Sounds Around Town 

Week of September 22, 2004

Willie Akins: Spruill's, Sat.

Tim Albert: Hammerstone's, Mon.

Doug Albrecht: Rumple's Pub, Thu.

Alexis: Delmar Restaurant & Lounge, Fri.

Ali & Emily: Llywelyn's Pub-Webster Groves, Thu.

Alias Billy: Louie's Lounge, Fri. and Sat.

Devon Allman: Shanti, Fri.

Christine Andreas: Sheldon Concert Hall, Wed.-Sun.

Jun Arzaga: Faust's, nightly

Assorted Nuts: Aftershock West, Fri.

Augusta Bottoms Consort: Schlafly Bottleworks, Fri.

Autumn-Waking: Radio Cherokee, Sat.

Bad Boy Bill: Oz, Fri.

Randy Bahr Duo: Farotto's Italian Restaurant, Wed. and Fri.

Baker McClaren Band: Trainwreck on the Landing, Sat.

Billy Barnett: 1860's Hard Shell Café & Bar, Tue.

Bearclaw: Rocket Bar, Fri.

Jim Becker: LoRusso's Cucina, Thu.-Sat.

Ben Wah Bob: Rusty's, Fri.

Carl Bibbs: Roberto's Trattoria, Wed. and Fri.

Big Bamou: Broadway Oyster Bar, Tue.

Big Star Kadillac: Magee's, Fri.

Black Dog: Tuner's, Fri. and Sat.

Dave Black: Lagniappe's, Tue.

Blackeyed Susies: City Museum, Wed.

Malcome Blitz: Helen Fitzgerald's, Wed.; Baha Rock Club, Fri.; That One Place, Sat.

Erin Bode: Joe Boccardi's Ristorante, Fri.; Chasers Lounge, Sat.

Boogie Bob Productions: Brewhouse, Wed., Sat. and Mon.

Boogie Chyld: George's Route 66, Fri. and Sat.

Boom: Harry's West, Fri.

Bosch & Victoria: Brandt's, Tue.

Bottoms Up Blues Gang: Pop's Blue Moon, Wed.; Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Thu.

Butterfly Boucher: Blueberry Hill, Thu.

Gary Brokaw: Rumple's Pub, Thu.

Erik Brooks: Hammerstone's, Sun.

Brothers Green: Pop's Blue Moon, Sat.

Jonathan Brown: Jimmy's Café on the Park, Sat.

Buddahs Belly: Magee's, Sat.

Mike Buehrle: Oz, Fri. and Sat.

Buffalo Bob & Friends Jam: Backstreet Jazz & Blues, Sun.

Ralph Butler: Boathouse, Fri.

Tom Byrne: Boathouse, Sun.; Cafe Balaban, Tue.

C-Beyond: Delmar Restaurant & Lounge, Sat.

Tony Campanella Band: Charlack Pub, Fri. and Sat.

Capleton: Club Candela, Sun.

Carousel: Joe Boccardi's Ristorante, Fri. and Sat.

Bob Case: Schlafly Bottleworks, Wed.

Frankie Catalina: Graham's Grill & Bayou Bar, Wed.

Chamber Jazz: Lynch St. Bistro, Sat.

Charlie Chan & Smitty: Velvet, nightly

Peggy Chappell: Jacques Sports Bar, Wed.

Charlie B. Group: Jimmy's Café on the Park, Wed.

Cheese: Pop's, Sat.

Cheryl & Jene: Main Street Jazz & Blues, Wed.

Chike & Mel: African Palace, Sat.

Corey Christianson & Trio: Main Street Jazz & Blues, Sat.

Cindy & Greg: Marty's Bistro, Thu. and Tue.

Clave Sol: Boathouse, Sat.

Andy Cohen: Focal Point, Sat.

Linda Coil: Borders Books & Music-St. Peters, Sat.

Stacey Collins Band: Syberg's Westport, Wed.

The Commitments: Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Thu.

Contors: Casa Loma Ballroom, Sat.

Corey Anderson, Flip Lynch, Tolga/Cory Thomas, Mike D & Brandon B: Upstairs Lounge, Wed.

