's, Sat.

North Country: Off Broadway, Fri.

Open Jam Session with the North County Jam Band: Charlack Pub, Thu.

Nytemare Cynema: Charlack Pub, Fri.

O'Neil: African Palace, Fri.

Oktoberfest Party: Soulard Market Park, Fri. and Sat.

World's Most Dangerous Open Jam Session: Pop's Blue Moon, Tue.

Open Mic: Stagger Inn...Again, Wed. and Sun.; Cummel's Café, Thu.; Red Sea, Mon.; Crossings Taverne & Grille, Wed.; Frederick's Music Lounge, Thu.; Shanti, Tue.; That One Place, Tue.; Mangia Italiano, Mon.; Night Sky, Wed. and Thu.; Janae's West, Mon.; Lil' Nikki's Grill & Chill, Mon.; Cicero's, Wed.; Venice Café, Mon.; Magee's, Mon.

Bluegrass & Old Time Open Mic: Griffin's, Mon.

Open Mic MC Battle: Hi-Pointe, Mon.

The Orbits: Schlafly Tap Room, Sat.

Johnny Orr: Oz, Sun.

Johnny Orr & Les Aaron: Miso, Wed.

Outlaw Family Band: Stagger Inn...Again, Thu.

Paint the Earth: The Phoenix, Sat.

Park Avenue Jazz: Hammerstone's, Wed.; Ritz Lounge, Sat.; Three-1-Three, Mon.

Bill Park: Candicci's, Sat.

Steve Pecaro: 1860's Hard Shell Café & Bar, Sat.

Pensylvania Slim: Café Bellagio, Wed.

George Persha: Candicci's, Thu.

Phat Noiz Blues Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Wed.; Rusty's, Sat.

Phaze 3: Pop's, Wed.

Piano Slim Family Band: Beale on Broadway, Sun.

George Pierce Fivetet: Cookie's Jazz & More, Fri.

Pik'n Lik'n: Gladstone's, Thu.

Pocket Change: Trainwreck on the Landing, Fri.

Prig: Hi-Pointe, Sat.

Project 3: J.P.'s Corner Bar, Sat.

Psycho Dad: Cicero's, Sun.

Q And Not U: Creepy Crawl, Wed.

Radio Star: George's Route 66, Fri. and Sat.

Rafi: Rue 13, Mon.

The Rail: Baha Rock Club, Sat.

Rainy Daze: Shot Heaven, Fri.

Rat Race: Viva!, Wed.

Reece: Oz, Wed.-Sun.

Reggae Dub Spin: Mangia Italiano, Sun.

Renegade: Wild Country, Fri. and Sat.

Reverend Glasseye & His Wooden Legs: Frederick's Music Lounge, Fri.

Rhythm Rockers: Malle's, Wed.; Generations, Fri. and Sat.

Ron Richard: Lagniappe's, Sat.

River City Blues: 1860's Hard Shell Café & Bar, Sun.

Rock Bottom Remainders: Pageant, Tue.

Georgy Rock & Mister Dill: Brandt's, Mon.

Rockhouse Ramblers: Broadway Oyster Bar, Sat.

Rondo Blues Deluxe: Hammerstone's, Thu.

Roots Reggae: Viva!, Fri.

Anita Rosamond: Failoni's, Thu.

Rosie's Taters: That One Place, Fri.

Chuck Ryan: The Phoenix, Thu.

Sable: Fast Eddie's Bon-Air, Thu.

Rachel Sage: Off Broadway, Wed.

Joe Satriani: Pageant, Sun.

Sawmill: City Museum, Thu.

The Schwag: Cicero's, Tue.

The Science Hip Hop Spin: Blueberry Hill, Fri.

Scott E & Stan Da Man: Oz, Sat.

Tim Scott: Cheshire Pub, Wed. and Sun.; Lagniappe's, Fri.

Scrap Atom: Pop's, Sun. and Mon.

Scrill: G-Spot, Sat.

Seldom Home: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Fri.

Sensations: O'Brien's Food & Drink, Fri. and Sat.

Sessions Jazz Big Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Mon.

Seyarse: Lemp Neighborhood Arts Center, Sat.

Sha Bang: Ameristar Casino/Cabaret, Tue.-Sun.

