Join Riverfront Times Press Club. Because No News is Bad News.

Sounds Around Town 

Week of September 22, 2004

Willie Akins: Spruill's, Sat.

Tim Albert: Hammerstone's, Mon.

Doug Albrecht: Rumple's Pub, Thu.

Alexis: Delmar Restaurant & Lounge, Fri.

Ali & Emily: Llywelyn's Pub-Webster Groves, Thu.

Alias Billy: Louie's Lounge, Fri. and Sat.

Devon Allman: Shanti, Fri.

Christine Andreas: Sheldon Concert Hall, Wed.-Sun.

Jun Arzaga: Faust's, nightly

Assorted Nuts: Aftershock West, Fri.

Augusta Bottoms Consort: Schlafly Bottleworks, Fri.

Autumn-Waking: Radio Cherokee, Sat.

Bad Boy Bill: Oz, Fri.

Randy Bahr Duo: Farotto's Italian Restaurant, Wed. and Fri.

Baker McClaren Band: Trainwreck on the Landing, Sat.

Billy Barnett: 1860's Hard Shell Café & Bar, Tue.

Bearclaw: Rocket Bar, Fri.

Jim Becker: LoRusso's Cucina, Thu.-Sat.

Ben Wah Bob: Rusty's, Fri.

Carl Bibbs: Roberto's Trattoria, Wed. and Fri.

Big Bamou: Broadway Oyster Bar, Tue.

Big Star Kadillac: Magee's, Fri.

Black Dog: Tuner's, Fri. and Sat.

Dave Black: Lagniappe's, Tue.

Blackeyed Susies: City Museum, Wed.

Malcome Blitz: Helen Fitzgerald's, Wed.; Baha Rock Club, Fri.; That One Place, Sat.

Erin Bode: Joe Boccardi's Ristorante, Fri.; Chasers Lounge, Sat.

Boogie Bob Productions: Brewhouse, Wed., Sat. and Mon.

Boogie Chyld: George's Route 66, Fri. and Sat.

Boom: Harry's West, Fri.

Bosch & Victoria: Brandt's, Tue.

Bottoms Up Blues Gang: Pop's Blue Moon, Wed.; Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Thu.

Butterfly Boucher: Blueberry Hill, Thu.

Gary Brokaw: Rumple's Pub, Thu.

Erik Brooks: Hammerstone's, Sun.

Brothers Green: Pop's Blue Moon, Sat.

Jonathan Brown: Jimmy's Café on the Park, Sat.

Buddahs Belly: Magee's, Sat.

Mike Buehrle: Oz, Fri. and Sat.

Buffalo Bob & Friends Jam: Backstreet Jazz & Blues, Sun.

Ralph Butler: Boathouse, Fri.

Tom Byrne: Boathouse, Sun.; Cafe Balaban, Tue.

C-Beyond: Delmar Restaurant & Lounge, Sat.

Tony Campanella Band: Charlack Pub, Fri. and Sat.

Capleton: Club Candela, Sun.

Carousel: Joe Boccardi's Ristorante, Fri. and Sat.

Bob Case: Schlafly Bottleworks, Wed.

Frankie Catalina: Graham's Grill & Bayou Bar, Wed.

Chamber Jazz: Lynch St. Bistro, Sat.

Charlie Chan & Smitty: Velvet, nightly

Peggy Chappell: Jacques Sports Bar, Wed.

Charlie B. Group: Jimmy's Café on the Park, Wed.

Cheese: Pop's, Sat.

Cheryl & Jene: Main Street Jazz & Blues, Wed.

Chike & Mel: African Palace, Sat.

Corey Christianson & Trio: Main Street Jazz & Blues, Sat.

Cindy & Greg: Marty's Bistro, Thu. and Tue.

Clave Sol: Boathouse, Sat.

Andy Cohen: Focal Point, Sat.

Linda Coil: Borders Books & Music-St. Peters, Sat.

Stacey Collins Band: Syberg's Westport, Wed.

The Commitments: Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Thu.

Contors: Casa Loma Ballroom, Sat.

Corey Anderson, Flip Lynch, Tolga/Cory Thomas, Mike D & Brandon B: Upstairs Lounge, Wed.

