Support Local Journalism. Join Riverfront Times Press Club.

Sounds Around Town 

Week of November 12, 2003

A.K.A.'s: Creepy Crawl, Wed.

Michael Acree: Frederick's Music Lounge, Fri.

Willie Akins: Spruill's, Sat.

Tim Albert: Hammerstone's, Mon.

Art Alekakis: Pop's, Thu.

Alisdair, Tryptophane, Zero Principal & Grip: Mississippi Nights, Sat.

Corey Anderson/Ying-Yang: Upstairs Lounge, Wed.

Jun Arzaga: Faust's, Nightly

The Ataris: Pop's, Sat.

B-Train Muzik Kompany: Mickey's Place, Sun.

Bad Folk: Lemmons, Sat.

Randy Bahr Duo: Farotto's Italian Restaurant, Wed. and Fri.

Randy Bahr: Candicci's, Thu.

Band Showcase: Off Broadway, Wed.

Billy Barnett: 1860's Hard Shell Café & Bar, Tue.

Bastard Sons of Johnny Cash: Off Broadway, Tue.

Curt Becker: Atomic Cowboy, Sat.

Jim Becker: LoRusso's Cucina, Fri. and Sat.

Ben Wah Bob: Baha Rock Club, Sat.

Chuck Berry: Blueberry Hill, Wed.

Bibowats: Lemmons, Fri.; Hi-Pointe, Mon.

Big Bamou: Broadway Oyster Bar, Tue.

Billy & Charles: Syberg's Westport, Wed.

Black Anthony & the Hawk: Halo Bar, Tue.

Dave Black: BB's Jazz, Blues & Soups, Sun.

Jules Blattner: Fast Eddie's Bon-Air, Fri.

Blue Streak: Backstreet Jazz & Blues, Fri.

Blues Crews: Backstreet Jazz & Blues, Wed.

Blues Inquisition: PJ's Martini & Wine Bar, Fri.

Bobby: Hide-Away Lounge, Tue.

Boogie Chyld: Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Wed.-Sun.

Bosch-Gokenbach-Gough Trio: Brandt's, Tue.

Bosman Twins: Janae's West, Sun.

Bottoms Up Blues: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Thu.

Chris Braig: Bahama Breeze, Wed., Fri., Sat. and Mon.

David Brandt: Borders Books & Music-Ballwin, Fri.

Rodney Branigan & Seth Horan: Billy Goat, Fri.

Gary Brokaw: Rumple's Pub, Thu.

Erik Brooks: Hammerstone's, Sun.

Pieta Brown & Bo Ramsey: Off Broadway, Fri.

Mike Buehrle: Oz, Fri.

Buffalo Bob & Friends Jam: Backstreet Jazz & Blues, Sun.

Buffalo Bob & the Bedroom Blues: Just Bill's, Fri.

Ralph Butler Band: Jacques Sports Bar, Fri.

C. Beyond: Halo Bar, Wed.

C. Beyond & X-Plorer: Halo Bar, Fri.

Tony Campanella Band: 1860's Hard Shell Café & Bar, Fri.; Trainwreck on the Landing, Sat.

Capital X: Partner's Lounge, Fri.; Ten Pin Lounge, Sat.

Carbon Leaf: Blueberry Hill, Thu.

Cardboard Room: Laurie's Place, Fri.

Monica Casey: Lagniappe's, Tue.

Frankie Catalina: Graham's Grill & Bayou Bar, Wed.

Central Station: Mid Rivers Bar & Grill, Sat.

Charlie Chan: Art Bar, Thu.

Charlie B. Group: Backstreet Jazz & Blues, Thu.

Chike & Mel: African Palace, Sat.

Dean Christopher: WS Hotel & Spa/Sands, Fri. and Sat.

Citizen's Arrest: Main Street Jazz & Blues, Fri.

Bruce Cockburn: Pageant, Fri.

Stacey Collins Band: Dorsett Inn, Wed.; Cutter's, Thu.; Classics Bar & Grill, Sun.

Connections: Dorsett Inn, Thu.-Sat.

Coral Courts: Red Dog Bar & Grill, Fri.

