Sounds Around Town 

Week of October 27, 2004

Action Action: Creepy Crawl, Fri.

Yolanda Adams: Fox Theatre, Fri.

Willie Akins: Spruill's, Sat.

Scott Alberici Duo: The Crossings Taverne & Grille, Sat.

Tim Albert: Hammerstone's, Mon.

All Over the Road: JackSons, Sat.

Jun Arzaga: Faust's, Nightly

Assorted Nuts: Shot Heaven, Fri.

Atticfest: The Attic, Sat.

Audio Diary: Soulard Ale House, Fri. and Sat.

Bad Andie: Rusty's, Fri.

Randy Bahr Duo: Farotto's Italian Restaurant, Wed. and Fri.

Baker McClaren Band: Trainwreck on the Landing, Sat.

Frank Bang's Secret Stash: Cicero's, Sat.

Barflyz: Pop's, Wed.

Billy Barnett: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Tue.; Broadway Oyster Bar, Sun.

Battle of the Bands: Finals: Cicero's, Thu.

Terry Beck: Espinos, Sat.

Jim Becker: LoRusso's Cucina, Thu.-Sat.

Bejeezus: Off Broadway, Thu.

Dierks Bentley: Mississippi Nights, Sat.

Carl Bibbs: Roberto's Trattoria, Wed. and Fri.

Big Bamou: Broadway Oyster Bar, Tue.

Big Daddy Rob: Baha Rock Club, Wed.

Dave Black: Lagniappe's, Tue.; The Crossings Taverne & Grille, Fri.; Schlafly Tap Room, Sun.

Blackeyed Susies: City Museum, Wed.

Blind Snake: Lemp Neighborhood Arts Center, Thu.

Malcome Blitz: Baha Rock Club, Sat.; House of Rock, Fri.

BOB: Three-1-Three, Sun.

Erin Bode: Cookie's Jazz & More, Sat.

Bone Daddy: Tuner's, Fri. and Sat.

Boom: Rusty's, Sat.

Bosch & Victoria: Brandt's, Tue.

Bottoms Up Blues Gang: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Thu.

Rob Boyle: Jimmy's on the Park Cafe, Sat.

Boys Choir of Kenya: Trinity Presbyterian Church, Sun.

Gary Brokaw: Rumple's Pub, Thu.

Broke Till Friday: Route 66 Brewery & Restaurant, Sat.

Erik Brooks: Hammerstone's, Sun.

Jonathan Brown: Cafe Bellagio, Thu. and Fri.

Mike Buehrle: Oz, Fri. and Sat.

Buffalo Bob & Friends Jam: Backstreet Jazz & Blues, Sun.

Mary Burns: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-North County, Sat.

C-Beyond: Delmar Restaurant & Lounge, Sat.

Camper Van Beethoven: Blueberry Hill, Thu.

Carousel: Joe Boccardi's Ristorante, Fri. and Sat.

Bob Case: Schlafly Bottleworks, Wed.

Frankie Catalina: Graham's Grill & Bayou Bar, Wed.

Chamber Jazz: Lynch St. Bistro, Sat.

Peggy Chappell: Jacques Sports Bar, Wed.

Charlie B. Group: Jimmy's on the Park Cafe, Wed.

Cheese: Pop's, Sat.

Cheryl & Jene: Main Street Jazz & Blues, Wed.

Chike & Mel: African Palace, Sat.

Chippendales: Kastle, Thu.

Corey Christianson: Jazz at the Bistro, Thu.

Civil Tones: Famous Bar, Sat.

Classic Daddy: Marty's Bistro, Fri. and Sat.

College Night with Z107.7: Kastle, Thu.

Stacey Collins Band: Crehan's, Fri.

Common Ground: Salvatore's Pizza & Pasta, Sat.

Contraband: Red Sea, Thu.

Corey Anderson, Flip Lynch, Tolga/Cory Thomas, Mike D & Brandon B: Upstairs Lounge, Wed.