Country Dance Party: The Phoenix, Wed.

Sarah Cox: Velvet, Thu. and Fri.

Coyote Moon: Wild Country, Fri. and Sat.

Pierce Crask: C.J. Muggs, Wed.; Laclede Street Bar & Grill, Sun.

Crime In Stereo: Lemp Neighborhood Arts Center, Fri.

Crimson Addict: Creepy Crawl, Sun.

Crimson Sweet: Rocket Bar, Tue.

Laura Crosby & Scott Buschmann: Maryland Yards at the Waterworks, Thu.

Da Slu Cru: Gargoyle, Thu.

Mary Daly & Beno: Ernie's Sports Bar & Grill, Wed.

Deer Street: Shot Heaven, Fri.

Joe Dirt & the Dirty Boys Band: House of Rock, Thu.; Helen Fitzgerald's, Fri.

Dirty Dan: Rue 13, Tue.

Dizzy Atmosphere: Schlafly Tap Room, Sun.

DJ Chedda B & SOS: 609-U Lounge, Wed. and Sun.

DJ Enoch: 609-U Lounge, Sat.

DJ Jack: Malle's, Thu. and Sat.

DJ Needles: 609-U Lounge, Thu.

DJ Night: Tavern 43, Sat.

DJ Ranx & Dubtronix Reggae Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Sun.

DJ Rob Gray: Three-1-Three, Tue.

DJ Sir Thurl: Spruill's, Fri.

DJ Toby, Mario & Special Guest: 609-U Lounge, Mon.

DJ Wick: Malle's, Fri.

Dr. Robby G.: M.P. O'Reilly's, Thu.-Sat.

Dr. Zhivegas: Brewskeez, Fri.; The Phoenix, Sat.

Duck Sausage: Backstreet Jazz & Blues, Wed.

Early Review: Graham's Grill & Bayou Bar, Fri.

Eat A Peach: Cleo's, Wed.

Eightyfourglyde DJ Spin: Mangia Italiano, Wed.

Carol Ettman & Sound Unlimited: Cookie's Jazz & More, Sat.

Marty Evans: Rue 13, Fri.

Fairchild: Hammerstone's, Sat.; Jacques Sports Bar, Sat.

Eddie Falcon: Gabby's, Fri.; Wagner's, Sat.

Falling Martins: C.J. Muggs, Fri.; Café Balaban, Sun.

Fanfare: Café Eau, Fri.

John Farrar: Ritz Lounge, Thu.; Main Street Jazz & Blues, Fri.

Femme Fatality: Creepy Crawl, Sat.

Michael Fitzgerald: Churchill's, Sat.

5 Spot: Kastle, Sun.

Gary Fleming: Miso, Sun.

Flextacy: Laurie's Place, Fri.; Harry's West, Sat.

Flying Mules: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Sat.

Tom Flynn: Graham's Grill & Bayou Bar, Thu.

Linda Ford: Caleco's, Fri. and Tue.; Rookies Bar & Grill, Sat.

Four: Time Out Pub, Sat.

Johnny Fox: Great Grizzly Bear, Thu.; Shanti, Sat.

Fred's Variety Group: Dressel's Pub, Thu.

Free Beer: Adam's Mark Hotel, Sat.

Eddie Fritz Trio: Chestnut's, Sun.

Full Circle Funk: Pop's Blue Moon, Thu.

Funky Circus Fleas: Frederick's Music Lounge, Sat.

Further Seems Forever: Creepy Crawl, Thu.

Barbara Gabriella: Tenderloin Room, Thu.-Sat.

Clinton Gallagher: Seventh Inn Lounge, Wed., Fri. and Sat.

Gargoyle Lounge: Trainwreck Saloon at Westport, Wed.

Gargoyle Reign: Helen Fitzgerald's, Thu.; Syberg's Westport, Fri.

Rob Garland & the Blue Monks: Brick Bistro, Fri.

GLOSS: Kastle, Thu.

Bruce Goldish: Borders Books & Music-Ballwin, Thu.

Gordo, Mystery Tramp & Artificial Help: Sally T's, Fri.

Gothic Blues Quartet: Red Sea, Sun.

Mike Gow: Miso, Thu.

Gray-V: Stagger Inn...Again, Thu.

