Claudia Acuna: Jazz at the Bistro, Fri. and Sat.
Willie Akins: Spruill's, Sat.
Tim Albert: Hammerstone's, Mon.
Ali & Emily: Llywelyn's Pub-Webster Groves, Thu.; Llywelyn's Pub-CWE, Fri.; Llywelyn's Pub-West Port, Sat.
Ambrosia: Generations, Sun. and Mon.
Corey Anderson, Flip Lynch & Tolga: Upstairs Lounge, Wed.
Arianna String Quartet: Blanche M. Touhill Performing Arts Center, Sat. and Sun.
Arvell & Company: Harrah's Casino, Sun.
Jun Arzaga: Faust's, nightly
Aunt Flo: Parrot's Sports Bar & Grill, Fri.
Bad Andie: Parrot's Sports Bar & Grill, Sat.
Jonathan Baer Project: Frederick's Music Lounge, Sat.
Randy Bahr Duo: Farotto's Italian Restaurant, Wed. and Fri.
Baker-McClaren Band: Morganford Blues Bar, Thu.
Billy Barnett: 1860's Hard Shell Café & Bar, Tue.
Beats & Beyond: Halo Bar, Wed.
Jim Becker: LoRusso's Cucina, Fri. and Sat.
Maris Beckett Band: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-O'Fallon, Sat.
Maris Beckett: R.T. Weiler's Food & Spirits, Fri.
Ed Belling: JackSons', Fri.
Ben Wah Bob: Rusty's, Fri.; All Stars Bar & Grill, Sat.
Beno & Tom: Laurie's Place, Sat.
Big Bamou: Broadway Oyster Bar, Tue.
A Bit Shifty: Studio Café, Fri.
Dave Black Duo: Nadoz Café, Fri.
Blue Knights: St. Louis Casa Loma Ballroom, Fri.
Blues & Jazz Innovators: Nymba's Bar & Grill, Fri.
Blues on Tour: Family Arena, Thu.
Bobby: Hide-Away Lounge, Tue.
Bockman's Euphio: Off Broadway, Fri.
Boom: The Phoenix, Fri.; Harrah's Casino, Sat.
Bosman Twins: Janae's West, Sun.
Bottoms Up Blues: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Thu.; Morganford Blues Bar, Sat.; Broadway Oyster Bar, Sun.
Bouncing Souls: Pop's, Wed.
Gary Brokaw: Rumple's Pub, Thu.
Erik Brooks: Hammerstone's, Sun.
Chris Bruno: Maggie O'Brien's, Thu.
Mike Buehrle: Oz, Fri.
Buffalo Bob & Friends Jam: Backstreet Jazz & Blues, Sun.
Buffalo Bob & the Bedroom Blues: Tiger Inn, Sat.
Mary Burns: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-North County, Sat.
Ralph Butler Band: A.J.'s, Thu.; Mississippi Nights, Fri.
C-Beyond & Big Wood: Halo Bar, Fri.
Calico System: Pop's, Sun.
Camp Climax for Girls: Red Spoon Coffee House, Fri.
Tony Campanella Band: Charlack Pub, Fri. and Sat.
Rodney Carrington: Family Arena, Fri.
Monica Casey: Lagniappe's, Tue.
Frankie Catalina: Graham's Grill & Bayou Bar, Wed.
Chamber Jazz: Borders-South County, Fri.
Charlie Chan & Smitty: Velvet, Sat.
Charlie B. Group: Backstreet Jazz & Blues, Thu.
Chike & Mel: African Palace, Sat.
Citizen's Arrest: Hartford Coffee Company, Sat.
Brian Clarke: PJ's Martini & Wine Bar, Thu.
Clint & Company Duo: Maryland Yards at the Waterworks, Thu.
Stacey Collins Band: Dorsett Inn, Wed. and Thu.
Common & De La Soul: Pageant, Sat.
Stephan Cowles: Lil' Nikki's Grill & Chill, Thu.
Sarah Cox & JC Head: Rue 13, Wed.
CPB: Cicero's, Sat.
Crunch Monkey: Pop's, Fri.
The Crystal Method: Pop's, Sat.
Cumberland Gap: Schlafly Tap Room, Fri.
