Sounds Around Town 

Week of October 30, 2002

Les Aaron, Johnny Orr & J-Sun: Velvet, Fri.

Marty Abdullah & the Expressions: Michon's Barbecue & Fish, Sun.; Hadley's, Thu.; New Orleans Cafe, Tue.

Beegie Adair: Generations, Sun.

Willie Akins: Spruill's, Sat.

Albert & the Einsteins: Broadway Oyster Bar, Sun.

Tim Albert: Hammerstone's, Mon.

American Idol Top Ten: Savvis Center, Tue.

Corey Anderson: Upstairs Lounge, Wed.

Jun Arzaga: Faust's, Mon.-Sat.; Tiffany Rose, Tue.-Sat.

Assorted Nuts: Shenanigan's, Fri.; On Broadway Bistro, Sat.

Billy Barnett: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Tue.

Daryl Basset & Friends: Beale on Broadway, Sun.

Jim Becker: LoRusso's Cucina, Fri. and Sat.

Big Bamou: Broadway Oyster Bar, Tue.; Cafe Balaban, Sun.

Andrew Bird's Bowl of Fire and the Features: Off Broadway, Wed.

Mick Bird: Off Broadway, Fri.

Black Anthony & The Hawk: Halo Bar, Tue.

Jules Blattner: Fast Eddie's Bon-Air, Sun.

Blaxtarr's Music Extravaganza: Zeke's Sports Bar & Grill, Wed.; Edge of Night, Mon.

Bluesfield: Molly's, Sat.

Bobby: Hide-Away Lounge, Tue.

Bohemians: St. Louis Brewery & Tap Room, Fri.

Russ Bono: Tuner's, Wed.

Boom: Generations, Fri. and Sat.

Boss Martians: Way Out Club, Mon.

Boxcar Satan: Frederick's Music Lounge, Tue.

Gary Brokaw: Rumple's Pub, Thu.

Erik Brooks: Hammerstone's, Sun.

Buffalo Bob & Friends Jam: Backstreet Jazz & Blues, Sun.

Buffalo Bob & the Bedroom Blues Jam: Sharky's Restaurant & Sports Bar, Wed.

Buffalo Bob & the Bedroom Blues: Smith & Slays, Fri.

Burning Hermans: Pop's, Mon.

Mary Burns Band: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-North County, Sun.

Ralph Butler Duo: Chasers Lounge, Fri.

C. Beyond: Halo Bar, Wed.

C. Beyond & X-Plorer: Halo Bar, Fri.

Monica Casey: Lagniappe's, Tue.

Chamber Jazz: Lynch St. Bistro, Sat.

Mark Churchill: Rue 13, Thu.

Cindy Sue & Greg: Porky's Backyard Barbeque, Tue. and Thu.

Clayton Businessmen Trio: Daniele Hotel, Mon.

Cock ESP: Lemp Neighborhood Arts Center, Tue.

Maurice Cole & Friends: Omni Majestic Hotel, Sat.

Maurice Cole's Allstars: Dominic's Trattoria, Fri.

Judy Collins: Sheldon Concert Hall, Fri.

Stacey Collins Band: Joe Hanon's, Wed.-Sat.

Pierce Crask: Country Club, Tue.; Little Easy, Mon.

Cumberland Gap: Stagger Inn ... Again, Thu.

Robb E. Cunningham Jr.: Bella Citta, Thu.-Sat.

Brian Curran & Friends: Mike & Min's Restaurant, Sat.

Brian Curran: Broadway Oyster Bar, Sat.

Cynergy: Viva!, Fri.

Dads Gone Mad: Riverside Restaurant & Bar, Fri. and Sat.

Mary Daly & Beno: Trainwreck at Rock Hill, Fri.

Dangerous Kitchen: Broadway Oyster Bar, Sat.

Amy & Jerry Davison: Brewhouse, Mon., Wed. and Sat.

Daze Kutter: Pop's, Thu.

Dead Celebrities: Galaxy, Thu.

Deadpets: All American Bar, Sat.

Mark Dew: Hide-Away Lounge, Wed. and Fri.-Sun.

Diesel Dan: Tangerine, Tue.

Dr. Zhivegas: Harry's Restaurant & Bar, Sat.

Keith Doder & Blue City: Corner Bar, Sat.

Down: Pageant, Tue.

Downbeats: Lo, Fri.

Drag the River: Lemmons Basement Bar, Sat.

Sherry Drake: Lombardo's Trattoria, Sat.

