Support Local Journalism. Join Riverfront Times Press Club.

Sounds Around Town 

Week of October 27, 2004

Action Action: Creepy Crawl, Fri.

Yolanda Adams: Fox Theatre, Fri.

Willie Akins: Spruill's, Sat.

Scott Alberici Duo: The Crossings Taverne & Grille, Sat.

Tim Albert: Hammerstone's, Mon.

All Over the Road: JackSons, Sat.

Jun Arzaga: Faust's, Nightly

Assorted Nuts: Shot Heaven, Fri.

Atticfest: The Attic, Sat.

Audio Diary: Soulard Ale House, Fri. and Sat.

Bad Andie: Rusty's, Fri.

Randy Bahr Duo: Farotto's Italian Restaurant, Wed. and Fri.

Baker McClaren Band: Trainwreck on the Landing, Sat.

Frank Bang's Secret Stash: Cicero's, Sat.

Barflyz: Pop's, Wed.

Billy Barnett: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Tue.; Broadway Oyster Bar, Sun.

Battle of the Bands: Finals: Cicero's, Thu.

Terry Beck: Espinos, Sat.

Jim Becker: LoRusso's Cucina, Thu.-Sat.

Bejeezus: Off Broadway, Thu.

Dierks Bentley: Mississippi Nights, Sat.

Carl Bibbs: Roberto's Trattoria, Wed. and Fri.

Big Bamou: Broadway Oyster Bar, Tue.

Big Daddy Rob: Baha Rock Club, Wed.

Dave Black: Lagniappe's, Tue.; The Crossings Taverne & Grille, Fri.; Schlafly Tap Room, Sun.

Blackeyed Susies: City Museum, Wed.

Blind Snake: Lemp Neighborhood Arts Center, Thu.

Malcome Blitz: Baha Rock Club, Sat.; House of Rock, Fri.

BOB: Three-1-Three, Sun.

Erin Bode: Cookie's Jazz & More, Sat.

Bone Daddy: Tuner's, Fri. and Sat.

Boom: Rusty's, Sat.

Bosch & Victoria: Brandt's, Tue.

Bottoms Up Blues Gang: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Thu.

Rob Boyle: Jimmy's on the Park Cafe, Sat.

Boys Choir of Kenya: Trinity Presbyterian Church, Sun.

Gary Brokaw: Rumple's Pub, Thu.

Broke Till Friday: Route 66 Brewery & Restaurant, Sat.

Erik Brooks: Hammerstone's, Sun.

Jonathan Brown: Cafe Bellagio, Thu. and Fri.

Mike Buehrle: Oz, Fri. and Sat.

Buffalo Bob & Friends Jam: Backstreet Jazz & Blues, Sun.

Mary Burns: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-North County, Sat.

C-Beyond: Delmar Restaurant & Lounge, Sat.

Camper Van Beethoven: Blueberry Hill, Thu.

Carousel: Joe Boccardi's Ristorante, Fri. and Sat.

Bob Case: Schlafly Bottleworks, Wed.

Frankie Catalina: Graham's Grill & Bayou Bar, Wed.

Chamber Jazz: Lynch St. Bistro, Sat.

Peggy Chappell: Jacques Sports Bar, Wed.

Charlie B. Group: Jimmy's on the Park Cafe, Wed.

Cheese: Pop's, Sat.

Cheryl & Jene: Main Street Jazz & Blues, Wed.

Chike & Mel: African Palace, Sat.

Chippendales: Kastle, Thu.

Corey Christianson: Jazz at the Bistro, Thu.

Civil Tones: Famous Bar, Sat.

Classic Daddy: Marty's Bistro, Fri. and Sat.

College Night with Z107.7: Kastle, Thu.

Stacey Collins Band: Crehan's, Fri.

Common Ground: Salvatore's Pizza & Pasta, Sat.

Contraband: Red Sea, Thu.

Corey Anderson, Flip Lynch, Tolga/Cory Thomas, Mike D & Brandon B: Upstairs Lounge, Wed.