Great Scott: Soulard Ale House, Sat.

Green Eggs & Ham: Smitty's, Sat.

Groovaholics: Studio Café, Sat.

Groove Hogs: Broadway Oyster Bar, Wed.

Groove Thang: Generations, Fri.; Harry's Restaurant & Bar, Sat.

Grumass: Off Broadway, Sat.

Guided By Voices: Pageant, Wed.

Gumbohead: Broadway Oyster Bar, Sat.

Half Light: Hi-Pointe, Tue.

Jennifer Hartswick Band: Off Broadway, Wed.

Hayseed Dixie: Blueberry Hill, Sat.

Head Automatica: Creepy Crawl, Sat.

Helping Phriendly Band: Cicero's, Thu.

Highway Matrons: Lemmons, Sat.

Charles Hilliard: Smitty's, Fri.

Hip-Hop Spin: Upstairs Lounge, Thu.

Hitz: Ameristar Casino/Cabaret, Wed.-Sun.

Paul Hogenmiller: Parrot's Sports Bar & Grill, Wed.

Randy Holmes: Cookie's Jazz & More, Fri.

Homegrown Show: Lil' Nikki's Grill & Chill, Thu.

Hot Flashes: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Fri.

Gary Humphrey: Neruda, Sat.

Hungry Mind Review: Great Grizzly Bear, Fri.

Hush: Mr. T's 55 Bar & Grill, Fri. and Sat.

In Passing & The Audible Campaign: Three-1-Three, Thu.

Indie Rock Spin: Upstairs Lounge, Mon.

Irish Music: Llywelyn's Pub-Webster Groves, Wed. and Sun.; City Museum, Mon.

Jake's Leg: Magee's, Thu.

Jam Session: Cookie's Jazz & More, nightly

Jammin J: Fat Tuesday, Thu.-Sat.

Jay Soul: Viva!, Fri.

Jazz, Blues & Folk Jam: City Museum, Fri. and Sat.

Jenks & Company: Rue 13, Thu.

Jeremiah's Bridge: Crossings Taverne & Grille, Fri.

Jesus Does Vegas: The Attic, Fri.

Jobim Dreams: Lagniappe's, Thu.

Oliver Johnson: Espinos, Fri. and Sat.

Stuart Johnson: Candicci's, Tue.

JRob: Ameristar Casino/Cabaret, Wed.-Mon.

Tom Kelly: Failoni's, Thu. and Fri.

Tom Kennedy Jazz Quartet: Crossings Taverne & Grille, Thu.

Kid Delicious: Pepper Lounge, Fri.

King Vegas: Morganford Blues Bar, Fri.

Kenny Kingston: Rue 13, Wed.

Bari Koral: UM-St. Louis, Wed.

Leon Lamont: Delmar Restaurant & Lounge, Wed.

Dave Landreth & Friends: City Museum, Tue.

Terri Langerak: Schlafly Bottleworks, Sun.

Jeff Lash: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Tue.

Last Missouri Exit: Brandt's, Sun.

Laura & Dennis: O'Brien's Food & Drink, Wed.

Jimmy Lee: 1860's Hard Shell Café & Bar, Sun. and Mon.

John Legend: Blueberry Hill, Wed.

Rob Lemon: Velvet, Sat.

Steve Leslie: The Phoenix, Fri.

Mark Lewis: 609-U Lounge, Fri.

Live DJ: Brewskeez, Wed.; Maggie O'Brien's, Wed., Fri. and Sat.

Live DJ Mix: Big Daddy's, Wed.-Sat.; Brewskeez Sports Club, Tue.

Live Jazz: JaBoni's Bistro, Fri. and Sat.

LL Cool J: Edward Jones Dome, Fri.

Phil Loder Duo: Chasers Lounge, Fri.

Lojic: Cicero's, Sat.

Lord Baltimore: Cicero's, Fri.

Bob Lucas Project: Graham's Grill & Bayou Bar, Sat.

Lucky Dan & Naked Mike: Schlafly Bottleworks, Thu.; Hammerstone's, Tue.

Gary Mac: Oz, Fri. and Sun.

Mad Maynard & Jackie McCoy: Generations, Wed.