Dubtronix: Stagger Inn ... Again, Fri.

84 Glyde: Upstairs Lounge, Sat.

Dean Evans Band: Tully's, Thu.; Pop's, Wed.

Excelerators: Lighthouse, Fri. and Sat.

Extremely Pointless: Helen Fitzgerald's, Wed.

Fabulations: Molly's, Tue.

Fair Warning: George's Route 66, Fri. and Sat.

Fairchild: Hammerstone's, Sat.

Fantasy: Fast Eddie's Bon-Air, Thu.

Farrar, Dover, Buckley: Three-1-Three, Mon.

John Farrar & Lou Winer: Hammerstone's, Fri.

Farshid Etniko: Cafe Eau, Sun.; Rue 13, Fri.

Fifth Element and Eli Stone: Mississippi Nights, Fri.

Michael Fitzgerald: Churchill's, Sat.

Five Long Years: C.J. Muggs, Fri.

Five Ton Peach: Lemmons Basement Bar, Wed.

Flaw: Pop's, Wed.

Flex Boogie, Zach Wagner & Jason Main: Atomic Cowboy, Fri. and Sat.

Fluid Drive: Fast Eddie's Bon-Air, Fri.

Flyin' Bryan: Big Daddy's, Wed.

Flying Mules: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Thu.

Folk Music in the Melting Pot: Sheldon Concert Hall, Tue.

Johnny Fox: Little Easy, Fri.; Mojo's, Thu.

Frank & Jim: Parrot's Sports Bar & Grill, Wed.

Fred's Variety Group: Way Out Club, Wed.

Free Spirit: Rusty's, Sat.

Frendz: Spruill's, Sun.

Eddie Fritz Trio: Chestnut's, Sun.

G: Main Street Jazz & Blues, Wed.

Barbara Gabriella: Tenderloin Room, Thu.-Sat.

Clinton Gallagher: Seventh Inn Lounge, Wed., Fri. and Sat.

Tim Garcia: Zinnia, Fri.

Gargoyle Reign: Helen Fitzgerald's, Thu.; Trainwreck Saloon at Westport, Fri. and Sat.

Rob Garland & the Blue Monks: Beale on Broadway, Sat.

Gateway West Quartet: Munzert's Restaurant, Thu.

Charles Glenn: Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Tue.-Thu. and Sun.

Johnny Goodwin Band: Laurie's Place, Sat.

Gov't Mule: Mississippi Nights, Sun.

Marshall Green: Big Daddy's, Fri. and Sat.; Kearbey's, Wed.

Groovethang: Harrah's Stage Left Lounge, Sat.

Gyzzae: Viva!, Wed.

Tom Hall: Lagniappe's, Wed.

High Maintenance: Frederick's Music Lounge, Wed.

Hip Check: Pop's, Tue.

Hip Hop Spin: Upstairs Lounge, Thu.

Honeyvox: Patrick's, Thu.

Hot House Sessions: Nik's Wine Bar & Hookah Lounge, Fri.

Hot Nuts: Upstairs Lounge, Fri.

Idiosyncrasy: Trainwreck Saloon at Westport, Thu.

Impala Deluxe: Enigma Lounge, Fri. and Sat.

Insane Clown Posse: Pop's, Tue.

J-Live: Gargoyle, Wed.

Jagertyme: Pop's, Sat.

Jake's Leg: Magee's, Thu.

James Family: St. Louis Casa Loma Ballroom, Fri.

JB: Tangerine, Sat.

Jim K: Lo, Thu.

Jimmy Lee: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Mon. and Sun.

Jo Jo's House Band: Jo Jo' s Jazz Club, Wed.-Sat.

Jobim Dreams: Lagniappe's, Thu.

Joe & Sheila: Michon's Barbecue & Fish, Thu.

Joe R: Tangerine, Thu.

John Brown's Body: Blueberry Hill, Sun.

Juke Joint: Murphy's Bleachers, Wed.-Sat.

Just Mister: Pop's, Fri.

Tom Kelly: Failoni's, Thu. and Fri.

Justin King & Mike Gow: Velvet, Sat.

Mike King Duo: Brandt's, Sun.

Kenny Kingston: Lo, Wed.

Mike Klick & Athena: Gladstone's, Wed.; Caleco's, Fri.; Graham's Grill, Sat.

Knock-Knock: Halo Bar, Mon.

Kottonmouth Kings: Mississippi Nights, Wed.