Country Dance Party: The Phoenix, Wed.

Courthouse Steps: Schlafly Tap Room, Sat.

Pierce Crask: Laclede Street Bar & Grill, Sun.; Felix's Art Bar, Thu.

Cryin' Shame Blues Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Wed.

Cumberland Gap: Off Broadway, Sat.; Stagger Inn. Again, Sun.

Robb E. Cunningham's Fuzion Cabaret: Sweet Dough, Hot Beans Cafe, Sun.

Brian Curran: Broadway Oyster Bar, Wed.

Billy Currington: The Phoenix, Thu.

Dad's Gone Mad: Brewskeez Sports Club, Sat.

Dance Party: Time Out Pub, Sat.

Dave & Greg Show: Trainwreck Saloon at Westport, Fri.

Delicious Fishes: Trainwreck Saloon at Westport, Thu.

Delta 8: Pop's, Thu.

Delta Strings: Beale on Broadway, Fri.

Joe Dirt & the Dirty Boys: Helen Fitzgerald's, Sat.; House of Rock, Thu.

Dirty Dan: Rue 13, Tue.

Dixie Express: Sharky's Restaurant & Sports Bar, Fri.

DJ Alexis & Friends: Delmar Restaurant & Lounge, Fri.

DJ Charlie Chan & Smitty: Velvet, Nightly

DJ Chedda B & SOS: 609-U Lounge, Wed. and Sun.

DJ Chris Cherry: Ethyl's, Thu.-Sat.

DJ En-ka: Kastle, Fri.

DJ Enoch: 609-U Lounge, Sat.

DJ Eric Hartman: Velvet, Fri.

DJ Jack: Malle's, Thu. and Sat.

DJ Jim K and Dedication Crew: Velvet, Thu.

DJ Lance: Club Buca, Thu.-Sat.

DJ Latin Power: Viva!, Thu. and Sat.

DJ Leon Lamont: Delmar Restaurant & Lounge, Wed., Thu. and Sun.

DJ Meko: Club ChinChillas, Thu.

DJ Mike Justis: Cafe Eau, Wed.

DJ Needles: 609-U Lounge, Thu.; Churchill's, Tue.

DJ Night: Tavern 43, Sat.; Velvet, Sat.; Helen Fitzgerald's, Wed.

DJ Rachael Auburn: Kastle, Fri.

DJ Ranx & Dubtronix Reggae Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Sun.

DJ Reece: Kastle, Mon.

DJ Rob Gray: Three-1-Three, Tue.

DJ Sarah Cox: Velvet, Fri.

DJ Sir Thurl: Spruill's, Fri.

DJ Spin: Mangia Italiano, Wed.; The Complex, Wed.

DJ Steve Meier: Club Buca, Thu.-Sat.

DJ Toby, Mario & Special Guest: 609-U Lounge, Mon.

DJ Wick: Malle's, Fri.

Dr. Robby G.: M.P. O'Reilly's, Thu.-Sat.

Dr. Zhivegas Halloween & Costume Party: The Phoenix, Sat.

Doogie Armstrong: Espinos, Fri.

Down Time: Stagger Inn. Again, Sat.

Sherry Drake with Carolbeth True & Jim Gera: Lombardo's Trattoria, Sat.

Jeff Dunham: Funny Bone Comedy Club-Fairview Hts., Thu. and Fri.

Eat A Peach: Cleo's, Wed.

Eclipse: Sally T's, Thu.

Chad Evans: Cafe Bellagio, Sat.

Marty Evans: Rue 13, Fri.

Excelerators: Club 21, Sat.

F.E.A.R.: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-North County, Fri.

Fairchild: Cafe Eau, Sat.

Falling Martins: Cafe Balaban, Sun.; Felix's Art Bar, Sat.; Great Grizzly Bear, Fri.

Fanfare: Graham's Grill & Bayou Bar, Thu.

