Support Local Journalism. Join Riverfront Times Press Club.

Sounds Around Town 

Week of November 7, 2001

Les Aaron: Velvet, Fri.

Marty Abdullah & the Expressions: Michon's, Sun.; Hadley's, Thu.; New Orleans Cafe, Tue.

Ryan Adams & the Sweetheart Revolution: Mississippi Nights, Thu.

Tim Albert: Hammerstone's, Mon.

Ardoin Cajun/Creole Trio: St. Louis Brewery & Tap Room, Fri.

Jun Arzaga: Faust's, Mon.-Sat.; Tiffany Rose, Tue.-Sat.

Ass Ponys: Off Broadway, Fri.

Billy Barnett: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Tue.; Broadway Oyster Bar, Thu.

Basement Bros.: Pilla's Restaurant & Lounge, Sat.

Basket Case: Joe Hanon's, Sat.

Frank Bauer Band: Great Grizzly Bear, Thu.

Jim Becker: LoRusso's Cucina, Fri. and Sat.

Tab Benoit: Generations, Tue.

Joe Bidewell Group: Molly's, Sat.; Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Fri.

Big Bamou: Broadway Oyster Bar, Tue.

Big Daddy: Porky's Backyard Barbeque, Sat.

Big Smith: Off Broadway, Sat.

Malcolm Blitz: Baha Rock Club, Fri.

Bone: K.T.'s Sports Bar & Restaurant, Fri.

Russ Bono: Tuner's, Wed.; K.T.'s Sports Bar & Restaurant, Thu.

Boom: Harrah's Stage Left Lounge, Sat.

Bottoms Up Blues: Beale on Broadway, Mon.

Bound: Baha Rock Club, Wed.

Bryan Bowers: Focal Point, Fri.

Gary Brokaw: Rumple's Pub, Thu.

Erik Brooks: Hammerstone's, Sun.

Buck Neckit & the Burnt Tongues: Frederick's Music Lounge, Fri.

Buffalo Bob & Friends Open Jam: Backstreet Jazz & Blues, Sun.

Buffalo Bob & the Bedroom Blues: Turtles on Main Street, Fri.; Our Place, Sat.

Ralph Butler: Harry's West, Fri.

C Jane Run: Easy Street, Fri.

Monica Casey: Lagniappe's, Tue.; Broadway Oyster Bar, Fri.

Chain Reaction X: Hi-Pointe, Tue.

Chamber Jazz: Borders Books & Music-Brentwood, Sat.

Peggy Chappell: Gladstone's, Thu.; Long Branch Saloon, Sat.

Chelsea's Nightmare: Mr. T's 55 Bar & Grill, Sat.; Pop's, Thu.

Chia Band: C.J. Muggs-Webster Groves, Fri.

Cory Christensen Trio: BB's Jazz, Blues & Soups, Mon.

Brian Clarke & the St. Louis Browns: Dorsett Inn, Tue.-Sat.

Clayton Businessmen Trio: Daniele Hotel, Mon.

Peter Clemens: St. Louis Brewery & Tap Room, Sun.

Stacey Collins Band: JP's Corner Bar, Fri.; Jim Green's Saloon, Wed.; Crehan's, Sun.

Conscious Youth: Frederick's Music Lounge, Wed.

Crave: Harry's East, Sat.

Crazed Cowboys: Partner's Lounge, Fri. and Sat.

Cry of the Mighty Gospel: BB's Jazz, Blues & Soups, Sun.

Robb E. Cunningham Jr. & Michael Cassidy: Meridian Coffee House, Thu.

Brian Curran & Friends: Mike & Min's Restaurant, Sat.

Brian Curran: Broadway Oyster Bar, Sat.; BB's Jazz, Blues & Soups, Sun.

Brian Curran & Eric McSpadden: Beale on Broadway, Thu.

Deja Who: Mr. T's 55 Bar & Grill, Fri.

Iris DeMent: Sheldon Concert Hall, Thu.

Mark Dew: Hide-Away Lounge, Wed. and Fri.-Sun.

Neil Diamond: Savvis Center, Mon.

Diamondback: Shenanigan's, Fri. and Sat.

Divinity Jazz Quintet: Divinity, Sat.

Dr. Zhivegas: Kearbey's, Thu.

Keith Doder & the Blue City Band: Corner Bar, Sat.; Satchmo's Bar & Grill, Fri.

