Sounds Around Town 

Week of November 7, 2001

Les Aaron: Velvet, Fri.

Marty Abdullah & the Expressions: Michon's, Sun.; Hadley's, Thu.; New Orleans Cafe, Tue.

Ryan Adams & the Sweetheart Revolution: Mississippi Nights, Thu.

Tim Albert: Hammerstone's, Mon.

Ardoin Cajun/Creole Trio: St. Louis Brewery & Tap Room, Fri.

Jun Arzaga: Faust's, Mon.-Sat.; Tiffany Rose, Tue.-Sat.

Ass Ponys: Off Broadway, Fri.

Billy Barnett: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Tue.; Broadway Oyster Bar, Thu.

Basement Bros.: Pilla's Restaurant & Lounge, Sat.

Basket Case: Joe Hanon's, Sat.

Frank Bauer Band: Great Grizzly Bear, Thu.

Jim Becker: LoRusso's Cucina, Fri. and Sat.

Tab Benoit: Generations, Tue.

Joe Bidewell Group: Molly's, Sat.; Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Fri.

Big Bamou: Broadway Oyster Bar, Tue.

Big Daddy: Porky's Backyard Barbeque, Sat.

Big Smith: Off Broadway, Sat.

Malcolm Blitz: Baha Rock Club, Fri.

Bone: K.T.'s Sports Bar & Restaurant, Fri.

Russ Bono: Tuner's, Wed.; K.T.'s Sports Bar & Restaurant, Thu.

Boom: Harrah's Stage Left Lounge, Sat.

Bottoms Up Blues: Beale on Broadway, Mon.

Bound: Baha Rock Club, Wed.

Bryan Bowers: Focal Point, Fri.

Gary Brokaw: Rumple's Pub, Thu.

Erik Brooks: Hammerstone's, Sun.

Buck Neckit & the Burnt Tongues: Frederick's Music Lounge, Fri.

Buffalo Bob & Friends Open Jam: Backstreet Jazz & Blues, Sun.

Buffalo Bob & the Bedroom Blues: Turtles on Main Street, Fri.; Our Place, Sat.

Ralph Butler: Harry's West, Fri.

C Jane Run: Easy Street, Fri.

Monica Casey: Lagniappe's, Tue.; Broadway Oyster Bar, Fri.

Chain Reaction X: Hi-Pointe, Tue.

Chamber Jazz: Borders Books & Music-Brentwood, Sat.

Peggy Chappell: Gladstone's, Thu.; Long Branch Saloon, Sat.

Chelsea's Nightmare: Mr. T's 55 Bar & Grill, Sat.; Pop's, Thu.

Chia Band: C.J. Muggs-Webster Groves, Fri.

Cory Christensen Trio: BB's Jazz, Blues & Soups, Mon.

Brian Clarke & the St. Louis Browns: Dorsett Inn, Tue.-Sat.

Clayton Businessmen Trio: Daniele Hotel, Mon.

Peter Clemens: St. Louis Brewery & Tap Room, Sun.

Stacey Collins Band: JP's Corner Bar, Fri.; Jim Green's Saloon, Wed.; Crehan's, Sun.

Conscious Youth: Frederick's Music Lounge, Wed.

Crave: Harry's East, Sat.

Crazed Cowboys: Partner's Lounge, Fri. and Sat.

Cry of the Mighty Gospel: BB's Jazz, Blues & Soups, Sun.

Robb E. Cunningham Jr. & Michael Cassidy: Meridian Coffee House, Thu.

Brian Curran & Friends: Mike & Min's Restaurant, Sat.

Brian Curran: Broadway Oyster Bar, Sat.; BB's Jazz, Blues & Soups, Sun.

Brian Curran & Eric McSpadden: Beale on Broadway, Thu.

Deja Who: Mr. T's 55 Bar & Grill, Fri.

Iris DeMent: Sheldon Concert Hall, Thu.

Mark Dew: Hide-Away Lounge, Wed. and Fri.-Sun.

Neil Diamond: Savvis Center, Mon.

Diamondback: Shenanigan's, Fri. and Sat.

Divinity Jazz Quintet: Divinity, Sat.

Dr. Zhivegas: Kearbey's, Thu.