Fantasy: Fast Eddie's Bon-Air, Sun.; Generations, Fri. and Sat.

John Farrar: Ritz Lounge, Thu.

Farshid Trio: Remy's Kitchen & Wine Bar, Thu.

Melissa Ferrick: Off Broadway, Fri.

Fetish & Fantasy Ball: Bubble Room, Sat.

The 5th Element: Pop's, Fri.

Fireball Routine: Hi-Pointe, Wed.

Michael Fitzgerald: Churchill's, Sat.

Five Hole: Brewhouse, Fri.

5 Spot: Kastle, Sun.

Flexstacy: Laurie's Place, Fri.; O'Brien's Food & Drink, Sat.; Harry's West, Thu.

Flying Mules: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Sat.

Linda Ford: Caleco's, Tue. and Fri.

Freakout Friday with Madahoochi & Dogtown Allstars: Pop's Blue Moon, Fri.

Lenny Frisch: Bahama Breeze, Wed.-Sat.

Eddie Fritz Trio: Chestnut's, Sun.

Full Circle Funk: Pop's Blue Moon, Thu.

G. Love & Special Sauce: Pageant, Wed.

Barbara Gabriella: Tenderloin Room, Thu.-Sat.

Galaxy: Ameristar Casino/Cabaret, Wed.-Sun.

Clinton Gallagher: Seventh Inn Lounge, Wed., Fri. and Sat.

Garbanzos: Venice Cafe, Sat.

Gargoyle Lounge: Trainwreck Saloon at Westport, Wed.; Harrah's Casino, Sat.

Gargoyle Reign: Helen Fitzgerald's, Thu.; Syberg's Westport, Fri.

Rob Garland & the Blue Monks: Morganford Blues Bar, Sat.; Trainwreck on the Landing, Fri.

Gentlemen Callers: Hammerstone's, Sat.

Ghoul-Guy Dance Party: J.J.'s Clubhouse, Sat.

Gino & Dino: Lemmons, Wed.

Charles Glenn: Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Wed.-Sun.

Val Goodrich: Joanie's Pizzeria, Fri.

Mark Gordon: Picasso's, Sat.

Mike Gow: Miso, Thu.

Frank Gratkowski: Christman Studio, Wed.

Green Eggs & Hamm: Smitty's, Sat.

Greyhound Repair: Lemp Neighborhood Arts Center, Fri.

Gumbohead: Broadway Oyster Bar, Sat.

Halloween Ball: Sally T's, Sat.; Lemp Mansion, Sat.

Halloween Costume Contest: J.J.'s Clubhouse, Sun.; Westport Plaza, Sat.

Halloween Costume Party: Casa Loma Ballroom, Sat.

Halloween Party: Charlack Pub, Sat.; Shanti, Sat.; Cookie's Sports Bar, Sat.; Viva!, Sat.; Time Out Pub, Sun.; Great Grizzly Bear, Sat.; Rocket Bar, Sat.; Way Out Club, Sat.

Halloween Party & Costume Contest: The Crossings Taverne & Grille, Sat.

Halloween Party with Dionysia: That One Place, Sat.

Chris Hansen World Jazz Quartet: Delmar Restaurant & Lounge, Fri.

Ron Harder & Legacy: Graham's Grill & Bayou Bar, Sat.

Hedwig & the Angry Inch: Cicero's, Sun.; Hi-Pointe, Fri.

Hip-Hop Spin: Upstairs Lounge, Thu.

Paul Hogenmiller: Parrot's Sports Bar & Grill, Fri.

Don Hohlt: Mr. T's 55 Bar & Grill, Mon. and Sun.

Homegrown Show: Lil' Nikki's Grill & Chill, Thu.

Gary Humphrey: Neruda, Sat.

Hush: Rock Island, Thu.; Mr. T's 55 Bar & Grill, Fri.

Indie Rock Spin: Upstairs Lounge, Mon.

Insane Clown Posse: Pop's, Wed.