Madahoochi & Friends: Cicero's, Mon.

Kathleen Madigan: Pageant, Sat.

Magic Slim & the Teardrops: Broadway Oyster Bar, Sun.

Jim Manley & Mark Friedricks: Jimmy's Café on the Park, Sun.

Anita Marie: Caleco's, Wed.; Tucker's Place, Thu.; Bambino's, Fri.

Marky Star, Larry Ursini & Joe Thomas: Upstairs Lounge, Tue.

Joe Marlotti & Workin' Blue: Backstreet Jazz & Blues, Thu.

Jan Marra: Billy Goat, Fri.

Kim Massie & the Solid Senders: Beale on Broadway, Tue. and Thu.

Rich McDonough: Morganford Blues Bar, Thu.

Rich McDonough Acoustic Blues Jam: Beale on Broadway, Wed.

Dave McKee: Nino's Ristorante, Wed., Fri. and Sat.

Scott McMurray, Steve-O & Imran: Rue 13, Sat.

Megamix: Club La Onda, Fri.

Meko: Club ChinChillas, Thu.

Metallica: Savvis Center, Sat.

Micro Bus: Pop's, Wed.

Mighty Big Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Fri.; Missouri Bar & Grill, Sun.

Marion Miller & Eddie Eaton: Harry's West, Wed.

Miss Autopsy: Lemp Neighborhood Arts Center, Wed.

Mr. Wizard: Sharky's Restaurant & Sports Bar, Sat.

Mo & Dawn: Monarch, Thu.

Mood Swing: Laurie's Place, Sat.

Tim Moody: Candicci's, Sun.

Moonglades: Beale on Broadway, Sun.

Moore Pleasure: Laurie's Place, Wed.; Club 501, Sun.

Nick Moss & the Flip Tops: BB's Jazz, Blues & Soups, Thu.

MP Depp: Molly's, Wed.

Mr. T: 609-U Lounge, Tue.

Musica Nortena: Club La Onda, Sat.

Muzodica: Gary's Fine Dining, Wed., Fri. and Sat.

My Friend Mike: House of Rock, Fri.

Naked Beggars: Generations, Thu.

Naked Groove: C.J. Muggs, Sat.

Nasty Nino: G-Spot, Fri. and Sat.

Matt Nathanson: Gargoyle, Tue.

Neo X Geo: Midwest Music Pit, Fri.

Nepol, Deeperpitch & Hot Nutz: Upstairs Lounge, Fri.

Nervous Pudding: Frederick's Music Lounge, Sat.

New Music Spotlight: Pageant, Fri.

Night Sky Band: Night Sky, Fri., Sat. and Tue.

No Celebrity: Baha Rock Club, Sat.

John Norment Trio: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Sun.

John Norment: Brandt's, Wed. and Sat.

North County Jam Band: Charlack Pub, Thu.

NRG: Rusty's, Sat.

O'Neil: African Palace, Fri.

Old Yeller: Frederick's Music Lounge, Wed.

Only Crime: Creepy Crawl, Wed.

Onyx Green: J.P.'s Corner Bar, Fri.

Open Jam: Pop's Blue Moon, Tue.

Open Mic: Crossings Taverne & Grille, Wed.; Night Sky, Wed. and Thu.; Cicero's, Wed. and Sun.; Stagger Inn...Again, Wed. and Sun.; Cummel's Café, Thu.; Frederick's Music Lounge, Thu.; Red Sea, Mon.; Venice Café, Mon.; Mangia Italiano, Mon.; Janae's West, Mon.; Lil' Nikki's Grill & Chill, Mon.; Pop's Blue Moon, Mon.; Shanti, Tue.; That One Place, Tue.

Open Mic MC Battle: Hi-Pointe, Mon.

Johnny Orr: Oz, Sun.

Johnny Orr & Les Aaron: Miso, Wed.

Stephen Orth: Hi-Pointe, Wed.

Otis: Schlafly Tap Room, Sat.

Paint the Earth: Trainwreck Saloon at Westport, Fri. and Sat.

Park Avenue Jazz: Hammerstone's, Wed.; Ritz Lounge, Sat.; Three-1-Three, Mon.

Bill Park: Candicci's, Sat.