Keith Doder & the Blue City Band: Corner Bar, Sat.; Satchmo's Bar & Grill, Fri.

Sherry Drake: Lombardo's Trattoria, Sat.

Drivin' Wheel Blues: BB's Jazz, Blues & Soups, Sat.

Dub Dis: Viva!, Fri.

Eagle Eye Cherry: Mississippi Nights, Wed.

El Caribe Tropical: Viva!, Sat.

Little Johnny England: Focal Point, Sat.

Extremely Pointless: Helen Fitzgerald's, Wed.; Trainwreck on the Landing, Fri.; Trainwreck Saloon at Westport, Sat.

Lo Faber: Cicero's, Wed.

Fairchild: Hammerstone's, Sat.; Cafe Balaban, Sun.

Falling Martins: Stagger Inn. Again, Thu.

John Farrar Trio: Hammerstone's, Tue.

Farshid Etniko: Stagger Inn. Again, Fri.

Fatty Boombalatty: Rusty's, Fri.

Flying Mules: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Thu.

Free Range Human: Three-1-Three, Fri.

Eddie Fritz Trio: Chestnut's, Sun.

Ron Furr: JP's Corner Bar, Sat.

Barbara Gabriella: Tenderloin Room, Thu.-Sat.

Clinton Gallagher: Seventh Inn Lounge, Wed., Fri. and Sat.

Tim Garcia: Zinnia, Fri.

Gargoyle Lounge: Helen Fitzgerald's, Tue.

Gargoyle Reign: Helen Fitzgerald's, Thu.

Dan Gaynor: Hyatt Regency Hotel, Wed.-Sat.

Gina: JP's Corner Bar, Wed.

Good Charlotte: Galaxy, Fri.

Mark Gordon: Graham's Grill, Sat.

Yabba Griffiths & Traxx: Viva!, Wed.

Tom Hall: Lagniappe's, Wed.; BB's Jazz, Blues & Soups, Sat.

Karl Holmes & Scott Laytham: Harry's West, Thu.

Honeyvox: Jacques, Sat.

Hotel Faux Pas: Hi-Pointe, Thu.

Idis: Pop's, Mon. and Tue.

Iffy: Blueberry Hill, Thu.

Jake's Leg: Magee's, Thu.

Jimmy Lee: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Mon. and Sun.; Mary's Place, Thu.

Jo Jo's House Band: Jo Jo' s Jazz Club, Wed.-Sat.

Jobim Dreams: Lagniappe's, Thu.

Stacey Johnson & Co.: Molly's, Wed.

Juke Joint: Murphy's Bleachers, Thu.-Sat.

Jukebox Country Band: Turtles on Main Street, Wed.

Judy Kaye: Grandel Theatre, Tue.-Sun.

Tom Kelly: Failoni's, Thu. and Fri.

Kerosene Willy: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Tue.

The Kind: Cicero's, Tue.

King Chubby: Focal Point, Wed.

King of Hearts: St. Louis Casa Loma Ballroom, Sat.

Kinlochard Ceilidh Band: St. Louis Brewery & Tap Room, Thu.

Jean Kittrell & the Backroom Gang: Sheldon Concert Hall, Tue.

Mike Klick & Athena: Gladstone's, Wed.

Smokin' Joe Kubek: Generations, Thu.

Jan LaCroix: Sam's Steakhouse, Wed.-Sat.

Jeff Lash Trio: Cicero's, Mon.

Latin Power: Viva!, Thu.

Scott Laytham & Karl Holmes: Alton Belle Riverboat Casino, Fri. and Sat.

Phil Lesh & Friends: Fox Theatre, Fri.

Little GTO: Bruno's, Sat.

Live: Pageant, Sun.

Hamilton Loomis Blues: BB's Jazz, Blues & Soups, Tue.

Loud Mouth Soup: Baha Rock Club, Sat.

Lucky Boys Confusion: Mississippi Nights, Mon.

Mad Maynard & Jackie McCoy: Generations, Wed.; Joe Hanon's, Sun.

Rene Marie: Sheldon Concert Hall, Sat.

Marsville: Molly's, Tue.; Beale on Broadway, Sat.; Hammerstone's, Thu.; Porky's Backyard Barbeque, Fri.