Irish Music: Llywelyn's Pub-Webster Groves, Wed. and Sun.; City Museum, Mon.

Jake's Leg: Magee's, Thu.

Jam Session: Cookie's Jazz & More, Thu.

Jammin J: Fat Tuesday, Thu.-Sat.

Jazz, Blues & Folk Jam: City Museum, Fri. and Sat.

Jenks & Company: Rue 13, Thu.

Jeremiah Bridge: Frederick's Music Lounge, Wed.

Jobim Dreams: Lagniappe's, Thu.; Brandt's, Sun.

Erika Johnson: Jazz at the Bistro, Fri. and Sat.; Arthur Clay's, Thu.

Stuart Johnson: Candicci's, Tue.

Just Mr.: Brewskeez West, Fri.

Karaoke: Brewskeez West, Thu. and Sun.; Brewskeez Sports Club, Wed., Thu. and Sun.; Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Tue.; Baha Rock Club, Sun.; George's Route 66, Tue.-Thu.; Brewhouse, Mon., Wed. and Sat.; DAD-E-O's, Tue.-Thu.; House of Rock, Mon.; Rascal's, Wed., Thu. and Sat.; Mr. T's 55 Bar & Grill, Tue.-Thu.; O'Brien's Food & Drink, Wed.; The Phoenix, Tue.; Time Out Pub, Wed., Fri. and Sun.; Trainwreck Saloon at Westport, Tue.; Lindy's, Wed.; Marty's Bistro, Tue., Thu. and Sun.; Wild Country, Wed.; Backstreet Jazz & Blues, Tue.; Blueberry Hill/Elvis Room, Thu.; Syberg's Westport, Mon.; Some Other Place, Fri.; O'Leary's, Thu. and Sat.; Cookie's Sports Bar, Wed.; Nadine's, Sat.

Tom Kelly: Failoni's, Thu. and Fri.

Kid Delicious: Pepper Lounge, Fri.

Kenny Kingston: Rue 13, Wed.

LaNise Kirk: Ameristar Casino/Cabaret, Tue.-Sun.

Gregg Klima: Stagger Inn. Again, Thu.

Knucklehead: Baha Rock Club, Fri.

Steve Kyle: Brewhouse, Thu.

Dave Landreth & Friends: City Museum, Tue.

Jeff Lash: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Tue.

Last Missouri Exit: Brandt's, Sun.

Jimmy Lee: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Mon. and Sun.

Tim Lee Band: Frederick's Music Lounge, Sat.

Steve Leslie Band: Cafe Eau, Fri.

Let Me Introduce You To The End: Lemp Neighborhood Arts Center, Sat.

Mark Lewis: 609-U Lounge, Fri.

Live DJ: Brewskeez Sports Club, Tue. and Fri.; Brewskeez West, Wed.; Maggie O'Brien's, Wed., Fri. and Sat.

Live DJ Mix: Big Daddy's, Wed.-Sat.

Live Jazz: Jaboni's Bistro, Fri. and Sat.

Live Music: Nadine's, Sat.

Lookbacks: Rufkahr's Bar & Grill, Sat.

Lowercase: Creepy Crawl, Tue.

Lucky Dan & Naked Mike: Hammerstone's, Tue.; Cafe Provencale, Fri.

Lucky Dog Band: Club Room, Sat.

Luster: Frederick's Music Lounge, Tue.

Gary Mac: Oz, Fri. and Sun.

Mad Maynard & Jackie McCoy: Generations, Wed.

Jim Manley & Mark Friedricks: Jimmy's on the Park Cafe, Sun.

Margaret & Mary: Shanti, Wed.

Anita Marie: Caleco's, Wed.; Bambino's, Fri.; Tucker's Place, Thu.; Roadhouse, Sat.

Marky Star, Larry Ursini & Joe Thomas: Upstairs Lounge, Tue.

Joe Marlotti & Workin' Blue: Backstreet Jazz & Blues, Thu.