Steve Pecaro: 1860's Hard Shell Café & Bar, Sat.

Billy Peek: Backstreet Jazz & Blues, Fri. and Sat; Great Grizzly Bear, Sat. and Sun.

George Persha: Candicci's, Thu.

Phat Noiz Blues Band: Becky Thatcher, Thu.; Mike & Min's Restaurant, Fri.; Café Eau, Sat.; BB's Jazz, Blues & Soups, Tue.

Phins: O'Brien's Food & Drink, Fri.

Phosphorescent: Red Sea, Thu.

Pik'n Lik'n: Gladstone's, Thu.

Planet Caravan: J.P.'s Corner Bar, Sat.

The Poet & the Queen: Songs & Dances from Shakespeare's Day: Sheldon Concert Hall, Tue.

Polarized Mind: Sally T's, Sat.

Project 3: Harrah's Casino, Sat.

Rafi: Rue 13, Mon.

Tom "Papa" Ray: Delmar Restaurant & Lounge, Thu.

Rebel Train: Partner's Lounge, Fri. and Sat.

Davis Redford Triad: Lemp Neighborhood Arts Center, Sun.

Reece: Oz, Wed.-Sun.

Reggae Dub Spin: Mangia Italiano, Sun.

Replicator: Lemp Neighborhood Arts Center, Sat.

Rhythm Rockers: Malle's, Wed.

Ron Richard: Lagniappe's, Sat.

River City Blues: 1860's Hard Shell Café & Bar, Sun.

Georgy Rock & Mister Dill: Brandt's, Mon.

Rogers, Nienhaus & Crawford: Decades, Wed.; Porky's Place, Thu.

Rondo Blues Deluxe: Hammerstone's, Thu.-Sat.

Rope: Lemp Neighborhood Arts Center, Thu.

Anita Rosamond: Failoni's, Thu.

Round Ups: Mangia Italiano, Sat.

Chuck Ryan: The Phoenix, Thu.

Sable: Fast Eddie's Bon-Air, Thu. and Sun.; Jacques Sports Bar, Fri.

Salsarengue: Viva!, Thu.

The Samples: Mississippi Nights, Sat.

The Saw Is Family: Way Out Club, Fri.

The Sawmill: City Museum, Thu.

The Schwag: Cicero's, Tue.

The Science Hip Hop Spin: Blueberry Hill, Fri.

Scott E & Stan Da Man: Oz, Sat.

Jill Scott: Pageant, Sun.

Tim Scott: Cheshire Pub, Wed. and Sun.; Lagniappe's, Fri.

Scrap Atom: Brewskeez Sports Club, Sat.

Scrill: G-Spot, Sat.

Secret Machines: Gargoyle, Sun.

Semi OK: Soulard Ale House, Fri.

Sensations: O'Brien's Food & Drink, Sat.

Sessions Jazz Big Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Mon.

7 Shot Screamers: Rocket Bar, Sat.

710: Pop's Blue Moon, Fri.

Shakey Ground Blues: Beale on Broadway, Mon.

Shame Club: Hi-Pointe, Sat.

Shattermask: Hard Rock Café, Fri.

Tracy Shedd: Frederick's Music Lounge, Tue.

Mike Shepard: Mr. T's 55 Bar & Grill, Thu.-Tue.; Marty's Bistro, Sun.

Shrinking Violets: Harry's Restaurant & Bar, Fri.; Llywelyn's Pub-Webster Groves, Sat.

Janis Siegel: Jazz at the Bistro, Wed.-Sat.

Silky Sol: Isis, Fri.

The Silos: Off Broadway, Tue.

Silvermen: Frederick's Music Lounge, Fri.

Sky West Duo: Jimmy's Café on the Park, Fri.

Skyline Band: Bartman's Sports Bar & Grill, Sat.

Smash Band: Sharky's Restaurant & Sports Bar, Fri.

Bennie Smith & the Urban Blues Express: Broadway Oyster Bar, Thu.; BB's Jazz, Blues & Soups, Sat.

Socialburn: Pop's, Wed.

Sofachrome: Drink, Fri.

SOL: Crossings Taverne & Grille, Sat.

Soul Reunion: 1860's Hard Shell Café & Bar, Thu.; Fast Eddie's Bon-Air, Fri. and Sat.