Cowboys from Hell/Pantera Tribute: House of Rock, Tue.

Sarah Cox/Emran: Rue 13, Wed.

Brian Curran: Broadway Oyster Bar, Wed. and Sat.

Daddy J: Seven, Fri.

Dads Gone Mad: Trainwreck Saloon at Westport, Fri.

Mary Daly & Beno: Laurie's Place, Sat.

Scott & Michelle Danziel: Stagger Inn...Again, Sat.

Dash Rip Rock: Hi-Pointe, Sat.

Dave & George Show: Trainwreck Saloon at Westport, Wed. and Fri.

Amy & Jerry Davison: Brewhouse, Wed., Thu., Mon. and Sat.

Howie Day: Gargoyle, Tue.

Deicide: Pop's, Wed.

Kris Delmhorst: Ursas Fireside Lounge, Fri.

Mark Dew: Hide-Away Lounge, Wed. and Fri.-Sun.

Dirty Dan: Tangerine, Tue.

Dr. Zhivegas: Brewskeez Sports Club, Fri.; Harry's Restaurant & Bar, Sat.

Keith Doder & Blue City: Graham's Grill & Bayou Bar, Fri.

Downtime: Porter's Steakhouse & Cigar Bar, Sat.

Sherry Drake: Lombardo's Trattoria, Sat.

Sherry Drake & Tommy Whitelaw: Columbia City Saloon, Sun.

84 Glyde: Upstairs Lounge, Sat.

Marty Evans: Rue 13, Fri.

Evenflow/Tribute to Pearl Jam: Pop's, Fri.

X-Cessive: Baha Rock Club, Fri.

Fairchild: Hammerstone's, Sat.

Falling Martins: C.J. Muggs, Sat.

John Farrar: Schlafly Tap Room, Sun.

Farshid Trio: Remy's Kitchen & Wine Bar, Thu.

Michael Fitzgerald: Churchill's, Sat.

The Fixx: Blueberry Hill, Mon.

Flash Kat: Partner's Lounge, Sat.

Flex Crew: Viva!, Wed.

Flextasy: O'Brien's Food & Drink, Sat.

Fluid Drive: C.J. Muggs, Fri.

Johnny Fox: Little Easy, Wed.; Great Grizzly Bear, Thu.; Pop's Blue Moon, Sat.

Free Beer Acoustic Duo: Pop's Blue Moon, Wed.

Lenny Frisch: Bahama Breeze, Thu., Sun. and Tue.

Eddie Fritz Trio: Chestnut's, Sun.

Ron Furr: JP's Corner Bar, Fri.

Barbara Gabriella: Tenderloin Room, Thu.-Sat.

Clinton Gallagher: Seventh Inn Lounge, Wed., Fri. and Sat.

Gargoyle Lounge: Backstreet Jazz & Blues, Mon.; Helen Fitzgerald's, Tue.

Gargoyle Reign: Helen Fitzgerald's, Thu.

Girls Garage Tour: Pop's, Tue.

Dave Glover: Syberg's Westport, Sat.

The Good Griefs: Mangia Italiano, Sat.

Jason Gordon: Shanti, Fri.

Mike Gow: Miso, Thu.; Velvet, Sat.

Gray-V: Stagger Inn...Again, Thu.

Marshall Green: Big Daddy's, Fri.

Groovethang: Harry's Restaurant & Bar, Fri.

Ground Floor: Molly's, Thu. and Fri.

Groupthink: Cicero's, Sun.

Tom Hall: Lagniappe's, Wed.

Stefon Harris Quartet: Sheldon Concert Hall, Sat.

Michael Hill & Ana Popovich: Generations, Thu.

Hip-Hop Spin: Upstairs Lounge, Thu.

Homewreckers: Frederick's Music Lounge, Wed.

Honey Do's: The Crossings Taverne & Grille, Thu.

Hot House Sessions: BB's Jazz, Blues & Soups, Mon.

Hudson & the Hoodoo Cats: Broadway Oyster Bar, Fri.

Hush: Mr. T's 55 Bar & Grill, Fri. and Sat.