Country Dance Party: The Phoenix, Wed.

Sarah Cox: Velvet, Thu. and Fri.

Coyote Moon: Wild Country, Fri. and Sat.

Pierce Crask: C.J. Muggs, Wed.; Laclede Street Bar & Grill, Sun.

Crime In Stereo: Lemp Neighborhood Arts Center, Fri.

Crimson Addict: Creepy Crawl, Sun.

Crimson Sweet: Rocket Bar, Tue.

Laura Crosby & Scott Buschmann: Maryland Yards at the Waterworks, Thu.

Da Slu Cru: Gargoyle, Thu.

Mary Daly & Beno: Ernie's Sports Bar & Grill, Wed.

Deer Street: Shot Heaven, Fri.

Joe Dirt & the Dirty Boys Band: House of Rock, Thu.; Helen Fitzgerald's, Fri.

Dirty Dan: Rue 13, Tue.

Dizzy Atmosphere: Schlafly Tap Room, Sun.

DJ Chedda B & SOS: 609-U Lounge, Wed. and Sun.

DJ Enoch: 609-U Lounge, Sat.

DJ Jack: Malle's, Thu. and Sat.

DJ Needles: 609-U Lounge, Thu.

DJ Night: Tavern 43, Sat.

DJ Ranx & Dubtronix Reggae Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Sun.

DJ Rob Gray: Three-1-Three, Tue.

DJ Sir Thurl: Spruill's, Fri.

DJ Toby, Mario & Special Guest: 609-U Lounge, Mon.

DJ Wick: Malle's, Fri.

Dr. Robby G.: M.P. O'Reilly's, Thu.-Sat.

Dr. Zhivegas: Brewskeez, Fri.; The Phoenix, Sat.

Duck Sausage: Backstreet Jazz & Blues, Wed.

Early Review: Graham's Grill & Bayou Bar, Fri.

Eat A Peach: Cleo's, Wed.

Eightyfourglyde DJ Spin: Mangia Italiano, Wed.

Carol Ettman & Sound Unlimited: Cookie's Jazz & More, Sat.

Marty Evans: Rue 13, Fri.

Fairchild: Hammerstone's, Sat.; Jacques Sports Bar, Sat.

Eddie Falcon: Gabby's, Fri.; Wagner's, Sat.

Falling Martins: C.J. Muggs, Fri.; Café Balaban, Sun.

Fanfare: Café Eau, Fri.

John Farrar: Ritz Lounge, Thu.; Main Street Jazz & Blues, Fri.

Femme Fatality: Creepy Crawl, Sat.

Michael Fitzgerald: Churchill's, Sat.

5 Spot: Kastle, Sun.

Gary Fleming: Miso, Sun.

Flextacy: Laurie's Place, Fri.; Harry's West, Sat.

Flying Mules: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Sat.

Tom Flynn: Graham's Grill & Bayou Bar, Thu.

Linda Ford: Caleco's, Fri. and Tue.; Rookies Bar & Grill, Sat.

Four: Time Out Pub, Sat.

Johnny Fox: Great Grizzly Bear, Thu.; Shanti, Sat.

Fred's Variety Group: Dressel's Pub, Thu.

Free Beer: Adam's Mark Hotel, Sat.

Eddie Fritz Trio: Chestnut's, Sun.

Full Circle Funk: Pop's Blue Moon, Thu.

Funky Circus Fleas: Frederick's Music Lounge, Sat.

Further Seems Forever: Creepy Crawl, Thu.

Barbara Gabriella: Tenderloin Room, Thu.-Sat.

Clinton Gallagher: Seventh Inn Lounge, Wed., Fri. and Sat.

Gargoyle Lounge: Trainwreck Saloon at Westport, Wed.

Gargoyle Reign: Helen Fitzgerald's, Thu.; Syberg's Westport, Fri.

Rob Garland & the Blue Monks: Brick Bistro, Fri.

GLOSS: Kastle, Thu.

Bruce Goldish: Borders Books & Music-Ballwin, Thu.

Gordo, Mystery Tramp & Artificial Help: Sally T's, Fri.