Kim Massie & the Solid Senders: Beale on Broadway, Tue. and Thu.

Maximum Velocity: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-North County, Thu.

Rich McDonough Blues Band: Beale on Broadway, Fri. and Sat.; PJ's Martini & Wine Bar, Fri.

Rich McDonough Acoustic Blues Jam: Beale on Broadway, Wed.

Dave McKee: Nino's Ristorante, Wed., Fri. and Sat.

Scott McMurray, Steve-O & Imran: Rue 13, Sat.

Megamix: Club La Onda, Fri.

The Melroys: C.J. Muggs, Sat.

Micro Bus: Cookie's Sports Bar, Fri.

Mighty Big Band: Missouri Bar & Grill, Sun.

Mike the 2600 King: Rocket Bar, Tue.

Marion Miller & Eddie Eaton: Harry's West, Wed.

Minivan Blues Band: Venice Cafe, Wed.

Miso Scary 4: Miso, Fri.

Mr. Wizard: George's Route 66, Fri.; Fast Eddie's Bon-Air, Sat.; Sharky's Restaurant & Sports Bar, Sat.

Mo & Dawn: Monarch, Thu.

Mojo Syndrome: PJ's Martini & Wine Bar, Sat.

Money Shot: That One Place, Fri.

Monster Mash with Naked Groove: Pop's Blue Moon, Sat.

Tim Moody: Candicci's, Sun.; Arthur Clay's, Wed.

Moore Pleasure: Vanzo's, Thu.; Laurie's Place, Wed., Sat. and Sun.; Porky's Place, Fri.

MP Dep: Molly's, Wed.

Mr. T: 609-U Lounge, Tue.

Musica Nortena: Club La Onda, Sat.

Muzodica: Gary's Fine Dining, Wed., Fri. and Sat.

Naked Mike: Billy Goat, Fri.

Nasty Nino: G-Spot, Fri. and Sat.

Nepol, Deeperpitch & Hot Nutz: Upstairs Lounge, Fri.

Nervous Pudding: Studio Cafe, Sat.

Nickel Creek & Howie Day: Pageant, Tue.

Night of $1000 Screams: Kastle, Sat.

Night Sky Band: Night Sky, Tue., Fri. and Sat.

Nite Owls: Charlack Pub, Fri.

John Norment: Brandt's, Sat.

John Norment Quartet: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Sun.

Not Quite Nashville: Venice Cafe, Thu.

O'Neil: African Palace, Fri.

Ockum's Razor: Mississippi Nights, Fri.

On Tap: Mr. T's 55 Bar & Grill, Sat.

Once Again: Creepy Crawl, Sat.

One Eyed Jack Night: Creepy Crawl, Mon.

Onyx Green: J.P.'s Corner Bar, Sat.

World's Most Dangerous Open Jam Session: Pop's Blue Moon, Tue.

Open Jam Session with Jimmy Lee Kennett, George Potsos & Gabriel Strange: Charlack Pub, Thu.

Open Mic: Stagger Inn. Again, Wed. and Sun.; Cummel's Cafe, Thu.; Red Sea, Mon.; The Crossings Taverne & Grille, Wed.; Frederick's Music Lounge, Thu.; Shanti, Tue.; That One Place, Tue.; Mangia Italiano, Mon.; Night Sky, Wed. and Thu.; Janae's West, Mon.; Lil' Nikki's Grill & Chill, Mon.; Cicero's, Wed.; Venice Cafe, Mon.; Magee's, Mon.

Bluegrass & Old Time Open Mic: Griffin's, Mon.

Open Mic: Great Grizzly Bear, Wed.

Open Mic MC Battle: Hi-Pointe, Mon.

Johnny Orr: Oz, Sun.

Johnny Orr & Les Aaron: Miso, Wed.

Paint the Earth: Trainwreck Saloon at Westport, Fri. and Sat.