Country Dance Party: The Phoenix, Wed.

Courthouse Steps: Schlafly Tap Room, Sat.

Pierce Crask: Laclede Street Bar & Grill, Sun.; Felix's Art Bar, Thu.

Cryin' Shame Blues Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Wed.

Cumberland Gap: Off Broadway, Sat.; Stagger Inn. Again, Sun.

Robb E. Cunningham's Fuzion Cabaret: Sweet Dough, Hot Beans Cafe, Sun.

Brian Curran: Broadway Oyster Bar, Wed.

Billy Currington: The Phoenix, Thu.

Dad's Gone Mad: Brewskeez Sports Club, Sat.

Dance Party: Time Out Pub, Sat.

Dave & Greg Show: Trainwreck Saloon at Westport, Fri.

Delicious Fishes: Trainwreck Saloon at Westport, Thu.

Delta 8: Pop's, Thu.

Delta Strings: Beale on Broadway, Fri.

Joe Dirt & the Dirty Boys: Helen Fitzgerald's, Sat.; House of Rock, Thu.

Dirty Dan: Rue 13, Tue.

Dixie Express: Sharky's Restaurant & Sports Bar, Fri.

DJ Alexis & Friends: Delmar Restaurant & Lounge, Fri.

DJ Charlie Chan & Smitty: Velvet, Nightly

DJ Chedda B & SOS: 609-U Lounge, Wed. and Sun.

DJ Chris Cherry: Ethyl's, Thu.-Sat.

DJ En-ka: Kastle, Fri.

DJ Enoch: 609-U Lounge, Sat.

DJ Eric Hartman: Velvet, Fri.

DJ Jack: Malle's, Thu. and Sat.

DJ Jim K and Dedication Crew: Velvet, Thu.

DJ Lance: Club Buca, Thu.-Sat.

DJ Latin Power: Viva!, Thu. and Sat.

DJ Leon Lamont: Delmar Restaurant & Lounge, Wed., Thu. and Sun.

DJ Meko: Club ChinChillas, Thu.

DJ Mike Justis: Cafe Eau, Wed.

DJ Needles: 609-U Lounge, Thu.; Churchill's, Tue.

DJ Night: Tavern 43, Sat.; Velvet, Sat.; Helen Fitzgerald's, Wed.

DJ Rachael Auburn: Kastle, Fri.

DJ Ranx & Dubtronix Reggae Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Sun.

DJ Reece: Kastle, Mon.

DJ Rob Gray: Three-1-Three, Tue.

DJ Sarah Cox: Velvet, Fri.

DJ Sir Thurl: Spruill's, Fri.

DJ Spin: Mangia Italiano, Wed.; The Complex, Wed.

DJ Steve Meier: Club Buca, Thu.-Sat.

DJ Toby, Mario & Special Guest: 609-U Lounge, Mon.

DJ Wick: Malle's, Fri.

Dr. Robby G.: M.P. O'Reilly's, Thu.-Sat.

Dr. Zhivegas Halloween & Costume Party: The Phoenix, Sat.

Doogie Armstrong: Espinos, Fri.

Down Time: Stagger Inn. Again, Sat.

Sherry Drake with Carolbeth True & Jim Gera: Lombardo's Trattoria, Sat.

Jeff Dunham: Funny Bone Comedy Club-Fairview Hts., Thu. and Fri.

Eat A Peach: Cleo's, Wed.

Eclipse: Sally T's, Thu.

Chad Evans: Cafe Bellagio, Sat.

Marty Evans: Rue 13, Fri.

Excelerators: Club 21, Sat.

F.E.A.R.: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-North County, Fri.

Fairchild: Cafe Eau, Sat.

Falling Martins: Cafe Balaban, Sun.; Felix's Art Bar, Sat.; Great Grizzly Bear, Fri.

Fanfare: Graham's Grill & Bayou Bar, Thu.

Fantasy: Fast Eddie's Bon-Air, Sun.; Generations, Fri. and Sat.

John Farrar: Ritz Lounge, Thu.