Shakey Ground Blues: Beale on Broadway, Mon.

Shrinking Violets: Trainwreck Saloon at Westport, Sat.

Silky Sol: Isis, Fri.

Rich Simmons: Borders Books & Music-Sunset Hills, Fri.

Skinny Puppy: Pop's, Fri.

Sky West: Café Bellagio, Sat.

Bennie Smith & the Urban Blues Express: Broadway Oyster Bar, Thu.

Smokestack Lightning: Pop's Blue Moon, Mon.

Barb Soetebier: Mike & Min's Restaurant, Sat.

Jimmy Sommers: America's Center, Fri.

Soul Reunion: 1860's Hard Shell Café & Bar, Thu.

Soul Review: Fast Eddie's Bon-Air, Fri. and Sat.

Soulard Blues Band: Becky Thatcher, Thu.; Broadway Oyster Bar, Mon.

Southwind: Partner's Lounge, Fri.

The Spiders: Sally T's, Sat.

Spontaneous Saturdays: Kastle, Sat.

Dan Sproat: Concord Grill, Thu.

St. Louis Philharmonic Orchestra: Webster University Community Music School, Fri.

Doug Stanhope: Funny Bone Comedy Club-Fairview Hts., Thu.-Sat.

Steel Train: Creepy Crawl, Mon.

Stereo 360: Frederick's Music Lounge, Tue.

Steve-O, Boomer, Gary Mac & Moody James: Pepper Lounge, Thu.

Dave Stone Trio: Mangia Italiano, Fri.

Stop FM: Pop's, Thu.

Marcell Strong & the Apostles: 1860's Hard Shell Café & Bar, Wed.; BB's Jazz, Blues & Soups, Thu.

Surprise Sundays: Upstairs Lounge, Sun.

Swing DJ: Rascal's, Mon.

Swing Set: Crossings Taverne & Grille, Sat.

Switchfoot: Pageant, Tue.

Tape Deck Sonatas: Studio Café, Fri.

Tastes Like Chicken: Helen Fitzgerald's, Sat.

Team Tomato: Mangia Italiano, Thu.

That 80s Band: Harrah's Casino, Sat.

Thunder Guppies: Trainwreck Saloon at Westport, Thu.

Tiny Cows: Broadway Oyster Bar, Wed.

Henry Townsend's 95th Birthday Concert: BB's Jazz, Blues & Soups, Sat.

Tribute to the D: Venice Café, Wed.

Trilogy: Tuner's, Wed.

Trivia Night: Crossings Taverne & Grille, Tue.

Trixie Delight: Trainwreck Saloon at Westport, Thu.; Pop's, Fri.; Sharky's Restaurant & Sports Bar, Sat.

Troubadors of Divine Bliss: Venice Café, Thu.

Trust: Lil' Nikki's Grill & Chill, Wed.

Bill Tucker Ensemble: Tiffany Rose, nightly; Pierre's, Fri. and Sat.

Melvin Tunage: Llywelyn's Pub-Webster Groves, Sat.

Two Cow Garage: Frederick's Music Lounge, Sat.

U.K. Subs: Creepy Crawl, Sat.

Ultra Violets: Westport Plaza, Thu.; Harry's Restaurant & Bar, Fri.

Uncle Albert: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Thu.; Hammerstone's, Fri.

Jim Utz: Delmar Restaurant & Lounge, Tue.

Tony Viviano: Tony Marino's Steaks & Chops, Fri.

Pat Watters: Brewhouse, Thu.

Well Hungarians: House of Rock, Wed.

Bob Werner: Neruda, Fri.

Westernsoul: Venice Café, Sat.

Ernie White: Candicci's, Wed. and Fri.

Wesla Whitfield: Sheldon Concert Hall, Wed.-Sun.

Wild Stallions: Syberg's Westport, Wed.; House of Rock, Thu.; Pop's, Sat.

Ptah Williams: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Wed.

Luke Wrischnik: Neruda, Thu.

Z Band: Rusty's, Fri.

Best Things to Do In St. Louis

Newsletters

Never miss a beat

Sign Up Now

Subscribe now to get the latest news delivered right to your inbox.

© 2016 Riverfront Times

Website powered by Foundation