Mary Janes: Frederick's Music Lounge, Sat.

Ted McCready & Leslie White: Harry's West, Sat.

Rich McDonough Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Wed.; BB's Jazz, Blues & Soups, Fri.; Tuner's, Fri. and Sat.

Dave McKee: Nino's Ristorante, Wed., Fri. and Sat.

Erin McKeown: Side Door Music Club, Sat.

Stan Meeks: Neruda, Fri. and Sat.

Louis Michael: Seven Gables Inn, Fri.

Mr. Dill: Nik's Wine Bar, Sat.

Mr.Wizard: Joe Hanon's, Fri.

Modern Vintage Jazz: BB's Jazz, Blues & Soups, Sun.

Moe: Pageant, Wed.

Mojo Hand: Beale on Broadway, Wed.

Mojo Syndrome: Molly's, Fri.

Monte Montgomery: Blueberry Hill, Sat.

Moore Pleasure Band: Laurie's Place, Wed.; Vanzo's, Thu.; Snifter's, Fri. and Sat.

Moore Pleasure Jam Session: Laurie's Place, Sat.

Mosby Group: Magee's, Wed.

Movers: Harry's East, Sun.

DiAnne Myers: Hyatt Regency Hotel, Mon. and Tue.

Naked Groove Quartet: Great Grizzly Bear, Wed.

Melissa Neels Band: Broadway Oyster Bar, Sun.; Kelli & Randy's, Fri.

Neptune Crush: Mississippi Nights, Sat.

Neuter the Stupid: Mississippi Nights, Fri.

Nickel Back: Pageant, Mon.

Night Flight Trio: Amighetti's on the Hill, Sat.

Night Sky Band: Night Sky, Tue.-Sat.

John Norment Allstars: Delmar Restaurant & Lounge, Sat.

John Norment Trio: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Sun.

Occasionally Stirred: Hi-Pointe, Sat.

One Adam 12: Laurie's Place, Sat.

Open Mic: Stagger Inn. Again, Mon. and Wed.; Divinity, Wed.; Frederick's Music Lounge, Thu.; Molly's, Mon.; Cicero's, Sun.

Original Recipe: Backstreet Jazz & Blues, Thu.; C.J. Muggs-Webster Groves, Sat.

Tim Ostermeyer: Graham's Grill, Fri.

Otherwise Unknown: Cicero's, Fri.

Al Oxenhandler: Seven Gables Inn, Thu. and Sat.

P.O.D.: Pop's, Wed.

Paint the Earth: Helen Fitzgerald's, Fri. and Sat.

Park Avenue Jazz: Hammerstone's, Wed.

Park Avenue Trio: Three-1-Three, Mon.

Patti & the Hitmen: Broadway Oyster Bar, Fri.; Shenandoah Bar, Sat.

Steve Pecaro Band: Smitty's, Sat.

Pennsylvania Slim Blues: Broadway Oyster Bar, Wed.

Grant Lee Phillips: Pop's, Mon.

Leroy Pierson: BB's Jazz, Blues & Soups, Fri.

Poe: Galaxy, Wed.

Polyplush Cats: Hi-Pointe, Mon.

Pop Weasels: George's Route 66, Fri. and Sat.

Prairie Dogs: Venice Cafe, Wed.

Princes of Babylon: Cicero's, Thu.

Puddle of Mudd: Pageant, Thu.

Punch Judy: Pop's, Fri. and Sat.

Rae West: Wild Country, Fri. and Sat.

Raven Moon: Off Broadway, Thu.; St. Louis Brewery & Tap Room, Sat.

Markus Ray: Fast Eddie's Bon-Air, Sat.

Rebel Train: Brewhouse, Fri.

Reunion: Creepy Crawl, Thu.

Rhythm Rockers: Jacques, Fri.; Rusty's, Sat.

Ron Richard: Lagniappe's, Sat.

River City Blues: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Sun.; Laurie's Place, Fri.

Road's End: Pop's Blue Moon, Thu.

Rockhouse Ramblers: Broadway Oyster Bar, Sat.

Anita Rosamond: Smitty's, Sat.; Failoni's, Thu.; Michael's on Main, Thu.