Farshid Trio: Remy's Kitchen & Wine Bar, Thu.

Melissa Ferrick: Off Broadway, Fri.

Fetish & Fantasy Ball: Bubble Room, Sat.

The 5th Element: Pop's, Fri.

Fireball Routine: Hi-Pointe, Wed.

Michael Fitzgerald: Churchill's, Sat.

Five Hole: Brewhouse, Fri.

5 Spot: Kastle, Sun.

Flexstacy: Laurie's Place, Fri.; O'Brien's Food & Drink, Sat.; Harry's West, Thu.

Flying Mules: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Sat.

Linda Ford: Caleco's, Tue. and Fri.

Freakout Friday with Madahoochi & Dogtown Allstars: Pop's Blue Moon, Fri.

Lenny Frisch: Bahama Breeze, Wed.-Sat.

Eddie Fritz Trio: Chestnut's, Sun.

Full Circle Funk: Pop's Blue Moon, Thu.

G. Love & Special Sauce: Pageant, Wed.

Barbara Gabriella: Tenderloin Room, Thu.-Sat.

Galaxy: Ameristar Casino/Cabaret, Wed.-Sun.

Clinton Gallagher: Seventh Inn Lounge, Wed., Fri. and Sat.

Garbanzos: Venice Cafe, Sat.

Gargoyle Lounge: Trainwreck Saloon at Westport, Wed.; Harrah's Casino, Sat.

Gargoyle Reign: Helen Fitzgerald's, Thu.; Syberg's Westport, Fri.

Rob Garland & the Blue Monks: Morganford Blues Bar, Sat.; Trainwreck on the Landing, Fri.

Gentlemen Callers: Hammerstone's, Sat.

Ghoul-Guy Dance Party: J.J.'s Clubhouse, Sat.

Gino & Dino: Lemmons, Wed.

Charles Glenn: Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Wed.-Sun.

Val Goodrich: Joanie's Pizzeria, Fri.

Mark Gordon: Picasso's, Sat.

Mike Gow: Miso, Thu.

Frank Gratkowski: Christman Studio, Wed.

Green Eggs & Hamm: Smitty's, Sat.

Greyhound Repair: Lemp Neighborhood Arts Center, Fri.

Gumbohead: Broadway Oyster Bar, Sat.

Halloween Ball: Sally T's, Sat.; Lemp Mansion, Sat.

Halloween Costume Contest: J.J.'s Clubhouse, Sun.; Westport Plaza, Sat.

Halloween Costume Party: Casa Loma Ballroom, Sat.

Halloween Party: Charlack Pub, Sat.; Shanti, Sat.; Cookie's Sports Bar, Sat.; Viva!, Sat.; Time Out Pub, Sun.; Great Grizzly Bear, Sat.; Rocket Bar, Sat.; Way Out Club, Sat.

Halloween Party & Costume Contest: The Crossings Taverne & Grille, Sat.

Halloween Party with Dionysia: That One Place, Sat.

Chris Hansen World Jazz Quartet: Delmar Restaurant & Lounge, Fri.

Ron Harder & Legacy: Graham's Grill & Bayou Bar, Sat.

Hedwig & the Angry Inch: Cicero's, Sun.; Hi-Pointe, Fri.

Hip-Hop Spin: Upstairs Lounge, Thu.

Paul Hogenmiller: Parrot's Sports Bar & Grill, Fri.

Don Hohlt: Mr. T's 55 Bar & Grill, Mon. and Sun.

Homegrown Show: Lil' Nikki's Grill & Chill, Thu.

Gary Humphrey: Neruda, Sat.

Hush: Rock Island, Thu.; Mr. T's 55 Bar & Grill, Fri.

Indie Rock Spin: Upstairs Lounge, Mon.

Insane Clown Posse: Pop's, Wed.

Irish Music: Llywelyn's Pub-Webster Groves, Wed. and Sun.; City Museum, Mon.

Jake's Leg: Magee's, Thu.

Jam Session: Cookie's Jazz & More, Thu.

