Monday, February 25, 2008

St. Louis Concert Calendar February 26 through June

Posted By on Mon, Feb 25, 2008 at 7:31 PM

GET!

TIRED!

NOW!

-- Annie Zaleski

Tuesday, February 26 *Ace Frehley, Pop’s *Tubring/Foxy Shazam/Peachcake/Femme Fatality/Karate High School, 2 Cents Plain *Shat/Trash & Suicide, Creepy Crawl *J. Holiday/Trey Songz, Pageant *Ludo, instore and clerking, Vintage Vinyl

Wednesday, February 27 *Emery/Mayday Parade/As Cities Burn/Pierce the Veil, Pop’s *Twilight Sentinels/Serengeti/Nato Caliph (with DJ Crucial)/Earthworms, Gargoyle *Chevelle/Finger Eleven, Pageant *Ravi Coltraine, Jazz at the Bistro (through Saturday, March 1) *Ghost to Falco, Lemp Neighborhood Arts Center

Thursday, February 28 *Angels and Airwaves/Meg & Dia/The Color Fred/Ace Enders, Pageant *Gone City/Von Guarde/A Bit Shifty/Tone Rodent, Bluebird *Berlin Whale/Jumbling Towers/Elsinore, Gargoyle *Nerve Parade, Mangia

Friday, February 29 *Drive-By Truckers/Felice Brothers, Pageant *Bill Callahan (Smog)/Jonathan Meiburg (Shearwater), Duck Room *Redwalls/John Henry and the Engine/Marlow Honey, Bluebird *Mavis Staples, Sheldon *Humanoids/Dead City Dregs/Bridgeburners, Way Out Club *The Zydepunks, Gargoyle

Saturday, March 1 *Mucca Pazza/Superfun Yeah Yeah Rocketship, Bluebird *Jesse Irwin, Feisty Bulldog *The Octopus Project/Pattern is Movement/Say Panther, Gargoyle *Haddonfields (CD release)/Kentucky Knife Fight/Sex Robots, Way Out Club *Roger Trower, Pageant *Walkie Talkie U.S.A., Mangia

Sunday, March 2 *Pelican/Black Cobra/Unearthly Trance, Gargoyle *St. Louis Blues Festival, Scottrade Center *Ludo (CD release), Pageant

Tuesday, March 4 *Chapters/Maxtone 4, Cicero’s *Brooke Waggoner/Jeremy Fisher, 2 Cents Plain *Winger, Pop’s *Elusive Parallelograms, Way Out Club

Wednesday, March 5 *Taste of Chaos tour, featuring Avenged Sevenfold, Atreyu, Bullet for my Valentine, others, Family Arena *Sick Puppies/Dropping Daylight/Saving Abel, Pageant *Michael Buble, Scottrade Center *David Bowie edition of Stag Night, Off Broadway

Thursday, March 6 *Dollyrots/Suffrajett, Creepy Crawl *Elsinore/Grampall Jookabox/Gentleman Auction House, Bluebird *The Ghost of the Forest/Tree Heart Orchestra/The Marching Ohs/Target Market, Cicero’s *The Fabulous Thunderbirds, VooDoo Lounge *The Motion Sick (Boston)/Mirror Stage, Midwest Music Pit *Broken Letters/Tonya Gilmore/Tyler Davis, Way Out Club *Black for a Second, Mangia

Friday, March 7 *Big Head Todd & the Monsters/Paul Kelly (yes THE Paul Kelly, of Paul Kelly and the Messengers), Pageant *The Hard Lessons/Nevermores, Highway 61 Roadhouse (Webster Groves) *Von Bondies/Makeshift Gentleman, Creepy Crawl

Saturday, March 8 *Headlights (CD release)/Evangelicals/Catfish Haven, Billiken Club *Carrie Newcomer, Lucas School House *One Lone Car (CD release), Bluebird *The 75s/Helium Tapes, LoFiSTL restart party, Mad Art Gallery *South By South City @ Off Broadway, Victoria/Painkiller Jane/Team Mascot/Red Water Revival, Off Broadway

Sunday, March 9 *N.E.R.D., Pageant *Canada/Cotton Jones Basket Ride (ex-Page France), Ryne Watts, Bluebird *Lucky Boys Confusion/Building Rome (early), Bluebird *Bruce Lamont (Yakuza) in-store, Vintage Vinyl *Yakuza, aPop *South By South City @ Off Broadway, Victoria/Cheyenne/David Beeman Band/Wynn Walent, Off Broadway

Monday, March 10 *A Place to Bury Strangers/Holy Fuck, Bluebird *Dropkick Murphys/Big D and the Kids Table/Everybody Out!, Pageant

Tuesday, March 11 *Jonathan Richman/Vic Chesnutt, Off Broadway *Pit er Pat (early), Bluebird *Two Girls/Shame Club/Tight Phantomz, Bluebird *Tom Jones, Family Arena *Watermelon Slim, BB’s Jazz, Blues and Soups *Deer Tick/Brimstone Howl/Theodore, Billiken Club -- NEW DATE