Brian Curran: Broadway Oyster Bar, Wed. and Sat.
Mary Daly & Beno: Ernie's Sports Bar & Grill, Wed.
Dangerous Kitchen: Venice Café, Sat.
Dave & Greg Show: Trainwreck Saloon at Westport, Fri.
Amy & Jerry Davison: Brewhouse, Wed., Sat. and Mon.
Dead Letter Drop: Magee's, Wed.
Deep Six: Fairmount Park, Thu.
Mark Dew: Hide-Away Lounge, Wed. and Fri.-Sun.
Diamondback: Shenanigan's, Fri. and Sat.
Deke Dickerson & the Eccofonics: Beale on Broadway, Sun.
Diesel Island: Frederick's Music Lounge, Fri.
Dirty Dan: Tangerine, Tue.
Dr. Zhivegas: The Phoenix, Sat.
Downtime: O'Brien's Food & Drink, Fri.
Sherry Drake: Lombardo's Trattoria, Sat.
Duck Sausage: Backstreet Jazz & Blues, Wed.
Eat A Peach: Cleo's, Wed.
Eightyfourglyde: Mangia Italiano, Wed.
Elevator: Mr. T's 55 Bar & Grill, Fri.
Eric: Brewhouse, Thu.
Erik, Matt, Adam: Upstairs Lounge, Mon.
Marty Evans: Rue 13, Fri.
Exit 3: Maggie O'Brien's, Fri.
Fairchild: Hammerstone's, Sat.
Falcons: Laurie's Place, Fri.; Stagger Inn...Again, Sat.
The Fall: Creepy Crawl, Mon.
Fantasy: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-O'Fallon, Fri.
Farshid Etniko Ensemble: Café Eau, Sat.
Fear: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-North County, Fri.
Michael Fitzgerald: Churchill's, Sat.
Flex Crew: Viva!, Wed.
Fluid Drive: C.J. Muggs, Fri.; Fast Eddie's Bon-Air, Sat. and Sun.
Johnny Fox: Billy Goat, Fri.
Freaks: Partner's Lounge, Fri.
Fringe: Mangia Italiano, Thu.
Eddie Fritz Trio: Chestnut's, Sun.
G.T.O.: St. Louis Casa Loma Ballroom, Sat.
Gabe & Dino: Mangia Italiano, Sun.
Barbara Gabriella: Tenderloin Room, Thu.-Sat.
Clinton Gallagher: Seventh Inn Lounge, Wed. and Fri.-Sun.
Tim Garcia Group: Crossings Taverne & Grille, Thu.
Gargoyle Reign: Helen Fitzgerald's, Thu. and Fri.; House of Rock, Sat.
Rob Garland & the Blue Monks: Beale on Broadway, Fri.
Anthony Gomes: Generations, Thu.
Mark Gordon: Boo's, Wed.
Mike Gow: Miso, Thu.
Groove: Main Street Jazz & Blues, Fri.
Groovethang: Harry's West, Fri.
Ground Floor: Stagger Inn...Again, Fri.
Gunshy: Lemp Neighborhood Arts Center, Thu.
Chris Hansen Quartet: Delmar Restaurant & Lounge, Sun.
Haviz Huda: Studio Café, Sat.
Hip Check: Pop's, Thu.
Hip-Hop Spin: Upstairs Lounge, Thu.
Jeff Hopkins: Velvet, Thu.
House Brothers Blues: Morganford Blues Bar, Fri.
House of Rock Allstars: House of Rock, Tue.
Hypnotique: Lo, Fri.
Janis Ian: Off Broadway, Wed.
Idiosyncrasy: Trainwreck Saloon at Westport, Fri.; Pop's, Sat.
Michele Isam & the Mighty Long Days: JaBoni's Bistro, Sun.
J.-Rob: Café Eau, Fri.
Jake's Leg: Magee's, Thu.; Cicero's, Fri.; Broadway Oyster Bar, Sat.
Jammin' at the Bistro: Jazz at the Bistro, Sun.
Paul Jarvis: Shanti, Wed.
Jazz Renaisance: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Sat.
JB: Tangerine, Sat.