Steve Kyle: Brewhouse, Thu.

Jan LaCroix: Sam's Steakhouse, Wed.-Sat.

Jeff Lash Trio: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Fri.

Kevin Leeman Group: Laurie's Place, Fri.

Legendary Pink Dots: Galaxy, Fri.

Dave Liebman: Jazz at the Bistro, Wed.

Lindsey & the Biggs: PJ's Tavern & Martini Bar, Fri. and Sat.

Liquid: Baha Rock Club, Fri.

Mad Maynard & Jackie McCoy: Generations, Wed.; Joe Hanon's, Sun.

Thomas Mapfumo & Blacks Unlimited: Blueberry Hill, Wed.

Marsville: Hammerstone's, Thu.

James Matthews Trio: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Tue.

Mayberries: Shanti, Wed.

Rich McDonough Blues: Beale on Broadway, Fri.

Dave McKee: Nino's Ristorante, Wed., Fri. and Sat.

Megamix: Club La Onda, Fri.; Viva!, Sat.

Microbus: Trainwreck on the Landing, Fri. and Sat.

Mighty Big Band: Missouri Bar & Grill, Sun.

Mike 2600, Ryan B & Doug Surreal: Atomic Cowboy, Thu.

Chris Mills: Frederick's Music Lounge, Sat.

The Misses: Way Out Club, Thu.

Mississippi Migrants Series: BB's Jazz, Blues & Soups, Tue. and Wed.

Mr. Dill: Nik's Wine Bar & Hookah Lounge, Sat.

Mister E Machine: Speed Zone Bar & Grill, Sat.

Mr. Wizard: Fast Eddie's Bon-Air, Sat.

Mojo Blue: K.T.'s Smokehouse, Sat.

Moore Pleasure: Laurie's Place, Wed.; Vanzo's, Thu.

Moore Pleasure Jam Session: Laurie's Place, Sat.

Pete Morton: Focal Point, Sat.

Musica Nortena: Club La Onda, Sat.

Muzodica: Gary's Fine Dining, Wed.-Sun.

Needles: Nik's Wine Bar & Hookah Lounge, Thu.

Nelly & the St. Lunatics: Savvis Center, Sat.

Night Sky Band: Night Sky, Tue.-Sat.

No Solution: Partner's Lounge, Sat.

Nonstop Reggae: Red Sea, Sat.

John Norment Trio: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Sun.

Oliver: Hide-Away Lounge, Thu.

One Kindred Soul: Hammerstone's, Sat.

Open Mic: Stagger Inn ... Again, Wed. and Sun.; Divinity, Thu.; Little Easy, Thu.; Cicero's, Sun.; Molly's, Mon.

Ornament of Disgrace: Creepy Crawl, Thu.

Over the Rhine: Blueberry Hill, Sat.

Papa Ray: Tangerine, Wed.

Park Avenue Jazz: Hammerstone's, Wed.

Patti & the Hitmen: House of Rock, Thu.

Steve Pecaro: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Fri. and Sat.

Billy Peek: Great Grizzly Bear, Fri. and Sat.

Pennsylvania Slim Blues: Broadway Oyster Bar, Wed.

Phonocaptors: Frederick's Music Lounge, Fri.

Leroy Pierson: BB's Jazz, Blues & Soups, Thu. and Fri.

PMS: Smitty's, Sat.

Rafi: Tangerine, Mon.

Jackie Redel Trio: Chasers Lounge, Sat.

Reindrop: Halo Bar, Sun.

Revell: Alton Belle Riverboat Casino, Fri. and Sat.

Rhythm Rockers: Tully's, Wed.; JP's Corner Bar, Fri.

Ron Richard: Lagniappe's, Sat.

Riley, Ryan & Leighton: John D. McGurk's Irish Pub, Wed.-Sun.

Rippingtons: Pageant, Sat.

Ritmo Caliente: Stagger Inn ... Again, Sat.

River City Blues: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Sun.; Baha Rock Club, Wed.

Georgy Rock: Brandt's, Mon. and Fri.

Rockhouse Ramblers: St. Louis Brewery & Tap Room, Sat.

Andy Rola: Massa's Restaurant, Sat.

Anita Rosamond: Smitty's, Sat.; Failoni's, Thu.

Ross & Hunt & the Ground Floor Band: Molly's, Thu.; Beale on Broadway, Wed.

Oliver Sain Revue: BB's Jazz, Blues & Soups, Thu.