Sherry Drake: Lombardo's Trattoria, Sat.

Drivin' Wheel Blues: BB's Jazz, Blues & Soups, Sat.

Dub Dis: Viva!, Fri.

Eagle Eye Cherry: Mississippi Nights, Wed.

El Caribe Tropical: Viva!, Sat.

Little Johnny England: Focal Point, Sat.

Extremely Pointless: Helen Fitzgerald's, Wed.; Trainwreck on the Landing, Fri.; Trainwreck Saloon at Westport, Sat.

Lo Faber: Cicero's, Wed.

Fairchild: Hammerstone's, Sat.; Cafe Balaban, Sun.

Falling Martins: Stagger Inn. Again, Thu.

John Farrar Trio: Hammerstone's, Tue.

Farshid Etniko: Stagger Inn. Again, Fri.

Fatty Boombalatty: Rusty's, Fri.

Flying Mules: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Thu.

Free Range Human: Three-1-Three, Fri.

Eddie Fritz Trio: Chestnut's, Sun.

Ron Furr: JP's Corner Bar, Sat.

Barbara Gabriella: Tenderloin Room, Thu.-Sat.

Clinton Gallagher: Seventh Inn Lounge, Wed., Fri. and Sat.

Tim Garcia: Zinnia, Fri.

Gargoyle Lounge: Helen Fitzgerald's, Tue.

Gargoyle Reign: Helen Fitzgerald's, Thu.

Dan Gaynor: Hyatt Regency Hotel, Wed.-Sat.

Gina: JP's Corner Bar, Wed.

Good Charlotte: Galaxy, Fri.

Mark Gordon: Graham's Grill, Sat.

Yabba Griffiths & Traxx: Viva!, Wed.

Tom Hall: Lagniappe's, Wed.; BB's Jazz, Blues & Soups, Sat.

Karl Holmes & Scott Laytham: Harry's West, Thu.

Honeyvox: Jacques, Sat.

Hotel Faux Pas: Hi-Pointe, Thu.

Idis: Pop's, Mon. and Tue.

Iffy: Blueberry Hill, Thu.

Jake's Leg: Magee's, Thu.

Jimmy Lee: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Mon. and Sun.; Mary's Place, Thu.

Jo Jo's House Band: Jo Jo' s Jazz Club, Wed.-Sat.

Jobim Dreams: Lagniappe's, Thu.

Stacey Johnson & Co.: Molly's, Wed.

Juke Joint: Murphy's Bleachers, Thu.-Sat.

Jukebox Country Band: Turtles on Main Street, Wed.

Judy Kaye: Grandel Theatre, Tue.-Sun.

Tom Kelly: Failoni's, Thu. and Fri.

Kerosene Willy: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Tue.

The Kind: Cicero's, Tue.

King Chubby: Focal Point, Wed.

King of Hearts: St. Louis Casa Loma Ballroom, Sat.

Kinlochard Ceilidh Band: St. Louis Brewery & Tap Room, Thu.

Jean Kittrell & the Backroom Gang: Sheldon Concert Hall, Tue.

Mike Klick & Athena: Gladstone's, Wed.

Smokin' Joe Kubek: Generations, Thu.

Jan LaCroix: Sam's Steakhouse, Wed.-Sat.

Jeff Lash Trio: Cicero's, Mon.

Latin Power: Viva!, Thu.

Scott Laytham & Karl Holmes: Alton Belle Riverboat Casino, Fri. and Sat.

Phil Lesh & Friends: Fox Theatre, Fri.

Little GTO: Bruno's, Sat.

Live: Pageant, Sun.

Hamilton Loomis Blues: BB's Jazz, Blues & Soups, Tue.

Loud Mouth Soup: Baha Rock Club, Sat.

Lucky Boys Confusion: Mississippi Nights, Mon.

Mad Maynard & Jackie McCoy: Generations, Wed.; Joe Hanon's, Sun.

Rene Marie: Sheldon Concert Hall, Sat.

Marsville: Molly's, Tue.; Beale on Broadway, Sat.; Hammerstone's, Thu.; Porky's Backyard Barbeque, Fri.

Mary Janes: Frederick's Music Lounge, Sat.

Ted McCready & Leslie White: Harry's West, Sat.