Ross & Hunt & the Ground Floor Band: Molly's, Thu.; Beale on Broadway, Fri.

Corey Saathoff: Off Broadway, Wed.

Oliver Sain Revue: BB's Jazz, Blues & Soups, Thu.

Boz Scaggs: Pageant, Fri.

The Science: Blueberry Hill, Fri.

Tim Scott: Lagniappe's, Fri.; Joanie's Pizzeria, Sat.

Sessions: BB's Jazz, Blues & Soups, Mon.

Shrinking Violets: Harry's Restaurant & Bar, Fri.

Six Gauge: Miners' Theater, Fri.

James Skjerseth: Stagger Inn. Again, Fri.

Skyline: Bartman's Sports Bar & Grill, Sat.

Sliders: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Fri. and Sat.

Bennie Smith & Urban Blues Express: Venice Cafe, Wed.; Broadway Oyster Bar, Thu.; Backstreet Jazz & Blues, Fri. and Sat.

Renee Smith & Sole Blue: BB's Jazz, Blues & Soups, Sat.

Smokin' Joe: Hide-Away Lounge, Thu.

SnapDragon: Pop's, Wed.

Darren Snow: Kearbey's, Fri.

Solid Senders: Beale on Broadway, Tue.

Somnia: Hi-Pointe, Sun.

Soul Reunion: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Thu. and Sat.

Soulard Blues Band: Broadway Oyster Bar, Mon.; Great Grizzly Bear, Fri. and Sat.

Sound: Hi-Pointe, Wed.

Dan Sproat: Concord Grill, Thu.

Diana Starr: The Columns, Fri. and Sat.

Marcell Strong & the Apostles: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Wed.

Sublimation: Wild Flower, Sun.; Lynch St. Bistro, Sat.

System: Harry's East, Fri.

T-Bone Blues: Beale on Broadway, Sun.

Tall Paul: Velvet, Sat.

Tom Tele: Rumple's Pub, Wed. and Sun.

Denise Thimes: Jazz at the Bistro, Fri. and Sat.

13 Days: Galaxy, Sun.

Jon Thomas & Friends: Delmar Restaurant & Lounge, Fri.

Thunder Guppies: Trainwreck on the Landing, Sat.; Trainwreck Saloon at Westport, Thu.

Trigger Happy Jack: Three-1-Three, Sat.

Bill Tucker: Tiffany Rose, Nightly

Tuff Luck: Sharky's Cove, Sat.

Tumbleweed: Brewhouse, Thu.

Melvin Turnage Band: Ameristar Casino, Fri. and Sat.

Two Dick Bob: Pop's, Sun.

UltraViolets: Harry's Restaurant & Bar, Sat.; Trainwreck Saloon at Westport, Fri.

Uncle Albert: Hammerstone's, Fri.; Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Sat.; Venice Cafe, Thu.

Unstable Tina: Stevie Ray's, Fri.

Dave Venn Quartet: Wild Flower, Thu.

Mike Vestal: Summit, Fri. and Sat.

Vitamen A: Cicero's, Sat.

Voodoo Blues: Hammerstone's, Sun.

Walks Like Groucho: Zeke's, Sat.

Well Hungarians: E.T.'s House of Rock, Wed.; Shenanigan's, Thu.; Laurie's Place, Tue.; Incahoots, Fri. and Sat.

Welt: Creepy Crawl, Wed.

Bob Werner: Neruda, Fri.

Ptah Williams Group: Delmar Restaurant & Lounge, Sun.

Ptah Williams Trio: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Wed.; Cafe Balaban, Tue.

Kim Wilson's Blues Revue: Blueberry Hill, Wed.

Without a Trace: Zeke's, Fri.

Luke Wrischnik: Neruda, Thu.

Yellow: Frederick's Music Lounge, Tue.

Z Band: Generations, Fri. and Sat.

ZAO: Creepy Crawl, Fri.

Zydeco Crawdaddies: Stagger Inn. Again, Sat.

Best Things to Do In St. Louis

Newsletters

Never miss a beat

Sign Up Now

Subscribe now to get the latest news delivered right to your inbox.

© 2016 Riverfront Times

Website powered by Foundation