Dean Hutton: Missouri Bar & Grill, Fri.

Idio'coustic: Trainwreck Saloon at Westport, Thu.

Irish Brigade: John D. McGurk's Irish Pub, nightly

Jake's Leg: Magee's, Thu.; Cicero's, Fri.; Venice Café, Sat.

JB: Tangerine, Sat.

Jeff & Vida Band: Frederick's Music Lounge, Tue.

Jobim Dreams: Lagniappe's, Thu.

Joe Dirt: House of Rock, Thu.; Fat Tuesday, Sun.

Oliver Johnson Duo: Café Eau, Fri.

Stuart Johnson: Shanti, Sat.; Candicci's, Tue.

Jukebox Country Band: West Wind, Sat.

Scott Kay & the Continentals: Beale on Broadway, Sun.

Tom Kelly: Failoni's, Thu. and Fri.

Killing Vegas: Helen Fitzgerald's, Wed.; Pop's, Fri.

Justin King: Rue 13, Thu.

Kenny Kingston: Lo, Wed.; Three-1-Three, Thu.

Knock-Knock: Halo Bar, Mon.

Jan LaCroix: Sam's Steakhouse, Wed.-Sat.

Jeff Lash Trio: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Tue.

Last Missouri Exit: Brandt's, Sun.

Jimmy Lee: 1860's Hard Shell Café & Bar, Sun. and Mon.

Rob Lemon: Oz, Sat.

Life at Sea: Creepy Crawl, Thu.

Lucky Dan & Naked Mike: Hammerstone's, Tue.

Lucky Dan, Naked Mike & Dave: Schlafly Tap Room, Fri.

Lucky Stiff: Eagle's Nest Pub & Grill, Fri.

Gary Mac: Kastle, Fri. and Sat.; Oz, Fri.-Sun.

Leslie Maclean Trio: Ritz-Carlton, Sat.

Mad Maynard & Jackie McCoy: Generations, Wed. and Sun.

Madahoochi & Friends: Cicero's, Mon.

Jim Manley & Mark Friedricks: Jimmy's Café on the Park, Sun.

Andrea Marcovicci: Grandel Theatre, Wed.-Sun. and Tue.

Mark, Sara & PJ: Tangerine, Fri.

Maroon 5: Pageant, Wed.

Marsville: Hammerstone's, Thu.

Kim Massie & the Solid Senders: Beale on Broadway, Thu. and Tue.

Maxtone Four: Borders Books & Music-St. Peters, Fri.

Mayberries: Shanti, Wed.

Bernie & Barbara McDonald: John D. McGurk's Irish Pub, Sun. and Mon.

Rich McDonough Acoustic Blues: Beale on Broadway, Wed.

Rich McDonough Band: Beale on Broadway, Fri. and Sat.

Dave McKee: Nino's Ristorante, Wed., Fri. and Sat.

Scott McMurray & Steve-O: Rue 13, Sat.

Means Well: Baha Rock Club, Tue.

Medeski, Martin & Wood: Mississippi Nights, Fri.

Megamix: Club La Onda, Fri.

Metro: Harrah's Casino, Fri.

Metro Jazz Quartet: Brandt's, Fri.

Meyer-Robertson Quartet: Zu Zu's Petals, Fri.

Louis Michael: Jimmy's Café on the Park, Fri.

Mighty Big Band: Missouri Bar & Grill, Sun.

Prentice Minner: Brandt's, Wed.

Mr. Dill & Georgy Rock: Robbie's Shrimp & BBQ Co., Fri.; Nik's Wine Bar & Hookah Lounge, Sat.; Brandt's, Mon.

Tim Moody: Candicci's, Sun.

Moore Pleasure: Laurie's Place, Wed.; Vanzo's, Thu.; Bubby & Sissy's, Fri.; Cleo's, Sat.

Moore Pleasure Jam Session: Laurie's Place, Sat.

Musica Nortena: Club La Onda, Sat.

My Two Planets: Borders Books & Music-Ballwin, Sat.

Naked Groove: Pop's Blue Moon, Fri.