Alvin Jett & the Phatnoiz Blues: BB's Jazz, Blues & Soups, Wed.; Broadway Oyster Bar, Fri.
Jobim Dreams: Lagniappe's, Thu.
Joe Dirt: House of Rock, Thu.; Helen Fitzgerald's, Sat.
Oliver Johnson Duo: Jimmy's Café on the Park, Fri. and Sat.
Stuart Johnson: Candicci's, Tue.
Jukebox Country Band: West Wind, Sat.
Emily Kaitz: Focal Point, Fri.
Scott Kay & the Continentals: Lemmons, Sat.
Todd Keller: Llywelyn's Pub-West Port, Thu.; Gabrielle's, Fri.
Todd Keller Duo: Satchmo's Bar & Grill, Sat.; Syberg's-Gravois, Mon.
Tom Kelly: Failoni's, Thu. and Fri.
Kid Delicious: Pepper Lounge, Fri.
Killing Vegas: Helen Fitzgerald's, Wed.
Justin King & Bryan Jenkins: Rue 13, Thu.
Kenny Kingston: Lo, Wed. and Fri.
Knights of the Round Table: Bottle Cap, Sat.
Knock-Knock: Halo Bar, Mon.
Jan LaCroix: Sam's Steakhouse, Wed.-Sat.
Laura Lane: Tangerine, Thu.
John "Cyberjive" Larner: Lo, Sat.
Jeff Lash Trio: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Tue.
Last Missouri Exit: Brandt's, Sun.
Laura & Dennis: O'Brien's Food & Drink, Wed.
Jimmy Lee: 1860's Hard Shell Café & Bar, Sat.-Mon.
Adrian Legg: Blueberry Hill, Mon.
Rob Lemon: Oz, Sat.
Steve Leslie Duo: Trainwreck Saloon at Westport, Wed.
Less Than Serious: George's Route 66, Fri. and Sat.
Pat Liston: Coach's Sports Bar & Grill, Sat.
Phil Loder Trio: Remy's Kitchen & Wine Bar, Thu.
Loud Mouth Soup Unplugged: Trainwreck Saloon at Westport, Thu.
Low Skies: Rocket Bar, Thu.
Lucky Dan & Naked Mike: Café Provençale, Fri.; Hammerstone's, Tue.
Gary Mac: Oz, Fri.-Sun.
Natalie MacMaster: Sheldon Concert Hall, Fri.
Mad Maynard & Jackie McCoy: Generations, Wed. and Sun.
Madahoochi: Cicero's, Mon.
Bill Mallonee & the Tiny Silver Hearts: Off Broadway, Thu.
Jim Manley & Mark Friedricks: Jimmy's Café on the Park, Sun.
Mark, Sara & PJ: Tangerine, Fri.
Rich McDonough & Friends Jam: Beale on Broadway, Wed.
Rich McDonough Band: Beale on Broadway, Sat.
Matt McGaughey & Jim Butz: Melting Pot, Fri. and Sat.
Dave McKee: Nino's Ristorante, Wed., Fri. and Sat.
Scott McMurray & Steve-O: Rue 13, Sat.
Megamix: Club La Onda, Fri.
Javier Mendoza: Borders Books & Music-Fairview Heights, Fri.
Middle Ground: Borders Books & Music-St. Peters, Fri.
Marion Miller & Eddie Eaton: Harry's West, Wed.
Mojo Blue: PJ's Martini & Wine Bar, Sat.
Tim Moody: Candicci's, Sun.
Moore Pleasure: Laurie's Place, Wed. and Sat.; Vanzo's, Thu.
Moore Pleasure Jam Session: Laurie's Place, Sat.
Todd Mosby Duo: Nadoz Cafe, Sat.
Todd Mobsy Trio: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Fri.
Nick Moss & the Flip Tops: BB's Jazz, Blues & Soups, Tue.
Muse: Mississippi Nights, Mon.
Musica Nortena: Club La Onda, Sat.
Naked Groove: C.J. Muggs, Sat.
Nasty Nino: G-Spot, Fri. and Sat.
Melissa Neels Band: Satchmo's Bar & Grill, Fri.; Bartman's Sports Bar & Grill, Sat.