Wednesday, March 12 *Basia Bulat/Jumbling Towers, Bluebird *Bad Folk wth Cheveu, Mangia

Thursday, March 13 *Lifehouse, Pop's (my bad, NOT Pageant) *Phat, Mangia

Friday, March 14 *Kinetiks/Barn Owl/Hibernauts, Bluebird *This Is Hell/Elysia/Ruiner, etc., 2 Cents Plain *Poison Control CenterGo Tsunami/Bunnygrunt, Tap Room

Saturday, March 15 *Built to Spill/Meat Puppets, Pageant *Bald Eagle/Call Me Lightning/Ring, Cicada/The Blind Eyes, Bluebird *Lorene Drive/The Fairwell/Just Surrender, 2 Cents Plain *Peck of Dirt, Mangia

Sunday, March 16 *M.O.D./Head On Collision/Cross Examination/Whoppers Taste Good, 2 Cents Plain *Mahjongg/Soft Serve/Skarekrau Radio/Make a Rising, Camp Concentration

Monday, March 17 *X, Pop’s *Cloud Cult/Say Panther, Bluebird *Comeback Kid/Cancer Bats/Crime in Stereo/Daggermouth, 2 Cents Plain *Minmae, Lemp Neighborhood Arts Center

Tuesday, March 18 *Genghis Tron/Apes/An Albatross, 2 Cents Plain *Gil Mantera’s Party Dream/The Livers (late), Bluebird *Tally Hall/Spinto Band/The Sham (early, all ages), Bluebird *Parts and Labor, Lemp Neighborhood Arts Center *Limbeck/John Ralston/House of Fools, Off Broadway *Secret Shine/Tears Run Rings/Stella Mora, aPop Records *Clutch/Murder by Death/Maylene & the Sons of Disaster, Pop’s *Kelley Stoltz, Duck Room

Wednesday, March 19 *Jose Gonzalez/Mia Doi Todd, Graham Chapel at Washington University *Delta Spirit/Port O’Brien, Bluebird *Islands/Supreeme, Off Broadway *Kaspar Hauser/Cobra Skulls/Bent Left, Way Out Club

Thursday, March 20 *Mystery Palace/Digata, 2 Cents Plain *Dropkick the Robot, Cicero’s *The Valley Arena/The Photo Atlas/1090 Club/Target Market (early, all ages), Bluebird *O’Death/Langhorne Slim/The Waymakers (late), Bluebird *Jimmy Griffin, Mangia

Friday, March 21 *Black Mountain/Birds of Avalon/Nordic Nomadic, Bluebird

Saturday, March 22 *Lollipop Factory/Strawfoot/Bad Folk, Bluebird *Anavan/Gravity Propulsion System, 2 Cents Plain *Magnolia Summer/The Cush, Off Broadway *Sex Robots, Mangia

Sunday, March 23 *Oppenheimer/Circus Window/Icarus Himself, Bluebird

Monday, March 24 *Blind Melon, Pop’s *Bob Weir and Ratdog, Pageant *Bunnygrunt/Tight Pants Syndrome/bed, Cruisin’ Rte. 66 *The Independents/Johnny Saint and the Princes of Hell, Bluebird *Tiger Piss/Sex Robots, Off Broadway

Tuesday, March 25 *Silverstein/Devil Wears Prada, Pop’s *The Paper Chase/Sinkane, Bluebird *Marlina -- an opera, Lemp Neighborhood Arts Center

Wednesday, March 26 *Cowboy Junkies/Mary Gauthier, Sheldon *Jill Scott, Fox Theatre *Young Widows/Baroness, 2 Cents Plain *The Starting Line/Bayside, Pop’s *The 75s, Off Broadway

Thursday, March 27 *Mike Doughty’s Band, Gargoyle *Patty Larkin, Duck Room *The Giraffes/Left Arm, Creepy Crawl *The A.K.A.’s, Bluebird *Aloha/Anathallo/Ohtis, Billiken Club *The Deserters, Mangia

Friday, March 28 *School of Language/Bodies of Water/Riddle of Steel, Billiken Club *Jon Hardy & the Public/Victoria/Black For a second/Simply Esoteric, *’70s Soul Jam, featuring The Stylistics, The Emotions, Heat Wave, Enchantment and The Manhattans, Scottrade Center *Celtic Brothers, Fox Theatre *The Monads (CD release), Off Broadway *Tape Deck Sonata/Erin Hagan/Vivian Girls, Lemmons

Saturday, March 29 *Explosions in the Sky, Pageant *British Sea Power/The 1900s/Target Market, Billiken Club *Anti-Flag/Street Dogs/Briggs/Fake Problems, Pop’s *The Livers/Wooden Kites, Schlafly Tap Room *Gram Parsons tribute, Off Broadway *Bad Folk, Mangia