Salsamania: Viva!, Tue.

Salsarengue: Viva!, Thu.

Sanctum: Creepy Crawl, Wed.

Louis Saubion: St. Louis Brewery & Tap Room, Sun.

Saw Is Family: Hi-Pointe, Thu.

Steve Schneider: Southern Belle Supper Club, Thu.

The Science: Blueberry Hill, Fri.

Scott McMurray & Steve-O: Rue 13, Sat.

Tim Scott: Cheshire Pub, Wed. and Sun.; Lagniappe's, Fri.; Joanie's Pizzeria, Sat.

Seether: Galaxy, Tue.

Seldom Home: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Sat.

Sessions: BB's Jazz, Blues & Soups, Mon.

710: Country Club, Sat.

Shackshakers: Broadway Oyster Bar, Thu.

Shattered: Shenanigan's, Thu.

Shrinking Violets: Harry's Restaurant & Bar, Fri.

Singsations: George's Route 66, Tue.-Thu.

Jimmy Sinovich: Hodak's Restaurant, Mon. and Tue.

Smash Band: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-North County, Fri.; K.T.'s Sports Bar & Restaurant-O'Fallon, Sat.

Bennie Smith & Urban Blues Express: Broadway Oyster Bar, Thu.

Chris Smither: Off Broadway, Sat.

Smooth Brothers: Patrick's, Wed.

SnapDragon: Baha Rock Club, Thu. and Sat.

Darren Snow: Kearbey's, Fri.

Solid Senders: Beale on Broadway, Tue.

Soul Reunion: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Thu.

Soulard Blues Band: Broadway Oyster Bar, Mon. and Fri.

Sound Lounge: Halo Bar, Sat.

Speakeasy: Rue 13, Wed.

Dan Sproat: Concord Grill, Thu.

SteamRoller Blues: Mimi's Subway Bar & Grill, Sat.

Mike Steele: Lo, Sat.

Dave Stone Trio: Mangia Italiano, Fri.; Delmar Restaurant & Lounge, Sun.

Strength Beyond: Baha Rock Club, Tue.

Marcell Strong & the Apostles: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Wed.; Tuner's, Fri. and Sat.

Sub Seven: That One Place, Sat.

Gary Sykes: Delmar Restaurant & Lounge, Sat.

T-Bone: Molly's, Fri.

Tom Tele: Rumple's Pub, Wed. and Sun.

Denise Thimes: Jazz at the Bistro, Fri. and Sat.

3rd Degree: Shirley's, Sat.

Third Stone: Partner's Lounge, Fri.

30 Seconds to Mars: Gargoyle, Thu.

Jon Thomas & Friends: Delmar Restaurant & Lounge, Fri.; Edge of Night, Fri.; Robbie's Shrimp & BBQ Company, Sat.

Those Guys: JP's Corner Bar, Sat.

Throttlers: Lemmons Basement Bar, Fri.

Toast: Firehouse, Sat.

Ras Trae & B-Wise: Regal Room, Thu.

Tripdaddys: Frederick's Music Lounge, Thu.

Tripstar: Off Broadway, Thu.

Trixie Delight: Harrah's Stage Left Lounge, Fri.

Bill Tucker Ensemble: Tiffany Rose, Nightly; Pierre's, Fri. and Sat.

Tulamore: Casletown Geoghegan Pub & Restaurant, Fri. and Sat.

Melvin Turnage Band: Molly's, Wed.; Beale on Broadway, Mon.; Main Street Jazz & Blues, Thu.

Two Dick Bob: Pop's, Sun.

Uncle Albert: Hammerstone's, Fri.

Usual Suspects: Patrick's, Tue.

Velvet: Cafe Eau, Fri.

Dave Venn Quartet: Wild Flower, Thu.

Vintage Vinyl Record Spin: Halo Bar, Thu.

Vitamen A Acoustic: Shanti, Thu.

Voodoo Blues: Hammerstone's, Sun.

Well Hungarians: Laurie's Place, Tue.; House of Rock, Wed.

Hugh Whalum: Chasers Lounge, Thu.

What About Bob: Hammerstone's, Tue.

Ptah Williams Trio: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Wed.

Luke Wrischnik: Neruda, Thu.

Yessir: That One Place, Fri.

Best Things to Do In St. Louis

Newsletters

Never miss a beat

Sign Up Now

Subscribe now to get the latest news delivered right to your inbox.

© 2016 Riverfront Times

Website powered by Foundation