Park Avenue Jazz: Hammerstone's, Wed.; Three-1-Three, Mon.; Ritz Lounge, Sat.

Bill Park: Candicci's, Sat.

Dolly Parton: Savvis Center, Sun.

Patti & the Hitmen: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Fri.

Steve Pecaro: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Sat.

Christine Peick: Borders Books & Music-Sunset Hills, Fri.

Pennsylvania Slim: Schlafly Tap Room, Fri.; Cafe Bellagio, Wed.; BB's Jazz, Blues & Soups, Tue.

George Persha: Candicci's, Thu.

Peru Negro: Webster University Community Music School, Sat.

The Phonocaptors: Mangia Italiano, Sat.

Piano Man: Pop's, Sat.

Piano Slim Family Band: Beale on Broadway, Sun.

Pik'n Lik'n: Gladstone's, Thu.

Pinkeye D'Gekko: Soulard Ale House, Sat.

Stan Pollman: Borders Books & Music-Fairview Heights, Fri.; Borders Books & Music-Creve Coeur, Sat.

Power Play: C.J. Muggs, Fri.; Harry's West, Sat.

Project 3: George's Route 66, Sat.

Project Object: Cicero's, Mon.

Racket Box: Shanti, Thu.

Rafi: Rue 13, Mon.

Rainy Daze: Shanti, Fri.

Rat Race: Viva!, Wed.

Rebel Train: Partner's Lounge, Fri. and Sat.

Reece: Oz, Wed.-Sun.

Reggae Dub Spin: Mangia Italiano, Sun.

Athena Reich: MoKaBe's, Sun.

Rhythm Rockers: Malle's, Wed.; Brick Bistro, Sat.; J.P.'s Corner Bar, Fri.

Ron Richard: Lagniappe's, Sat.

River City Blues: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Sun.

Rock'n'Roll Dance: Casa Loma Ballroom, Fri.

Georgy Rock & Mister Dill: Brandt's, Mon.

Rockhouse Ramblers: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Fri.

Rockin Horse: Wild Country, Fri. and Sat.

Rondo Blues Deluxe: Hammerstone's, Thu. and Fri.

Anita Rosamond: Failoni's, Thu.

Rowdy Cum Lowdies: Mangia Italiano, Thu.

Sable: Fast Eddie's Bon-Air, Thu. and Fri.

Oliver Sain Memorial Concert: BB's Jazz, Blues & Soups, Thu.

Pancho Sanchez: Sheldon Concert Hall, Fri.

The Saps: Frederick's Music Lounge, Fri.

The Saw Is Family: Way Out Club, Fri.

Sawmill: City Museum, Thu.

The Schwag: Cicero's, Tue.

The Science Hip Hop Spin: Blueberry Hill, Fri.

Scott E & Stan Da Man: Oz, Sat.

Tim Scott: Cheshire Pub, Wed. and Sun.; Lagniappe's, Fri.

Scrill: G-Spot, Sat.

Sessions Jazz Big Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Mon.

Sam Shaber: Off Broadway, Wed.

Shakey Ground Blues: Beale on Broadway, Mon.

Michael Sheamen Group: Felix's Art Bar, Fri.

Shrinking Violets: Llywelyn's Pub-Webster Groves, Sat.

Silky Sol: Isis, Fri.

Simple Plan: Mississippi Nights, Mon.

Sky West Duo: Jimmy's on the Park Cafe, Fri.

Slayer: Pageant, Sun.

Slow Signal Fade: Way Out Club, Wed.

David Smart: Cafe Hebron, Sat.

Smash Band: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-O'Fallon, Fri.

Bennie Smith & Urban Blues Express: BB's Jazz, Blues & Soups, Sat.; Broadway Oyster Bar, Thu.

Barb Soetebier: Mike & Min's Restaurant, Sat.

Sofachrome: Ten Mile House, Sat.

Soul Reunion: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Thu.

Soulard Blues Band: Broadway Oyster Bar, Mon.; BB's Jazz, Blues & Soups, Fri.