Sunday, March 30 *Van Halen, Scottrade Center *Citay/Cryptacize, Lemp Neighborhood Arts Center

Monday, March 31 *Brian Vander Ark/Geoff Koch, Gargoyle *Xiu Xiu, Lemp Neighborhood Arts Center *AntiProduct/Retardobot, Pop’s

Tuesday, April 1 *Bunnygrunt/Keith John Adams/Velcro Stars, CBGB *Unearth, Pop’s

Wednesday, April 2 *Casiotone for the Painfully Alone/Clue to Kalo, Bluebird

Friday, April 4 *Gentleman Auction House/Bald Eagle/Witch’s Hat, Billiken Club *Broadzilla, Bluebird *SeepeopleS, Cicero’s

Saturday, April 5 *The Safes/The 75’s, Bluebird *Umphrey’s McGee, Pageant *Waymakers/Rum Drum Ramblers/Boxcutters, Way Out Club

Sunday, April 6 *Cursive/Capgun Coup/So Many Dynamos, Gargoyle *Mushroomhead, Pop’s

Monday, April 7 *J.B. Beverly and the Wayward Drifters, Way Out Club

Tuesday, April 8 *Bon Iver/Collections of Colonies of Bees, Billiken Club *Chris Trapper, Lucas School House *Brad Mehldau, Jazz at the Bistro (through Saturday)

Friday, April 11 *The Minus Story/Tre Orsi/The Coke Dares, Billiken Club *DevilDriver/Napalm Death/Walls of Jericho/36 Crazyfists, Pop’s *The Alice Rose/The Blind Eyes, Lemmons *Semi-Precious Weapons/The Feed/Tell-Tale Heart, Pageant

Saturday, April 12 *Dan Deacon/Ad Astra Per Aspera/The Pragmatic, Billiken Club *Feist/Hayden, The Pageant *Bunnygrunt/That’s My Daughter/The Besties, Lemmons

Sunday, April 13 *Unwed Sailor/Ryan Lindsey (Starlight Mints), Bluebird *Peter Mulvey, Focal Point

Monday, April 14 *Sasha and Digweed, Dante’s

Wednesday, April 16 *John Vanderslice, Billiken Club

Thursday, April 17 *Mars Volta, Pageant *Blue Mountain, Lucas School House

Friday, April 18 *Dropsonic/Shame Club/Quatre Tet, Bluebird

Saturday, April 19 *New Pornographers/Okkervil River, Pageant *The Cops/Architects/Victoria/Banshee Lips, Bluebird *Gringo Star, TBA

Sunday, April 20 *Rogue Wave/Grand Ole Party, Gargoyle

Monday, April 21 *UFO, Pop’s

Wednesday, April 23 *Enon/Singer/Victoria, Billiken Club *All Time Low/Rocket Summer/The Matches/Sonny, etc., Pop’s *Santana/Derek Trucks Band, Scottrade Center *Kiss Kiss/Murder by Death/O’Death, Off Broadway

Friday, April 25 *Black Rebel Motorcycle Club/The Duke Spirit, Pageant

Sunday, April 27 *Alicia Keys/Jordin Sparks, Scottrade Center

Monday, April 28 *Bitch and the Exciting Conclusion, Bluebird

Wednesday, April 30 *Destroyer/Andre Ethier, Blueberry Hill’s Duck Room *Velella Velella, Bluebird

Thursday, May 1 *Caribou/Fuck Buttons, Billiken Club

Saturday, May 3 *My Chemical Romance, Pageant

Sunday, May 4 *Tegan and Sara, Pageant

Monday, May 5 *Authority Zero/Whole Wheat Bread, Pop’s

Tuesday, May 6 *Kathleen Edwards, Duck Room *Glen Hansard/Marketa Irglova, The Pageant

Wednesday, May 7 *Alesana/LoveHateHero/The Chariot, Creepy Crawl

Thursday, May 8 *Blue Oyster Cult, Ameristar Casino, St. Charles

Saturday, May 10 *Breeders, Pop’s

Wednesday, May 14 *Radiohead, Verizon Wireless Amphitheatre

Saturday, May 17 *Eastern Standard TimeMurder City Players/The Drastics, etc. Off Broadway

Saturday, May 24 *Dirtbombs/Dan Sartain, Creepy Crawl

Sunday, May 25 *Tiger Army, Pop’s

Tuesday, May 27 *Silver MT. Zion, Bluebird

Wednesday, May 28 *Nightwish, Pop’s *Local H, 2 Cents Plain

Friday, May 30 *Panic At the Disco/Motion City Soundtrack/The Hush Sound/Phantom Planet, Pageant

Monday, June 16 *Ladytron/Datarock, Pageant

Tags: , ,

Best Things to Do In St. Louis

Newsletters

Never miss a beat

Sign Up Now

Subscribe now to get the latest news delivered right to your inbox.

© 2017 Riverfront Times

Website powered by Foundation