Jammin J: Fat Tuesday, Thu.-Sat.

Jazz, Blues & Folk Jam: City Museum, Fri. and Sat.

Jenks & Company: Rue 13, Thu.

Jeremiah Bridge: Frederick's Music Lounge, Wed.

Jobim Dreams: Lagniappe's, Thu.; Brandt's, Sun.

Erika Johnson: Jazz at the Bistro, Fri. and Sat.; Arthur Clay's, Thu.

Stuart Johnson: Candicci's, Tue.

Just Mr.: Brewskeez West, Fri.

Karaoke: Brewskeez West, Thu. and Sun.; Brewskeez Sports Club, Wed., Thu. and Sun.; Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Tue.; Baha Rock Club, Sun.; George's Route 66, Tue.-Thu.; Brewhouse, Mon., Wed. and Sat.; DAD-E-O's, Tue.-Thu.; House of Rock, Mon.; Rascal's, Wed., Thu. and Sat.; Mr. T's 55 Bar & Grill, Tue.-Thu.; O'Brien's Food & Drink, Wed.; The Phoenix, Tue.; Time Out Pub, Wed., Fri. and Sun.; Trainwreck Saloon at Westport, Tue.; Lindy's, Wed.; Marty's Bistro, Tue., Thu. and Sun.; Wild Country, Wed.; Backstreet Jazz & Blues, Tue.; Blueberry Hill/Elvis Room, Thu.; Syberg's Westport, Mon.; Some Other Place, Fri.; O'Leary's, Thu. and Sat.; Cookie's Sports Bar, Wed.; Nadine's, Sat.

Tom Kelly: Failoni's, Thu. and Fri.

Kid Delicious: Pepper Lounge, Fri.

Kenny Kingston: Rue 13, Wed.

LaNise Kirk: Ameristar Casino/Cabaret, Tue.-Sun.

Gregg Klima: Stagger Inn. Again, Thu.

Knucklehead: Baha Rock Club, Fri.

Steve Kyle: Brewhouse, Thu.

Dave Landreth & Friends: City Museum, Tue.

Jeff Lash: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Tue.

Last Missouri Exit: Brandt's, Sun.

Jimmy Lee: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Mon. and Sun.

Tim Lee Band: Frederick's Music Lounge, Sat.

Steve Leslie Band: Cafe Eau, Fri.

Let Me Introduce You To The End: Lemp Neighborhood Arts Center, Sat.

Mark Lewis: 609-U Lounge, Fri.

Live DJ: Brewskeez Sports Club, Tue. and Fri.; Brewskeez West, Wed.; Maggie O'Brien's, Wed., Fri. and Sat.

Live DJ Mix: Big Daddy's, Wed.-Sat.

Live Jazz: Jaboni's Bistro, Fri. and Sat.

Live Music: Nadine's, Sat.

Lookbacks: Rufkahr's Bar & Grill, Sat.

Lowercase: Creepy Crawl, Tue.

Lucky Dan & Naked Mike: Hammerstone's, Tue.; Cafe Provencale, Fri.

Lucky Dog Band: Club Room, Sat.

Luster: Frederick's Music Lounge, Tue.

Gary Mac: Oz, Fri. and Sun.

Mad Maynard & Jackie McCoy: Generations, Wed.

Jim Manley & Mark Friedricks: Jimmy's on the Park Cafe, Sun.

Margaret & Mary: Shanti, Wed.

Anita Marie: Caleco's, Wed.; Bambino's, Fri.; Tucker's Place, Thu.; Roadhouse, Sat.

Marky Star, Larry Ursini & Joe Thomas: Upstairs Lounge, Tue.

Joe Marlotti & Workin' Blue: Backstreet Jazz & Blues, Thu.

Kim Massie & the Solid Senders: Beale on Broadway, Tue. and Thu.

Maximum Velocity: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-North County, Thu.

Rich McDonough Blues Band: Beale on Broadway, Fri. and Sat.; PJ's Martini & Wine Bar, Fri.