Rich McDonough Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Wed.; BB's Jazz, Blues & Soups, Fri.; Tuner's, Fri. and Sat.

Dave McKee: Nino's Ristorante, Wed., Fri. and Sat.

Erin McKeown: Side Door Music Club, Sat.

Stan Meeks: Neruda, Fri. and Sat.

Louis Michael: Seven Gables Inn, Fri.

Mr. Dill: Nik's Wine Bar, Sat.

Mr.Wizard: Joe Hanon's, Fri.

Modern Vintage Jazz: BB's Jazz, Blues & Soups, Sun.

Moe: Pageant, Wed.

Mojo Hand: Beale on Broadway, Wed.

Mojo Syndrome: Molly's, Fri.

Monte Montgomery: Blueberry Hill, Sat.

Moore Pleasure Band: Laurie's Place, Wed.; Vanzo's, Thu.; Snifter's, Fri. and Sat.

Moore Pleasure Jam Session: Laurie's Place, Sat.

Mosby Group: Magee's, Wed.

Movers: Harry's East, Sun.

DiAnne Myers: Hyatt Regency Hotel, Mon. and Tue.

Naked Groove Quartet: Great Grizzly Bear, Wed.

Melissa Neels Band: Broadway Oyster Bar, Sun.; Kelli & Randy's, Fri.

Neptune Crush: Mississippi Nights, Sat.

Neuter the Stupid: Mississippi Nights, Fri.

Nickel Back: Pageant, Mon.

Night Flight Trio: Amighetti's on the Hill, Sat.

Night Sky Band: Night Sky, Tue.-Sat.

John Norment Allstars: Delmar Restaurant & Lounge, Sat.

John Norment Trio: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Sun.

Occasionally Stirred: Hi-Pointe, Sat.

One Adam 12: Laurie's Place, Sat.

Open Mic: Stagger Inn. Again, Mon. and Wed.; Divinity, Wed.; Frederick's Music Lounge, Thu.; Molly's, Mon.; Cicero's, Sun.

Original Recipe: Backstreet Jazz & Blues, Thu.; C.J. Muggs-Webster Groves, Sat.

Tim Ostermeyer: Graham's Grill, Fri.

Otherwise Unknown: Cicero's, Fri.

Al Oxenhandler: Seven Gables Inn, Thu. and Sat.

P.O.D.: Pop's, Wed.

Paint the Earth: Helen Fitzgerald's, Fri. and Sat.

Park Avenue Jazz: Hammerstone's, Wed.

Park Avenue Trio: Three-1-Three, Mon.

Patti & the Hitmen: Broadway Oyster Bar, Fri.; Shenandoah Bar, Sat.

Steve Pecaro Band: Smitty's, Sat.

Pennsylvania Slim Blues: Broadway Oyster Bar, Wed.

Grant Lee Phillips: Pop's, Mon.

Leroy Pierson: BB's Jazz, Blues & Soups, Fri.

Poe: Galaxy, Wed.

Polyplush Cats: Hi-Pointe, Mon.

Pop Weasels: George's Route 66, Fri. and Sat.

Prairie Dogs: Venice Cafe, Wed.

Princes of Babylon: Cicero's, Thu.

Puddle of Mudd: Pageant, Thu.

Punch Judy: Pop's, Fri. and Sat.

Rae West: Wild Country, Fri. and Sat.

Raven Moon: Off Broadway, Thu.; St. Louis Brewery & Tap Room, Sat.

Markus Ray: Fast Eddie's Bon-Air, Sat.

Rebel Train: Brewhouse, Fri.

Reunion: Creepy Crawl, Thu.

Rhythm Rockers: Jacques, Fri.; Rusty's, Sat.

Ron Richard: Lagniappe's, Sat.

River City Blues: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Sun.; Laurie's Place, Fri.

Road's End: Pop's Blue Moon, Thu.

Rockhouse Ramblers: Broadway Oyster Bar, Sat.

Anita Rosamond: Smitty's, Sat.; Failoni's, Thu.; Michael's on Main, Thu.

Ross & Hunt & the Ground Floor Band: Molly's, Thu.; Beale on Broadway, Fri.

Corey Saathoff: Off Broadway, Wed.

Oliver Sain Revue: BB's Jazz, Blues & Soups, Thu.

Boz Scaggs: Pageant, Fri.

The Science: Blueberry Hill, Fri.