Melissa Neels Band: Mike & Min's Restaurant, Fri.

Nick: Malle's, Fri.

Night Sky Band: Night Sky, Wed.-Sat.

No Harm Done: 700 Bar & Grill, Fri.

John Norment Trio: Brandt's, Sat.; Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Sun.

O'Neil: African Palace, Fri.

Garrick Ohlsson: Blanche M. Touhill Performing Arts Center, Sat.

Oliver: Hide-Away Lounge, Thu.

Oliver Twisted: Rusty's, Fri.

Open Mic: Stagger Inn...Again, Wed. and Sun.; Molly's, Mon.; Cicero's, Sun.; Shot Heaven, Wed.; Cummel's Café, Thu.; Red Sea, Mon.; Venice Café, Mon.; The Crossings Taverne & Grille, Wed.; Frederick's Music Lounge, Thu.

Orbits: Schlafly Tap Room, Sat.

Ornament of Disgrace: Pop's, Wed.

Johnny Orr: Oz, Sun.

Alan Oxenhandler: Sheldon Concert Hall, Tue.

Ozone: Bub's Place, Sat.

Palookaville: Magee's, Wed.

Park Avenue Jazz: Hammerstone's, Wed.

Park Avenue Trio: Three-1-Three, Mon.

Bill Park: Candicci's, Sat.

Patrick & Laura: O'Brien's Food & Drink, Wed.

People's Republic of Klezmerica: Focal Point, Fri.

Leroy Pierson: BB's Jazz, Blues & Soups, Thu. and Fri.

Plum Tucker: Studio Café, Fri.

Poke Chop: Syberg's Westport, Fri.; Fat Tuesday, Sat.

Precho: Borders Books & Music-Sunset Hills, Fri.

Project Object: Cicero's, Wed.

Project 3: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-North County, Fri.; Rusty's, Sat.

Punch Judy: Helen Fitzgerald's, Fri. and Sat.

Radioking: Broadway Oyster Bar, Wed.

Eddie Randle Trio: Satchmo's Bar & Grill, Fri.; PJ's Martini & Wine Bar, Sat.

Rebel Train: Brewhouse, Fri.

Reece: Oz, Wed. and Fri.-Sun.

Steve Refsland & Mike D.: Pepper Lounge, Thu.

Reindrop: Halo Bar, Sun.

Rhythm Rockers: JP's Corner Bar, Wed.

Ron Richard: Lagniappe's, Sat.

Ritmo Caliente: The Crossings Taverne & Grille, Sat.

River City Blues: 1860's Hard Shell Café & Bar, Sun.

RJ: Tangerine, Mon.

Will Robertson: Cummel's Café, Fri.

Anita Rosamond & Beno: Failoni's, Thu.

Bud Rose: Ten Mile House, Wed.

Allen Ross Band: Malle's, Sat.

Rotund Sound System: Upstairs Lounge, Sun.

Rowdie Cum Lowdies: Studio Café, Sat.

Sable: Fat Tuesday, Fri.

Salsarengue: Viva!, Thu.

Samba Bom: Panama Red's, Sat.

Ron Schmeiderhush: Shanti, Thu.

Bob Schneider: Blueberry Hill, Tue.

The Schwag: Cicero's, Tue.

Tim Scott: Cheshire Pub, Wed. and Sun.; Lagniappe's, Fri.; Joanie's Pizzeria, Sat.

Sensations: O'Brien's Food & Drink, Fri.

Shaken Not Stirred: The Crossings Taverne & Grille, Fri.

Shaky Ground Blues: Beale on Broadway, Mon.

Shrinking Violets: Trainwreck Saloon at Westport, Sat.

Shuvl-Hed: Dock Rockers, Fri.

Singsations: George's Route 66, Wed., Thu. and Tue.

Sir Thurl & Don Bass: Tequila's, Thu.

Sky West Trio: Jimmy's Café on the Park, Sat.

Slap Dragon: Baha Rock Club, Wed.

Bennie Smith & Urban Blues Express: Broadway Oyster Bar, Thu.; Backstreet Jazz & Blues, Sat.