Rich McDonough Acoustic Blues Jam: Beale on Broadway, Wed.

Dave McKee: Nino's Ristorante, Wed., Fri. and Sat.

Scott McMurray, Steve-O & Imran: Rue 13, Sat.

Megamix: Club La Onda, Fri.

The Melroys: C.J. Muggs, Sat.

Micro Bus: Cookie's Sports Bar, Fri.

Mighty Big Band: Missouri Bar & Grill, Sun.

Mike the 2600 King: Rocket Bar, Tue.

Marion Miller & Eddie Eaton: Harry's West, Wed.

Minivan Blues Band: Venice Cafe, Wed.

Miso Scary 4: Miso, Fri.

Mr. Wizard: George's Route 66, Fri.; Fast Eddie's Bon-Air, Sat.; Sharky's Restaurant & Sports Bar, Sat.

Mo & Dawn: Monarch, Thu.

Mojo Syndrome: PJ's Martini & Wine Bar, Sat.

Money Shot: That One Place, Fri.

Monster Mash with Naked Groove: Pop's Blue Moon, Sat.

Tim Moody: Candicci's, Sun.; Arthur Clay's, Wed.

Moore Pleasure: Vanzo's, Thu.; Laurie's Place, Wed., Sat. and Sun.; Porky's Place, Fri.

MP Dep: Molly's, Wed.

Mr. T: 609-U Lounge, Tue.

Musica Nortena: Club La Onda, Sat.

Muzodica: Gary's Fine Dining, Wed., Fri. and Sat.

Naked Mike: Billy Goat, Fri.

Nasty Nino: G-Spot, Fri. and Sat.

Nepol, Deeperpitch & Hot Nutz: Upstairs Lounge, Fri.

Nervous Pudding: Studio Cafe, Sat.

Nickel Creek & Howie Day: Pageant, Tue.

Night of $1000 Screams: Kastle, Sat.

Night Sky Band: Night Sky, Tue., Fri. and Sat.

Nite Owls: Charlack Pub, Fri.

John Norment: Brandt's, Sat.

John Norment Quartet: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Sun.

Not Quite Nashville: Venice Cafe, Thu.

O'Neil: African Palace, Fri.

Ockum's Razor: Mississippi Nights, Fri.

On Tap: Mr. T's 55 Bar & Grill, Sat.

Once Again: Creepy Crawl, Sat.

One Eyed Jack Night: Creepy Crawl, Mon.

Onyx Green: J.P.'s Corner Bar, Sat.

World's Most Dangerous Open Jam Session: Pop's Blue Moon, Tue.

Open Jam Session with Jimmy Lee Kennett, George Potsos & Gabriel Strange: Charlack Pub, Thu.

Open Mic: Stagger Inn. Again, Wed. and Sun.; Cummel's Cafe, Thu.; Red Sea, Mon.; The Crossings Taverne & Grille, Wed.; Frederick's Music Lounge, Thu.; Shanti, Tue.; That One Place, Tue.; Mangia Italiano, Mon.; Night Sky, Wed. and Thu.; Janae's West, Mon.; Lil' Nikki's Grill & Chill, Mon.; Cicero's, Wed.; Venice Cafe, Mon.; Magee's, Mon.

Bluegrass & Old Time Open Mic: Griffin's, Mon.

Open Mic: Great Grizzly Bear, Wed.

Open Mic MC Battle: Hi-Pointe, Mon.

Johnny Orr: Oz, Sun.

Johnny Orr & Les Aaron: Miso, Wed.

Paint the Earth: Trainwreck Saloon at Westport, Fri. and Sat.

Park Avenue Jazz: Hammerstone's, Wed.; Three-1-Three, Mon.; Ritz Lounge, Sat.

Bill Park: Candicci's, Sat.

Dolly Parton: Savvis Center, Sun.

Patti & the Hitmen: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Fri.

Steve Pecaro: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Sat.

Christine Peick: Borders Books & Music-Sunset Hills, Fri.