Gothic Blues Quartet: Red Sea, Sun.

Mike Gow: Miso, Thu.

Gray-V: Stagger Inn...Again, Thu.

Great Scott: Soulard Ale House, Sat.

Green Eggs & Ham: Smitty's, Sat.

Groovaholics: Studio Café, Sat.

Groove Hogs: Broadway Oyster Bar, Wed.

Groove Thang: Generations, Fri.; Harry's Restaurant & Bar, Sat.

Grumass: Off Broadway, Sat.

Guided By Voices: Pageant, Wed.

Gumbohead: Broadway Oyster Bar, Sat.

Half Light: Hi-Pointe, Tue.

Jennifer Hartswick Band: Off Broadway, Wed.

Hayseed Dixie: Blueberry Hill, Sat.

Head Automatica: Creepy Crawl, Sat.

Helping Phriendly Band: Cicero's, Thu.

Highway Matrons: Lemmons, Sat.

Charles Hilliard: Smitty's, Fri.

Hip-Hop Spin: Upstairs Lounge, Thu.

Hitz: Ameristar Casino/Cabaret, Wed.-Sun.

Paul Hogenmiller: Parrot's Sports Bar & Grill, Wed.

Randy Holmes: Cookie's Jazz & More, Fri.

Homegrown Show: Lil' Nikki's Grill & Chill, Thu.

Hot Flashes: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Fri.

Gary Humphrey: Neruda, Sat.

Hungry Mind Review: Great Grizzly Bear, Fri.

Hush: Mr. T's 55 Bar & Grill, Fri. and Sat.

In Passing & The Audible Campaign: Three-1-Three, Thu.

Indie Rock Spin: Upstairs Lounge, Mon.

Irish Music: Llywelyn's Pub-Webster Groves, Wed. and Sun.; City Museum, Mon.

Jake's Leg: Magee's, Thu.

Jam Session: Cookie's Jazz & More, nightly

Jammin J: Fat Tuesday, Thu.-Sat.

Jay Soul: Viva!, Fri.

Jazz, Blues & Folk Jam: City Museum, Fri. and Sat.

Jenks & Company: Rue 13, Thu.

Jeremiah's Bridge: Crossings Taverne & Grille, Fri.

Jesus Does Vegas: The Attic, Fri.

Jobim Dreams: Lagniappe's, Thu.

Oliver Johnson: Espinos, Fri. and Sat.

Stuart Johnson: Candicci's, Tue.

JRob: Ameristar Casino/Cabaret, Wed.-Mon.

Tom Kelly: Failoni's, Thu. and Fri.

Tom Kennedy Jazz Quartet: Crossings Taverne & Grille, Thu.

Kid Delicious: Pepper Lounge, Fri.

King Vegas: Morganford Blues Bar, Fri.

Kenny Kingston: Rue 13, Wed.

Bari Koral: UM-St. Louis, Wed.

Leon Lamont: Delmar Restaurant & Lounge, Wed.

Dave Landreth & Friends: City Museum, Tue.

Terri Langerak: Schlafly Bottleworks, Sun.

Jeff Lash: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Tue.

Last Missouri Exit: Brandt's, Sun.

Laura & Dennis: O'Brien's Food & Drink, Wed.

Jimmy Lee: 1860's Hard Shell Café & Bar, Sun. and Mon.

John Legend: Blueberry Hill, Wed.

Rob Lemon: Velvet, Sat.

Steve Leslie: The Phoenix, Fri.

Mark Lewis: 609-U Lounge, Fri.

Live DJ: Brewskeez, Wed.; Maggie O'Brien's, Wed., Fri. and Sat.

Live DJ Mix: Big Daddy's, Wed.-Sat.; Brewskeez Sports Club, Tue.

Live Jazz: JaBoni's Bistro, Fri. and Sat.

LL Cool J: Edward Jones Dome, Fri.

Phil Loder Duo: Chasers Lounge, Fri.

Lojic: Cicero's, Sat.

Lord Baltimore: Cicero's, Fri.

Bob Lucas Project: Graham's Grill & Bayou Bar, Sat.