Soulard Blues Band: Broadway Oyster Bar, Mon.

Sound Tribe Sector Nine: Mississippi Nights, Fri.

Joe Sparks: Ten Mile House, Fri.

Spooge: Cicero's, Sun.

Sportsmen: Brick Bistro, Sat.; Morganford Blues Bar, Sat.

Dan Sproat: Concord Grill, Thu.

St. David's Fall Festival: St. David's Parish, Sat.

Star 69: Pop's, Thu.

Starz: Pop's, Sat.

Steam Roller Blues: 1860's Hard Shell Café & Bar, Fri.

Steve-O, Boomer, Gary Mac & Moody James: Pepper Lounge, Thu.

Dave Stone Trio: Mangia Italiano, Fri.

Street Heat Rap Party: Shaka Zulu Bar & Restaurant, Fri.

Marcell Strong & the Apostles: 1860's Hard Shell Café & Bar, Wed.

Dennis Stroughmatt & Creole Stomp: Off Broadway, Fri.

Brian Sullivan Quartet: Mangia Italiano, Thu.

Surprise Sundays: Upstairs Lounge, Sun.

Sushirobo: Rocket Bar, Wed.

Swing DJ: Rascal's, Mon.

Tape Deck Sonata: Lemmons, Fri.

10th Anniversary Party: Way Out Club, Sat.

That 80s Band: Syberg's Westport, Thu.; Harrah's Casino, Fri.

Thos: Magee's, Fri.

Thunder Guppies: Trainwreck Saloon at Westport, Thu.; K.T.'s Sports Bar & Restaurant-O'Fallon, Fri.

Valerie Tichacek: Cookie's Jazz & More, Wed.

Trilogy: Coach's Sports Bar & Grill, Fri. and Sat.

Trixie Delight: Brewskeez, Sat.

Troubadours of Divine Bliss: Stagger Inn...Again, Fri. and Sat.

Troubadours of Dvine Bliss: Shanti, Thu.

Bill Tucker Ensemble: Tiffany Rose, nightly; Pierre's, Fri. and Sat.

12 oz. Prophets: Studio Café, Fri.

Ultra Groove: Brewskeez Sports Club, Fri.; Generations, Sat.

Ultra Violets: Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Wed.-Sun.

Jim Utz: Delmar Restaurant & Lounge, Tue.

Visions Jazz: House of Wong, Sat.

Tony Viviano: Tony Marino's Steaks & Chops, Fri.

Voodoo Blues: Hammerstone's, Sun.

Pat Watters: Brewhouse, Fri.

Well Hungarians: House of Rock, Wed.; Pop's, Fri.

Bob Werner: Neruda, Fri.

Philip Wesley: Borders Books & Music-South County, Fri.; Borders Books & Music-Brentwood, Sat.

Mae Wheeler: Brandt's, Fri.

Ernie White: Candicci's, Wed. and Fri.

David Wilcox: Generations, Sun.

Wild Stallions: Syberg's Westport, Sat.

Ptah Williams: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Wed.

World Jazz Quartet: Delmar Restaurant & Lounge, Sun.

Luke Wrischnik: Neruda, Thu.

Xcessive: Pop's, Sun.-Tue.

Yessir!: That One Place, Fri.

Taylor Young Blues Band: Trainwreck on the Landing, Fri.

Zim Zam Show: Way Out Club, Wed.

Zydeco Crawdaddies: Broadway Oyster Bar, Fri.

Riverfront Times works for you, and your support is essential.

Our small but mighty local team works tirelessly to bring you high-quality, uncensored news and cultural coverage of St. Louis and beyond.

Unlike many newspapers, ours is free – and we'd like to keep it that way, because we believe, now more than ever, everyone deserves access to accurate, independent coverage of their community.

Whether it's a one-time acknowledgement of this article or an ongoing pledge, your support helps keep St. Louis' true free press free.

Read the Digital Print Issue

September 23, 2020

View more issues

Newsletters

Never miss a beat

Sign Up Now

Subscribe now to get the latest news delivered right to your inbox.

Best Things to Do In St. Louis

© 2020 Riverfront Times

Website powered by Foundation