Pennsylvania Slim: Schlafly Tap Room, Fri.; Cafe Bellagio, Wed.; BB's Jazz, Blues & Soups, Tue.

George Persha: Candicci's, Thu.

Peru Negro: Webster University Community Music School, Sat.

The Phonocaptors: Mangia Italiano, Sat.

Piano Man: Pop's, Sat.

Piano Slim Family Band: Beale on Broadway, Sun.

Pik'n Lik'n: Gladstone's, Thu.

Pinkeye D'Gekko: Soulard Ale House, Sat.

Stan Pollman: Borders Books & Music-Fairview Heights, Fri.; Borders Books & Music-Creve Coeur, Sat.

Power Play: C.J. Muggs, Fri.; Harry's West, Sat.

Project 3: George's Route 66, Sat.

Project Object: Cicero's, Mon.

Racket Box: Shanti, Thu.

Rafi: Rue 13, Mon.

Rainy Daze: Shanti, Fri.

Rat Race: Viva!, Wed.

Rebel Train: Partner's Lounge, Fri. and Sat.

Reece: Oz, Wed.-Sun.

Reggae Dub Spin: Mangia Italiano, Sun.

Athena Reich: MoKaBe's, Sun.

Rhythm Rockers: Malle's, Wed.; Brick Bistro, Sat.; J.P.'s Corner Bar, Fri.

Ron Richard: Lagniappe's, Sat.

River City Blues: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Sun.

Rock'n'Roll Dance: Casa Loma Ballroom, Fri.

Georgy Rock & Mister Dill: Brandt's, Mon.

Rockhouse Ramblers: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Fri.

Rockin Horse: Wild Country, Fri. and Sat.

Rondo Blues Deluxe: Hammerstone's, Thu. and Fri.

Anita Rosamond: Failoni's, Thu.

Rowdy Cum Lowdies: Mangia Italiano, Thu.

Sable: Fast Eddie's Bon-Air, Thu. and Fri.

Oliver Sain Memorial Concert: BB's Jazz, Blues & Soups, Thu.

Pancho Sanchez: Sheldon Concert Hall, Fri.

The Saps: Frederick's Music Lounge, Fri.

The Saw Is Family: Way Out Club, Fri.

Sawmill: City Museum, Thu.

The Schwag: Cicero's, Tue.

The Science Hip Hop Spin: Blueberry Hill, Fri.

Scott E & Stan Da Man: Oz, Sat.

Tim Scott: Cheshire Pub, Wed. and Sun.; Lagniappe's, Fri.

Scrill: G-Spot, Sat.

Sessions Jazz Big Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Mon.

Sam Shaber: Off Broadway, Wed.

Shakey Ground Blues: Beale on Broadway, Mon.

Michael Sheamen Group: Felix's Art Bar, Fri.

Shrinking Violets: Llywelyn's Pub-Webster Groves, Sat.

Silky Sol: Isis, Fri.

Simple Plan: Mississippi Nights, Mon.

Sky West Duo: Jimmy's on the Park Cafe, Fri.

Slayer: Pageant, Sun.

Slow Signal Fade: Way Out Club, Wed.

David Smart: Cafe Hebron, Sat.

Smash Band: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-O'Fallon, Fri.

Bennie Smith & Urban Blues Express: BB's Jazz, Blues & Soups, Sat.; Broadway Oyster Bar, Thu.

Barb Soetebier: Mike & Min's Restaurant, Sat.

Sofachrome: Ten Mile House, Sat.

Soul Reunion: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Thu.

Soulard Blues Band: Broadway Oyster Bar, Mon.; BB's Jazz, Blues & Soups, Fri.

Souled Out: O'Brien's Food & Drink, Fri.

Spontaneous Saturdays: Kastle, Sat.

Spookie Daly Pride: Cicero's, Fri.

Spookstock: Zoe Campground, Fri.-Sun.

Spooky Costume Ball: Third Degree Glass Factory, Sat.

Sportsmen: Brick Bistro, Fri.

Dan Sproat: Concord Grill, Thu.