Lucky Dan & Naked Mike: Schlafly Bottleworks, Thu.; Hammerstone's, Tue.

Gary Mac: Oz, Fri. and Sun.

Mad Maynard & Jackie McCoy: Generations, Wed.

Madahoochi & Friends: Cicero's, Mon.

Kathleen Madigan: Pageant, Sat.

Magic Slim & the Teardrops: Broadway Oyster Bar, Sun.

Jim Manley & Mark Friedricks: Jimmy's Café on the Park, Sun.

Anita Marie: Caleco's, Wed.; Tucker's Place, Thu.; Bambino's, Fri.

Marky Star, Larry Ursini & Joe Thomas: Upstairs Lounge, Tue.

Joe Marlotti & Workin' Blue: Backstreet Jazz & Blues, Thu.

Jan Marra: Billy Goat, Fri.

Kim Massie & the Solid Senders: Beale on Broadway, Tue. and Thu.

Rich McDonough: Morganford Blues Bar, Thu.

Rich McDonough Acoustic Blues Jam: Beale on Broadway, Wed.

Dave McKee: Nino's Ristorante, Wed., Fri. and Sat.

Scott McMurray, Steve-O & Imran: Rue 13, Sat.

Megamix: Club La Onda, Fri.

Meko: Club ChinChillas, Thu.

Metallica: Savvis Center, Sat.

Micro Bus: Pop's, Wed.

Mighty Big Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Fri.; Missouri Bar & Grill, Sun.

Marion Miller & Eddie Eaton: Harry's West, Wed.

Miss Autopsy: Lemp Neighborhood Arts Center, Wed.

Mr. Wizard: Sharky's Restaurant & Sports Bar, Sat.

Mo & Dawn: Monarch, Thu.

Mood Swing: Laurie's Place, Sat.

Tim Moody: Candicci's, Sun.

Moonglades: Beale on Broadway, Sun.

Moore Pleasure: Laurie's Place, Wed.; Club 501, Sun.

Nick Moss & the Flip Tops: BB's Jazz, Blues & Soups, Thu.

MP Depp: Molly's, Wed.

Mr. T: 609-U Lounge, Tue.

Musica Nortena: Club La Onda, Sat.

Muzodica: Gary's Fine Dining, Wed., Fri. and Sat.

My Friend Mike: House of Rock, Fri.

Naked Beggars: Generations, Thu.

Naked Groove: C.J. Muggs, Sat.

Nasty Nino: G-Spot, Fri. and Sat.

Matt Nathanson: Gargoyle, Tue.

Neo X Geo: Midwest Music Pit, Fri.

Nepol, Deeperpitch & Hot Nutz: Upstairs Lounge, Fri.

Nervous Pudding: Frederick's Music Lounge, Sat.

New Music Spotlight: Pageant, Fri.

Night Sky Band: Night Sky, Fri., Sat. and Tue.

No Celebrity: Baha Rock Club, Sat.

John Norment Trio: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Sun.

John Norment: Brandt's, Wed. and Sat.

North County Jam Band: Charlack Pub, Thu.

NRG: Rusty's, Sat.

O'Neil: African Palace, Fri.

Old Yeller: Frederick's Music Lounge, Wed.

Only Crime: Creepy Crawl, Wed.

Onyx Green: J.P.'s Corner Bar, Fri.

Open Jam: Pop's Blue Moon, Tue.

Open Mic: Crossings Taverne & Grille, Wed.; Night Sky, Wed. and Thu.; Cicero's, Wed. and Sun.; Stagger Inn...Again, Wed. and Sun.; Cummel's Café, Thu.; Frederick's Music Lounge, Thu.; Red Sea, Mon.; Venice Café, Mon.; Mangia Italiano, Mon.; Janae's West, Mon.; Lil' Nikki's Grill & Chill, Mon.; Pop's Blue Moon, Mon.; Shanti, Tue.; That One Place, Tue.

Open Mic MC Battle: Hi-Pointe, Mon.

Johnny Orr: Oz, Sun.

Johnny Orr & Les Aaron: Miso, Wed.

Stephen Orth: Hi-Pointe, Wed.