Souled Out: O'Brien's Food & Drink, Fri.

Spontaneous Saturdays: Kastle, Sat.

Spookie Daly Pride: Cicero's, Fri.

Spookstock: Zoe Campground, Fri.-Sun.

Spooky Costume Ball: Third Degree Glass Factory, Sat.

Sportsmen: Brick Bistro, Fri.

Dan Sproat: Concord Grill, Thu.

Stand for Something: A Benefit for Spinal Cord Injury Research: Pageant, Fri.

Standing Still: Creepy Crawl, Sat.

Starlight Mints: Creepy Crawl, Thu.

Don Starwatol: Stagger Inn. Again, Fri.

Steve-O, Boomer, Gary Mac & Moody James: Pepper Lounge, Thu.

Dave Stone Trio: Mangia Italiano, Fri.

Street Heat: Shaka Zulu Bar & Restaurant, Fri.

Marcell Strong & the Apostles: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Wed.

Sub Seven: The Phoenix, Fri.

Sunday Night Local Show: Pop's, Sun.

Surprise Sundays: Upstairs Lounge, Sun.

Swift Kixx: Creepy Crawl, Wed.

Swing DJ: Rascal's, Mon.

Swing Set: Famous Bar, Fri.

Mike Szwedo: Brandt's, Thu.

Thanatos Eternal: Creepy Crawl, Sun.

That 80s Band: Helen Fitzgerald's, Fri.; Jacques Sports Bar, Sat.

Valerie Tichacek: Cookie's Jazz & More, Wed.

Tory Z. Starbuck: Studio Cafe, Fri.

Jeanne Trevor, Sound Unlimited & Cookie's Jazz All Stars: Cookie's Jazz & More, Fri.

A Tribe Called Quest: Pageant, Sat.

Trip Daddys Halloween Party: Hi-Pointe, Sat.

Trivia Night: The Crossings Taverne & Grille, Tue.

Trixie Delight: House of Rock, Sat.; Harrah's Casino, Fri.

Tryptophane: Creepy Crawl, Fri.

Bill Tucker Ensemble: Tiffany Rose, Nightly; Pierre's, Fri. and Sat.

12 Volt Band: Graham's Grill & Bayou Bar, Fri.

Ultra Violets: Harry's Restaurant & Bar, Fri. and Sat.

Usual Suspects: The Crossings Taverne & Grille, Fri.

Jim Utz: Delmar Restaurant & Lounge, Tue.

David Venn Quartet: The Crossings Taverne & Grille, Thu.

Tony Viviano: Tony Marino's Steaks & Chops, Fri.

VooDoo Monster Ball: Harrah's Casino-VooDoo Lounge & Cafe, Fri. and Sat.

Well Hungarians: House of Rock, Wed.; Pop's, Fri.

Bob Werner: Neruda, Fri.

John Wessling: Funny Bone Comedy Club-Westport Plaza, Wed.-Sat.

Hugh "Peanuts" Whalum Duo: Chasers Lounge, Fri. and Sat.

Ernie White: Candicci's, Wed. and Fri.

Sheri Elle White: Brandt's, Fri.

Wild Stallions: Syberg's Westport, Wed. and Sat.

Wildhorse Creek: Smitty's, Fri.

Ptah Williams: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Wed.

Tom Wood Acoustic: Pop's Blue Moon, Wed.

Lizz Wright: Sheldon Concert Hall, Sat.

Luke Wrischnik: Neruda, Thu.

WWE Smackdown: Savvis Center, Tue.

XCessive: Pop's, Sun.

Zonkeys: Venice Cafe, Fri.

Zydeco Crawdaddies: Broadway Oyster Bar, Fri.

Best Things to Do In St. Louis

Newsletters

Never miss a beat

Sign Up Now

Subscribe now to get the latest news delivered right to your inbox.

© 2015 Riverfront Times

Website powered by Foundation