Stand for Something: A Benefit for Spinal Cord Injury Research: Pageant, Fri.

Standing Still: Creepy Crawl, Sat.

Starlight Mints: Creepy Crawl, Thu.

Don Starwatol: Stagger Inn. Again, Fri.

Steve-O, Boomer, Gary Mac & Moody James: Pepper Lounge, Thu.

Dave Stone Trio: Mangia Italiano, Fri.

Street Heat: Shaka Zulu Bar & Restaurant, Fri.

Marcell Strong & the Apostles: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Wed.

Sub Seven: The Phoenix, Fri.

Sunday Night Local Show: Pop's, Sun.

Surprise Sundays: Upstairs Lounge, Sun.

Swift Kixx: Creepy Crawl, Wed.

Swing DJ: Rascal's, Mon.

Swing Set: Famous Bar, Fri.

Mike Szwedo: Brandt's, Thu.

Thanatos Eternal: Creepy Crawl, Sun.

That 80s Band: Helen Fitzgerald's, Fri.; Jacques Sports Bar, Sat.

Valerie Tichacek: Cookie's Jazz & More, Wed.

Tory Z. Starbuck: Studio Cafe, Fri.

Jeanne Trevor, Sound Unlimited & Cookie's Jazz All Stars: Cookie's Jazz & More, Fri.

A Tribe Called Quest: Pageant, Sat.

Trip Daddys Halloween Party: Hi-Pointe, Sat.

Trivia Night: The Crossings Taverne & Grille, Tue.

Trixie Delight: House of Rock, Sat.; Harrah's Casino, Fri.

Tryptophane: Creepy Crawl, Fri.

Bill Tucker Ensemble: Tiffany Rose, Nightly; Pierre's, Fri. and Sat.

12 Volt Band: Graham's Grill & Bayou Bar, Fri.

Ultra Violets: Harry's Restaurant & Bar, Fri. and Sat.

Usual Suspects: The Crossings Taverne & Grille, Fri.

Jim Utz: Delmar Restaurant & Lounge, Tue.

David Venn Quartet: The Crossings Taverne & Grille, Thu.

Tony Viviano: Tony Marino's Steaks & Chops, Fri.

VooDoo Monster Ball: Harrah's Casino-VooDoo Lounge & Cafe, Fri. and Sat.

Well Hungarians: House of Rock, Wed.; Pop's, Fri.

Bob Werner: Neruda, Fri.

John Wessling: Funny Bone Comedy Club-Westport Plaza, Wed.-Sat.

Hugh "Peanuts" Whalum Duo: Chasers Lounge, Fri. and Sat.

Ernie White: Candicci's, Wed. and Fri.

Sheri Elle White: Brandt's, Fri.

Wild Stallions: Syberg's Westport, Wed. and Sat.

Wildhorse Creek: Smitty's, Fri.

Ptah Williams: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Wed.

Tom Wood Acoustic: Pop's Blue Moon, Wed.

Lizz Wright: Sheldon Concert Hall, Sat.

Luke Wrischnik: Neruda, Thu.

WWE Smackdown: Savvis Center, Tue.

XCessive: Pop's, Sun.

Zonkeys: Venice Cafe, Fri.

Zydeco Crawdaddies: Broadway Oyster Bar, Fri.

Support Local Journalism.
Join the Riverfront Times Press Club

Local journalism is information. Information is power. And we believe everyone deserves access to accurate independent coverage of their community and state. Our readers helped us continue this coverage in 2020, and we are so grateful for the support.

Help us keep this coverage going in 2021. Whether it's a one-time acknowledgement of this article or an ongoing membership pledge, your support goes to local-based reporting from our small but mighty team.

Join the Riverfront Times Club for as little as $5 a month.

Read the Digital Print Issue

June 16, 2021

View more issues

Newsletters

Never miss a beat

Sign Up Now

Subscribe now to get the latest news delivered right to your inbox.

Best Things to Do In St. Louis

© 2021 Riverfront Times

Website powered by Foundation