Otis: Schlafly Tap Room, Sat.

Paint the Earth: Trainwreck Saloon at Westport, Fri. and Sat.

Park Avenue Jazz: Hammerstone's, Wed.; Ritz Lounge, Sat.; Three-1-Three, Mon.

Bill Park: Candicci's, Sat.

Steve Pecaro: 1860's Hard Shell Café & Bar, Sat.

Billy Peek: Backstreet Jazz & Blues, Fri. and Sat; Great Grizzly Bear, Sat. and Sun.

George Persha: Candicci's, Thu.

Phat Noiz Blues Band: Becky Thatcher, Thu.; Mike & Min's Restaurant, Fri.; Café Eau, Sat.; BB's Jazz, Blues & Soups, Tue.

Phins: O'Brien's Food & Drink, Fri.

Phosphorescent: Red Sea, Thu.

Pik'n Lik'n: Gladstone's, Thu.

Planet Caravan: J.P.'s Corner Bar, Sat.

The Poet & the Queen: Songs & Dances from Shakespeare's Day: Sheldon Concert Hall, Tue.

Polarized Mind: Sally T's, Sat.

Project 3: Harrah's Casino, Sat.

Rafi: Rue 13, Mon.

Tom "Papa" Ray: Delmar Restaurant & Lounge, Thu.

Rebel Train: Partner's Lounge, Fri. and Sat.

Davis Redford Triad: Lemp Neighborhood Arts Center, Sun.

Reece: Oz, Wed.-Sun.

Reggae Dub Spin: Mangia Italiano, Sun.

Replicator: Lemp Neighborhood Arts Center, Sat.

Rhythm Rockers: Malle's, Wed.

Ron Richard: Lagniappe's, Sat.

River City Blues: 1860's Hard Shell Café & Bar, Sun.

Georgy Rock & Mister Dill: Brandt's, Mon.

Rogers, Nienhaus & Crawford: Decades, Wed.; Porky's Place, Thu.

Rondo Blues Deluxe: Hammerstone's, Thu.-Sat.

Rope: Lemp Neighborhood Arts Center, Thu.

Anita Rosamond: Failoni's, Thu.

Round Ups: Mangia Italiano, Sat.

Chuck Ryan: The Phoenix, Thu.

Sable: Fast Eddie's Bon-Air, Thu. and Sun.; Jacques Sports Bar, Fri.

Salsarengue: Viva!, Thu.

The Samples: Mississippi Nights, Sat.

The Saw Is Family: Way Out Club, Fri.

The Sawmill: City Museum, Thu.

The Schwag: Cicero's, Tue.

The Science Hip Hop Spin: Blueberry Hill, Fri.

Scott E & Stan Da Man: Oz, Sat.

Jill Scott: Pageant, Sun.

Tim Scott: Cheshire Pub, Wed. and Sun.; Lagniappe's, Fri.

Scrap Atom: Brewskeez Sports Club, Sat.

Scrill: G-Spot, Sat.

Secret Machines: Gargoyle, Sun.

Semi OK: Soulard Ale House, Fri.

Sensations: O'Brien's Food & Drink, Sat.

Sessions Jazz Big Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Mon.

7 Shot Screamers: Rocket Bar, Sat.

710: Pop's Blue Moon, Fri.

Shakey Ground Blues: Beale on Broadway, Mon.

Shame Club: Hi-Pointe, Sat.

Shattermask: Hard Rock Café, Fri.

Tracy Shedd: Frederick's Music Lounge, Tue.

Mike Shepard: Mr. T's 55 Bar & Grill, Thu.-Tue.; Marty's Bistro, Sun.

Shrinking Violets: Harry's Restaurant & Bar, Fri.; Llywelyn's Pub-Webster Groves, Sat.

Janis Siegel: Jazz at the Bistro, Wed.-Sat.

Silky Sol: Isis, Fri.

The Silos: Off Broadway, Tue.

Silvermen: Frederick's Music Lounge, Fri.

Sky West Duo: Jimmy's Café on the Park, Fri.

Skyline Band: Bartman's Sports Bar & Grill, Sat.