Tim Scott: Lagniappe's, Fri.; Joanie's Pizzeria, Sat.

Sessions: BB's Jazz, Blues & Soups, Mon.

Shrinking Violets: Harry's Restaurant & Bar, Fri.

Six Gauge: Miners' Theater, Fri.

James Skjerseth: Stagger Inn. Again, Fri.

Skyline: Bartman's Sports Bar & Grill, Sat.

Sliders: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Fri. and Sat.

Bennie Smith & Urban Blues Express: Venice Cafe, Wed.; Broadway Oyster Bar, Thu.; Backstreet Jazz & Blues, Fri. and Sat.

Renee Smith & Sole Blue: BB's Jazz, Blues & Soups, Sat.

Smokin' Joe: Hide-Away Lounge, Thu.

SnapDragon: Pop's, Wed.

Darren Snow: Kearbey's, Fri.

Solid Senders: Beale on Broadway, Tue.

Somnia: Hi-Pointe, Sun.

Soul Reunion: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Thu. and Sat.

Soulard Blues Band: Broadway Oyster Bar, Mon.; Great Grizzly Bear, Fri. and Sat.

Sound: Hi-Pointe, Wed.

Dan Sproat: Concord Grill, Thu.

Diana Starr: The Columns, Fri. and Sat.

Marcell Strong & the Apostles: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Wed.

Sublimation: Wild Flower, Sun.; Lynch St. Bistro, Sat.

System: Harry's East, Fri.

T-Bone Blues: Beale on Broadway, Sun.

Tall Paul: Velvet, Sat.

Tom Tele: Rumple's Pub, Wed. and Sun.

Denise Thimes: Jazz at the Bistro, Fri. and Sat.

13 Days: Galaxy, Sun.

Jon Thomas & Friends: Delmar Restaurant & Lounge, Fri.

Thunder Guppies: Trainwreck on the Landing, Sat.; Trainwreck Saloon at Westport, Thu.

Trigger Happy Jack: Three-1-Three, Sat.

Bill Tucker: Tiffany Rose, Nightly

Tuff Luck: Sharky's Cove, Sat.

Tumbleweed: Brewhouse, Thu.

Melvin Turnage Band: Ameristar Casino, Fri. and Sat.

Two Dick Bob: Pop's, Sun.

UltraViolets: Harry's Restaurant & Bar, Sat.; Trainwreck Saloon at Westport, Fri.

Uncle Albert: Hammerstone's, Fri.; Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Sat.; Venice Cafe, Thu.

Unstable Tina: Stevie Ray's, Fri.

Dave Venn Quartet: Wild Flower, Thu.

Mike Vestal: Summit, Fri. and Sat.

Vitamen A: Cicero's, Sat.

Voodoo Blues: Hammerstone's, Sun.

Walks Like Groucho: Zeke's, Sat.

Well Hungarians: E.T.'s House of Rock, Wed.; Shenanigan's, Thu.; Laurie's Place, Tue.; Incahoots, Fri. and Sat.

Welt: Creepy Crawl, Wed.

Bob Werner: Neruda, Fri.

Ptah Williams Group: Delmar Restaurant & Lounge, Sun.

Ptah Williams Trio: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Wed.; Cafe Balaban, Tue.

Kim Wilson's Blues Revue: Blueberry Hill, Wed.

Without a Trace: Zeke's, Fri.

Luke Wrischnik: Neruda, Thu.

Yellow: Frederick's Music Lounge, Tue.

Z Band: Generations, Fri. and Sat.

ZAO: Creepy Crawl, Fri.

Zydeco Crawdaddies: Stagger Inn. Again, Sat.

Support Local Journalism.
Join the Riverfront Times Press Club

Local journalism is information. Information is power. And we believe everyone deserves access to accurate independent coverage of their community and state. Our readers helped us continue this coverage in 2020, and we are so grateful for the support.

Help us keep this coverage going in 2021. Whether it's a one-time acknowledgement of this article or an ongoing membership pledge, your support goes to local-based reporting from our small but mighty team.

Join the Riverfront Times Club for as little as $5 a month.

Read the Digital Print Issue

June 9, 2021

View more issues

Newsletters

Never miss a beat

Sign Up Now

Subscribe now to get the latest news delivered right to your inbox.

Best Things to Do In St. Louis

© 2021 Riverfront Times

Website powered by Foundation