Nepol/Deeperpitch: Upstairs Lounge, Fri.
NickelCreek: Pageant, Thu.
Scott Nienhaus & Karen Crawford: Airliner Restaurant & Lounge, Thu.; Decades, Fri.
Night Sky Band: Night Sky, Wed.-Sat.
John Norment Trio: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Sun.
Daniel O'Donnell & Band: Fox Theatre, Wed.
O'Neil: African Palace, Fri.
Oliver: Hide-Away Lounge, Thu.
Open Mic: Crossings Taverne & Grille, Wed.; Shot Heaven, Wed.; Stagger Inn...Again, Wed. and Sun.; Cummel's Café, Thu.; Frederick's Music Lounge, Thu.; Cicero's, Sun.; Red Sea, Mon.; Venice Café, Mon.; Mangia Italiano, Mon.; Shanti, Tue.; That One Place, Tue.;
Johnny Orr: Oz, Sun.
Johnny Orr & Les Aaron: Miso, Wed.
Park Avenue Jazz: Hammerstone's, Wed.
Park Avenue Trio: Three-1-Three, Mon.
Bill Park: Candicci's, Sat.
Bill Passalaqua: Stagger Inn...Again, Thu.
Patti & the Hitmen: Trainwreck on the Landing, Sat.
Steve Pecaro Band: 1860's Hard Shell Café & Bar, Fri. and Sat.
Billy Peek: Backstreet Jazz & Blues, Fri. and Sat.
Pennsylvania Slim Blues: Tuner's, Fri. and Sat.
George Persha: Candicci's, Thu.
Phantom Planet: Mississippi Nights, Sat.
Leroy Pierson: BB's Jazz, Blues & Soups, Fri.
Pik'n Lik'n: Gladstone's, Thu.; R.T. Weiler's Food & Spirits, Sat.
Jeff Pinkel: Main Street Jazz & Blues, Sat.
Planet X: Generations, Fri. and Sat.
Precho: Borders Books & Music-Sunset Hills, Fri.; Borders Books & Music-Creve Coeur, Sat.
Chris Proctor: Music Folk, Sat.
Prosthetic Head: Venice Café, Thu.
Eddie Randle Trio: Bubble Room, Thu.
Ranx & Dubtronix Reggae: BB's Jazz, Blues & Soups, Sun.
Raven Moon: Columbia City Saloon, Fri.
Rebel Train: Brewhouse, Fri.
Reece: Oz, Wed.-Sun.
Emery Reel: Lemmons, Thu.
John Renbourn: Focal Point, Sat.
Rhythm Rockers: The Phoenix, Wed.; JackSons', Thu.; JP's Corner Bar, Fri.
Ron Richard: Lagniappe's, Sat.
Ritmo Caliente: Crossings Taverne & Grille, Sat.
River City Blues: 1860's Hard Shell Café & Bar, Sun.
RJ: Tangerine, Mon.
Robbie G. & Mike Buehrle: Velvet, Fri.
Will Robertson: Cummel's Café, Fri.
Robitaille: Lo, Mon.
Georgy Rock: Brandt's, Mon.
Rockin' Horse: Wild Country, Fri. and Sat.
Rolltry: One Night Stand, Fri.
Rondo's Blues Deluxe: Hammerstone's, Thu.; Trainwreck on the Landing, Fri.; Missouri Bar & Grill, Sat.
Anita Rosamond & Beno: Failoni's, Thu.
Rum Boogie: Laurie's Place, Sun.; Cleo's, Tue.
Rum Runners: Shanti, Sat.
James Russell: Morganford Blues Bar, Sun.
Sable: Fast Eddie's Bon-Air, Thu., Sat. and Sun.
Oliver Sain's Revue: BB's Jazz, Blues & Soups, Thu.
Saloonatics: O'Brien's Food & Drink, Sat.
Salsarengue: Viva!, Thu.
Mike Schlipp: Graham's Grill & Bayou Bar, Thu.
The Schwag: Cicero's, Tue.
Tim Scott: Cheshire Pub, Wed. and Sun.; Lagniappe's, Fri.
Scotty Strings: Shanti, Fri.
Scrill: G-Spot, Sat.