Smash Band: Sharky's Restaurant & Sports Bar, Fri.

Bennie Smith & the Urban Blues Express: Broadway Oyster Bar, Thu.; BB's Jazz, Blues & Soups, Sat.

Socialburn: Pop's, Wed.

Sofachrome: Drink, Fri.

SOL: Crossings Taverne & Grille, Sat.

Soul Reunion: 1860's Hard Shell Café & Bar, Thu.; Fast Eddie's Bon-Air, Fri. and Sat.

Soulard Blues Band: Broadway Oyster Bar, Mon.

Sound Tribe Sector Nine: Mississippi Nights, Fri.

Joe Sparks: Ten Mile House, Fri.

Spooge: Cicero's, Sun.

Sportsmen: Brick Bistro, Sat.; Morganford Blues Bar, Sat.

Dan Sproat: Concord Grill, Thu.

St. David's Fall Festival: St. David's Parish, Sat.

Star 69: Pop's, Thu.

Starz: Pop's, Sat.

Steam Roller Blues: 1860's Hard Shell Café & Bar, Fri.

Steve-O, Boomer, Gary Mac & Moody James: Pepper Lounge, Thu.

Dave Stone Trio: Mangia Italiano, Fri.

Street Heat Rap Party: Shaka Zulu Bar & Restaurant, Fri.

Marcell Strong & the Apostles: 1860's Hard Shell Café & Bar, Wed.

Dennis Stroughmatt & Creole Stomp: Off Broadway, Fri.

Brian Sullivan Quartet: Mangia Italiano, Thu.

Surprise Sundays: Upstairs Lounge, Sun.

Sushirobo: Rocket Bar, Wed.

Swing DJ: Rascal's, Mon.

Tape Deck Sonata: Lemmons, Fri.

10th Anniversary Party: Way Out Club, Sat.

That 80s Band: Syberg's Westport, Thu.; Harrah's Casino, Fri.

Thos: Magee's, Fri.

Thunder Guppies: Trainwreck Saloon at Westport, Thu.; K.T.'s Sports Bar & Restaurant-O'Fallon, Fri.

Valerie Tichacek: Cookie's Jazz & More, Wed.

Trilogy: Coach's Sports Bar & Grill, Fri. and Sat.

Trixie Delight: Brewskeez, Sat.

Troubadours of Divine Bliss: Stagger Inn...Again, Fri. and Sat.

Troubadours of Dvine Bliss: Shanti, Thu.

Bill Tucker Ensemble: Tiffany Rose, nightly; Pierre's, Fri. and Sat.

12 oz. Prophets: Studio Café, Fri.

Ultra Groove: Brewskeez Sports Club, Fri.; Generations, Sat.

Ultra Violets: Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Wed.-Sun.

Jim Utz: Delmar Restaurant & Lounge, Tue.

Visions Jazz: House of Wong, Sat.

Tony Viviano: Tony Marino's Steaks & Chops, Fri.

Voodoo Blues: Hammerstone's, Sun.

Pat Watters: Brewhouse, Fri.

Well Hungarians: House of Rock, Wed.; Pop's, Fri.

Bob Werner: Neruda, Fri.

Philip Wesley: Borders Books & Music-South County, Fri.; Borders Books & Music-Brentwood, Sat.

Mae Wheeler: Brandt's, Fri.

Ernie White: Candicci's, Wed. and Fri.

David Wilcox: Generations, Sun.

Wild Stallions: Syberg's Westport, Sat.

Ptah Williams: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Wed.

World Jazz Quartet: Delmar Restaurant & Lounge, Sun.

Luke Wrischnik: Neruda, Thu.

Xcessive: Pop's, Sun.-Tue.

Yessir!: That One Place, Fri.

Taylor Young Blues Band: Trainwreck on the Landing, Fri.

Zim Zam Show: Way Out Club, Wed.

Zydeco Crawdaddies: Broadway Oyster Bar, Fri.

Best Things to Do In St. Louis

Newsletters

Never miss a beat

Sign Up Now

Subscribe now to get the latest news delivered right to your inbox.

© 2015 Riverfront Times

Website powered by Foundation