Darden Smith: Off Broadway, Sat.

Renee Smith & Sole Blue: Alton Belle Riverboat Casino, Fri. and Sat.

Some Chick Band: Borders Books & Music-Sunset Hills, Sat.

Soul Reunion: 1860's Hard Shell Café & Bar, Thu. and Sat.

Soulard Blues: Stagger Inn...Again, Fri.; Broadway Oyster Bar, Sat. and Mon.

Dan Sproat: Concord Grill, Thu.; Graham's Grill & Bayou Bar, Sat.

Staci Static: Candela, Thu.

Al Stewart: Generations, Mon.

Stone Cold: Pop's, Wed.

Dave Stone Trio: Mangia Italiano, Fri.; Delmar Restaurant & Lounge, Sun.

Strange Brothers: House of Rock, Sat.

Marcell Strong & the Apostles: 1860's Hard Shell Café & Bar, Wed.; JP's Corner Bar, Sat.

Sub Seven: 1860's Hard Shell Café & Bar, Sat.

Sugar's Daddys: Shot Heaven, Thu.

Swing Set: Zu Zu's Petals, Sat.

Gary Sykes Group: Delmar Restaurant & Lounge, Sat.

Henry Taylor: Molly's, Wed. and Tue.

Jon Thomas & Friends: Delmar Restaurant & Lounge, Fri.

Valerie Tichacek Trio: Brandt's, Thu.

Ticket to the Beatles: Smitty's, Sat.

TL Jazz: Borders Books & Music-Creve Coeur, Sat.

Barbarito Torres: Blueberry Hill, Sat.

Trixie Delight: House of Rock, Fri.; Pop's, Sat.

Bill Tucker Ensemble: Tiffany Rose, nightly; Pierre's, Fri. and Sat.

Two Cow Garage: Frederick's Music Lounge, Sat.

Steve Tyrell: Jazz at the Bistro, Wed.-Sat.

Hugh Tyson: Oz, Thu. and Sat.

Hugh Tyson & Mike Buehrle: Velvet, Fri.

UltraViolets: Syberg's Westport, Thu.; Jacques Sports Bar, Sat.

Uncle Albert: Hammerstone's, Fri.; Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Sat.; BB's Jazz, Blues & Soups, Tue.

Jim Utz & Friends: Tangerine, Wed.

Vaux: Hi-Pointe, Tue.

Vintage Vinyl Record Spin: Halo Bar, Thu.

Tony Viviano: Tony Marino's Steaks & Chops, Fri.

Voodoo Blues: Hammerstone's, Sun.

Zach Wagner/Nepol: Upstairs Lounge, Fri.

Bob Weir & Ratdog: Pageant, Sat.

Well Hungarians: House of Rock, Wed.; Laurie's Place, Tue.

Rae West: Wild Country, Fri. and Sat.

Wherehouse Project: Laurie's Place, Sat.

Ernie White: Candicci's, Wed. and Fri.

Wild Blues: Trainwreck on the Landing, Fri.; Molly's, Sat.

Ptah Williams Trio: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Wed.

Ptah Williams Duo: Chasers Lounge, Fri. and Sat.

X-Plorer: Halo Bar, Sat.

Taylor Young Blues: Yackey's/Robert E. Lee, Fri.; Harrah's Casino, Sat.

Z Band: Generations, Fri. and Sat.

Zydeco Crawdaddies: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Fri.

Support Local Journalism.
Join the Riverfront Times Press Club

Local journalism is information. Information is power. And we believe everyone deserves access to accurate independent coverage of their community and state. Our readers helped us continue this coverage in 2020, and we are so grateful for the support.

Help us keep this coverage going in 2021. Whether it's a one-time acknowledgement of this article or an ongoing membership pledge, your support goes to local-based reporting from our small but mighty team.

Join the Riverfront Times Club for as little as $5 a month.

Read the Digital Print Issue

June 9, 2021

View more issues

Newsletters

Never miss a beat

Sign Up Now

Subscribe now to get the latest news delivered right to your inbox.

Best Things to Do In St. Louis

© 2021 Riverfront Times

Website powered by Foundation