Ses Aleph & Shan-Shan/Flex Boogie & Cougar Shuttle: Upstairs Lounge, Sat.
Sessions Jazz Big Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Mon.
Shaken Not Stirred: Crossings Taverne & Grille, Fri.
Shaky Ground Blues: Beale on Broadway, Mon.
Shrinking Violets: Trainwreck Saloon at Westport, Sat.
Sir Thurl: Club Candela, Fri.
Sister Datura: Partner's Lounge, Sat.
Sit & Spin: Halo Bar, Sun.
Bennie Smith & Urban Blues Express: Venice Café, Wed.; Broadway Oyster Bar, Thu.; BB's Jazz, Blues & Soups, Sat.
Solid Senders: Beale on Broadway, Thu. and Tue.
Soul Reunion: 1860's Hard Shell Café & Bar, Thu. and Sat.
Soulard Blues: Broadway Oyster Bar, Mon.
Dan Sproat: Concord Grill, Thu.
Stage Fright & Leading Horse: Halo Bar, Tue.
Stan Da Man: Oz, Sat.
Steve: Harry's West, Thu.
Steve-O, Boomer, Gary Mac & Moody James: Pepper Lounge, Thu.
Stigma: Creepy Crawl, Tue.
Stone Cold: Pop's, Sun.-Wed.
Dave Stone Trio: Delmar Restaurant & Lounge, Thu.; Mangia Italiano, Fri.
Strange Brothers: House of Rock, Fri.
The Strokes: Pageant, Tue.
Marcell Strong & the Apostles: 1860's Hard Shell Café & Bar, Wed.
Sub Seven: Jacques Sports Bar, Sat.
Sugar's Daddys: Shot Heaven, Thu.
Supagroup: Hi-Pointe, Fri.
Sweet Spot: Pepper Lounge, Wed.
Gary Sykes Group: Delmar Restaurant & Lounge, Sat.
System: Rusty's, Sat.
Ten High: Frederick's Music Lounge, Tue.
That One Guy & Dr. Rob: Cicero's, Wed.
Third Stone Band: Angler's Pub, Sat.
Jon Thomas & Friends: Delmar Restaurant & Lounge, Fri.
Todd Thomas: Maggie O'Brien's, Wed. and Sat.
Thos: Cicero's, Thu.
Those Guys: JP's Corner Bar, Sat.
Three Times Fast: Twister's Iron Bar Saloon, Thu.
Ticket to the Beatles: PJ's Martini & Wine Bar, Fri.
Tiny Cows: Broadway Oyster Bar, Wed.
Trip Daddys: Lemmons, Fri.
Trixie Delight: Harrah's Casino, Fri.
Bill Tucker Ensemble: Tiffany Rose, nightly; Pierre's, Fri. and Sat.
UltraViolets: Harry's Restaurant & Bar, Fri. and Sat.
Uncle Albert: Hammerstone's, Fri.
Jim Utz: Tangerine, Wed.
Vintage Vinyl Record Spin: Halo Bar, Thu.
Vitamen A: Shanti, Thu.
Tony Viviano: Bubble Room, Wed.; Tony Marino's Steaks & Chops, Fri.; Smith & Slay's Restaurant & Bon Bar, Sat. and Sun.
Voltage: Radio Cherokee, Sun.
Voodoo Blues: Hammerstone's, Sun.
Wadsworth: Red Spoon Coffee House, Sat.
Robert Walther's 20th Congress: Cicero's, Sun.
Watashi Wa: Off Broadway, Sat.
Well Hungarians: House of Rock, Wed.
Philip Wesley: Borders Books & Music-Creve Coeur, Fri.
Hugh Whalum Duo: Chasers Lounge, Fri. and Sat.
Ernie White: Candicci's, Wed. and Fri.
Ptah Williams Trio: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Wed.
Tom Wood: Venice Café, Fri.
Perry Woods: Parrot's Sports Bar & Grill, Wed.
Worxx: Mr. T's 55 Bar & Grill, Sat.
X-Plorer & C-Beyond: Halo Bar, Sat.
Yonder Mountain String Band: Pageant, Fri.
Taylor Young Blues: Jacques Sports Bar, Fri.; Corner Bar, Sat.